Pretraga tekstova
Iz vinarije Enosophia poručuju kako nedostatak padalina neće imati negativan utjecaj na kvalitetu vina
Ovogodišnja berba u feričanačkim vinogradima započela je već 16. kolovoza, znatno ranije nego prijašnjih godina. Uzrok tome je velika suša, no iz vinarije Enosophia poručuju kako nedostatak padalina neće imati negativan utjecaj na kvalitetu vina.
Specifičnost berbe u ovom vinogorju je ta da se velika većina grožđa i dalje bere ručno, bez obzira na karakteristike sorti, a način branja bobica utječe i na kakvoću proizvedenog vina. Suša je, navode, pogodovala bržem dozrijevanju, nešto slabijim prinosima i radmanima zbog čega se, na pojedinim vinima, može očekivati i viša kvaliteta.
"Ovogodišnja ranija berba neće utjecati na kvalitetu budući da se grožđe bere s optimalnim parametrima za pojedini proizvod. Berba je ranija jedino što se tiče vremenskog perioda na koji smo navikli, ali grožđe je spremno odnosno tehnološki zrelo", komentirao je glavni enolog spomenute vinarije, Martin Kovačević. Kako dodaje, osim grožđa, spremni su i podrumi, a već pri prvim berbama zadovoljni su kako je prerada krenula.
"Berbu smo započeli sa sortom Chardonnay za bazu za pjenušac i tim tempom nastavili s Pinotom crnim i Frankovkom. Također, neke od ovih sorti smo već pobrali i za mirna vina, a trenutačno beremo Graševinu za bazu", istaknuo je.
Količina pobranog grožđa u jednom radnom danu ovisi o sposobnosti berača i organizaciji posla, kao i o vremenskim uvjetima. Pojedini berač pobere između 500 do 1.000 kilograma, a budući da će berba u Feričancima trajati oko 25 radnih dana, iz vinarije ističu kako se pretežito sušna godina neće znatno odraziti na poslovanje.
Prema dosadašnjim saznanjima i okvirnoj procjeni, očekuje se smanjenje prinosa za 15 do 25 posto na pojedinim položajima i sortama.
"Suša je uvelike utjecala na brže dozrijevanje grožđa i nešto manje prinose od očekivanih, no kvaliteta je zaista visoka što nas veseli budući da je ona najveća potvrda za sve ono dobro što smo radili tijekom godine u vinogradima i odolijevali raznim izazovima prirode, a takve rezultate očekujemo i u podrumu", dodaje voditeljica vinogradarske i vinarske proizvodnje, Lucija Kovačević.
Ova vinarija naglašava da nema problema s radnom snagom. Već godinama mnogim mladima i nezaposlenima s područja istočne Slavonije pružaju mogućnost sezonskog rada pa je tako ove godine u berbi sudjelovalo više od 70 berača s područja Feričanaca i Našica te šire okolice, iz sela Pribiševci, Beljevina, Seona, Koška i Niza.
Tagovi
Berba grožđa Vinarija Enosophia Feričanci Martin Kovačević Lucija Kovačević
Autorica
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”? Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, ko... Više [+]
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”?
Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, koja će se održati u utorak, 29. travnja 2025. u zagrebačkom prostoru WESPA Business&Lounge, stavlja u središte pozornosti ključna pitanja opstanka i razvoja poljoprivrede u suvremenom tržišnom okruženju.
Konferenciju suorganiziraju IPS Konzalting, konzultantska tvrtka specijalizirana za rad s poljoprivrednicima i Mojnovac.hr, poslovni edukacijski portal, uz podršku Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva koje je prepoznalo važnost ove inicijative.
„Poljoprivreda danas ne može opstati bez poduzetničkog pristupa. No, isto tako, poduzetništvo mora naučiti razumjeti dinamiku, sezonalnost i probleme poljoprivrede. Naš je cilj da ova konferencija postane točka spajanja ta dva svijeta,“ izjavila je Ana-Marija Špicnagel, direktorica IPS Konzaltinga i jedna od govornica na događaju.
Od agromenadžera do generacijskih izazova
Ovogodišnji program tematski je usmjeren na izazove i prilike koje donosi tržišno usmjerena poljoprivreda - od digitalizacije i menadžmenta, do međugeneracijske suradnje.
Konferenciju će otvoriti Marijana Petir, saborska zastupnica i predsjednica Odbora za poljoprivredu, koja će dati strateški pregled stanja hrvatske poljoprivrede kroz temu “Poljoprivreda jučer, danas, sutra”. Nakon toga slijedi izlaganje „Agromenadžer, ne (samo) poljoprivrednik“ u kojem će Ana-Marija Špicnagel objasniti što u praksi znači profesionalizacija poljoprivrede, a o digitalnoj transformaciji poljoprivrede govorit će Igor Frljužec iz Digital Agro.
Program uključuje i dva panela. Prvi je s predstavnicima financijskog sektora na temu “Financijski instrumenti za poljoprivrednike” koji donosi konkretne informacije o različitim izvorima financiranja za modernizaciju i rast poljoprivrednih gospodarstava. Jedna od sudionica ovog panela je i Martina Durman iz Raiffeisenbank Hrvatska, koja će predstaviti bankarsku perspektivu kreditiranja u poljoprivredi. Drugi panel okuplja poljoprivrednike koji će iznijeti vlastita iskustva i izazove poslovanja u svakodnevnoj praksi. Sudionici ovog panela dolaze iz različitih regija i sektora - od tradicionalnih OPG-ova do inovativnih brendova.
Konferenciju će zaključiti izlaganje Marije Đeldum iz tvrtke Stogaj na temu “Osiguranje u poljoprivredi - opcija ili nužnost?”, čime se dodatno otvara prostor za promišljanje o otpornosti i dugoročnoj održivosti poslovanja na selu.
Zašto je Biznis je na selu važan?
Kroz protekle dvije konferencije Biznis je na selu pokazao je kako postoji jasna potreba za prostorom u kojem se ne priča samo o poticajima, već o stvarnim izazovima proizvodnje, tržišta, zapošljavanja i inovacija u ruralnim sredinama.
U zemlji gdje je veliki broj OPG-ova još uvijek okrenut samo proizvodnji, ova konferencija šalje jasnu poruku - vrijeme je za sljedeći korak: jačanje tržišne konkurentnosti, brendiranja i strateškog upravljanja poljoprivrednim resursima.
„U razgovorima s našim klijentima sve češće čujemo isto pitanje: Što nakon poticaja?. Upravo zato je fokus konferencije na dugoročnom pristupu - kako napraviti održiv, profitabilan i profesionalan poljoprivredni biznis, bilo da ste mladi OPG, obiteljska farma ili veći proizvođač,“ dodaje Špicnagel.
Prijave su još uvijek otvorene
Sudjelovanje je besplatno, ali zbog ograničenog kapaciteta prostora potrebna je obavezna prijava putem obrasca na stranici.
Zaokret d.o.o.
prije 2 tjedna
Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/ Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/