Brda prepuna vinograda i voćnjaka potpomognuta su uveliko radom lokalne udruge i savjetodavne službe. Svoje mjesto na tržištu imaju i oni veliki, ali i mali. I voćari i vinogradari.
Kad smo ih prošli tjedan posjetili, bilo je lijepo proljetno jutro, no temperatura se spustila ispod nule barem dva do tri stupnja. Mraz u krošnjama voćaka ne sluti na dobro, a Oriovac, smješten između Slavonskog Broda i Nove Gradiške, mjesto je upravo poznato po vinogradima i voćnjacima.
Naselje na blagim padinama iznad Save gdje se s ljubavlju njeguje graševina, pinot, frankovka, ali i marelice, šljive, jabuke.
Provozali smo se, a potom i prošetali padinama u društvu Marije Milašin, savjetnice pri Upravi za stručnu podršku razvoju poljoprivrede, ujedno i predsjednice lokalne Udruge vinogradara i voćara, koja danas broji 63 člana te iza kojih su već tad bile neprospavane noći.
"Noćas sam iznosila žar iz kuće i postavljala ga ispod marelica, pokušavajući barem djelomično ublažiti mraz koji upravo toj voćki nanosi najveću štetu“, rekla nam je.
Isto je činila i Jelena Ivezić, široj javnosti poznata kao bivša kapetanica hrvatske košarkaške reprezentacije, koja dolazi iz obitelji koja se godinama bavi pretežno ratarstvom, no pronašla je svoj put u voćarstvu i aktivno se uključila u rad Udruge.
A reći da je prizor idiličan bilo bi premalo za ono što smo zatekli. Uređeni vinogradi i voćnjaci mogu poslužiti kao uzor mnogima diljem zemlje. Iako tek na početku, Jelena se sa strašću posvetila ovom pozivu. Kako bi se reklo, mali voćar, ali s velikim planovima.
"Vinogradari u ovom kraju imaju i stolne sorte", priča nam Marija Milašin dok hodamo između redova. "Nitko se baš ne bavi isključivo njima, ali skoro svatko ima po koji red - kardinal, plemenka, muškat", kaže.
Što se tiče voćara, ima ih koji rade ozbiljno, po nekoliko hektara jabuka, šljiva, s tim da u zadnje vrijeme sve više sade i lijesku i orah.
Udruga vinogradara i voćara Oriovac uglavnom okuplja vinogradare, od kojih većina ima do tisuću litara vina godišnje. Naravno, ima i onih koji se uzgojem bave na tri do pet hektara.
Kako smo uspješno urušili domaću proizvodnju loznih cijepova?
Upravo udruživanje u udrugu ima za cilj podizanje kvalitete kroz radionice i savjetovanja, od rezidbe i gnojidbe do borbe s bolestima poput pepelnice, plamenjače i zlatne žutice.
"Sretna sam što se uvijek imam kome obratiti za pomoć. Mraz nam je problem posljednjih godina, a prije nekoliko godina imali smo veliki led koji je pao nakon 1. srpnja, kao i snažan tornado“, istaknula je Jelena Ivezić, čija sestra s obitelji ima poznatu vinariju Čaldarević.
Uvijek, dodaje, može dobiti savjet i pomoć u za sada malom voćnjaku u kojem rastu jabuke, šljive pa čak i smokve te vinogradu u kojem imaju graševinu.
Iako je ovo područje poznato po graševini i bijelim vinima, u udruzi ponosno ističu i svoja crna, cabernet sauvignon i frankovku, dok se uz graševinu posebno izdvaja i rajnski rizling. Zanimljivost je i nasad muškata momjanskog koji se slučajno pojavio u Oriovcu.
"Obilježavamo tradicionalno Vincekovo, a u posljednje vrijeme i Martinje. Imamo tada krštenje mošta, a već duže vrijeme nam je vinski kum Stanko Šarić iz tamburaškog sastava Najbolji hrvatski tamburaši. Isto tako redovito sudjelujemo i na pokladnom jahanju, a u općini Oriovac sudjelujemo i na Adventu kada kuhamo vino“, opisuje nam Marija Milašin.
Vinogradari i vinari u Oriovcu opremljeni su atomizerima i muljačama, dok udruga ima svoju hidroprešu. Osim na kućnom pragu vinari sami pronalaze svoje putove prodaje u lokalne ugostiteljske objekte, trgovine te na Jadran.
Svaki vinogradar samostalno radi na promociji i brendiranju, a velika pomoć u tom procesu je Oriovita, koja traje već 28 godina. Ove godine, umjesto prvog vikenda u lipnju, ovo međunarodno ocjenjivanje vina, čiji je predsjednik ocjenjivačke komisije Ivan Perak, održat će se 31. svibnja, kako bi se spojila s biciklističkom manifestacijom "24 sata bez stajanja“.
Fotoprilog
Tagovi
Autor