Vinarija Iuris, poznata u erdutskom kraju, krajem rujna otvorila je svoja vrata na novoj lokaciji, u Zagrebu. Dio sredstava dobili su od Europske unije, a otkrili smo i koji su planovi za budućnost ove moderne vinarije u kojoj se razmišljalo o svakom detalju.
Zagreb je krajem rujna dobio modernu i lijepo uređenu vinariju samo 20-tak minuta od centra i u blizini zračne luke, a sama vinarija Iuris priliku da jednostavnije održi poslovanje i posveti se velikim planovima za svoja vina.
"Pokazalo se da nam je trošak logistike i poslovanja užasno skup, ako smo na području Erduta“, ističe Mario Jurašić, vlasnik vinarije te pojašnjava "primjerice, boca koju kupujemo u Humu na Sutli pa je vozimo do granice sa Srbijom da bi se gotovi proizvod vratio natrag ovdje prođe put od 700 kilometara. Tu je i loša infrastruktura u Podunavlju te blizina granice na kojoj je i pojačan nadzor radi migranata i švercanja roba. U Zagrebu smo ipak bliže tržištu i potencijalnom izvozu koji želimo u budućnosti“.
Kako su imali zemljište u Hrašću gdje je već bilo skladište vinarije, odlučili su prostor proširiti i prenamijeniti. Uz kredit i sredstva Europske unije izgradili su punionicu, vinski podrum, wine bar i wine shop.
"Prošli smo na natječaju koji je sufinanciran iz sredstava Europske unije, to je Vinska omotnica i ukupan iznos potpore je na kraju bio 50 posto investicije, što je dva milijuna eura i ponosni smo što smo na kraju po kontroli sve dokumentacije i računa imali samo jedan posto odstupanja od predloženog projekta“ priča Jurašić dok nas vodi kroz punionicu gdje petero ljudi puni i pakira staklenke za daljnju distribuciju.
Neki od njih, poput dvojice enologa, radi vinarije su se iz Kopačeva u Baranji preselili u Zagreb gdje rade četiri dana u tjednu. I premda je ova godina bila sušna u Iurisu nisu nezadovoljni prinosom. Ima nešto, spominje Jurašić u tom području koje je blizu velike rijeke što stvara prozračnost kakva treba vinovoj lozi.
Ljetne noći su ipak nešto hladnije, a i tuča nije tako česta kao u Iloku, Kutjevu i Zagrebu. Područje je to pogodno za različite sorte vina, a time i otvara mogućnosti za brojne etikete pod imenom Iuris.
"Često me pitaju kako to da imamo toliko vina, jesu li naša? Sve veće vinarije imaju veći izbor etiketa jer moraš zadovoljiti kupca. Novi prostor nam daje mogućnost razvoja manjih, osebujnijih linija, po jednu, dvije bačve koje će se prodavati isključivo ovdje“, kaže Jurašić dodajući da trenutno proizvode oko 200.000 boca na godišnjoj razini.
Iuris u svojim vinima najmanje koristi graševinu iako je tipična za područje Podunavlja, njihov izbor su više bili sauvignon, carbernet sauvignon, merlot i pinot noir. No, za neke su etikete koristili i grožđe iz Dalmacije. "Ravni kotari su područje slično Erdutu jer je i tamo dosta prozračno zahvaljujući Velebitu", spominje Jurašić.
U prostranom podrumu punom hrastovih bačava, na odležavanju su trenutno i pjenušci, novitet u vinariji. Sve bačve su iz našičke bačvarije Auric jer u Iurisu žele zadržati tu tradiciju odležavanja vina u bačvama hrvatskog hrasta lužnjaka.
Kao i u eksperimentiranju s različitim sortama, spremni su na još jedan pomak u proizvodnji vina. "Radi se o Infinity sustavu zrenja vina koji također dolazi iz Aurica“, objašnjava Jurašić. Vino dozrijeva u bačvi bez ikakvih doticaja sa zrakom, a time i bez dodavanja sumpora i bentonita, što je uobičajeno u proizvodnji.
"Ne možemo još pričati o rezultatu jer smo tek kupili bačvu i kroz pola godine ćemo tek znati više, ali ovo je zapravo dozrijevanje na ekološki način i brže nego u klasičnoj bačvi“, objašnjava te dodaje da se kroz posebnu sondu može isprobati tijekom dozrijevanja, a plinom se stalno kontrolira pritisak.
Puno je planova za ovu boutique vinariju poznatu po simpatičnoj etiketi Biciklisti koju možete naći u maloprodajnim lancima. Iuris vina osebujna su kao i glavni enolog Domagoj Klasiček koji nije bio u Zagrebu tijekom naše posjete. Nedostajao je i treći član Tin Hudolin inače zadužen za vizualni identitet vinarije i dizajn etiketa.
Sami interijer dizajnirao je Alan Stanković koristeći modularne elemente za lakši pristup te detalje poput hrastovih dužica. U studenom će, najavljuje Jurašić, vinarija dobiti i IFS standard, čime će joj se lakše otvarati vrata većih kupaca i inozemnog tržišta.
Fotoprilog
Tagovi
Autorica