Iza nas je jako dobra vinarska sezona. Nadamo se da će i naredna sezona biti uspješna, istaknuo je dekan Krunoslav Zmaić nakon blagoslova vinograda na pokušalištu Fakulteta agrobiotehničkih znanosti Osijek.
Ako u vinogradu ima barica i vidimo ptice u letu, kažu stari vinogradari, bit će za ovu proizvodnju dobra godina.
U Mandićevcu, gdje je na pokušalištu Fakulteta agrobiotehničkih znanosti Osijek, na blagdan svetog Vinka tradicionalno obavljen blagoslov vinograda i obilježen početak radova, koja bara se dala vidjeti.
"Prošla je godina bila izuzetno dobra, a isto s pravom očekujemo i od ove", naglasio je dekan FAZOS-a prof.dr.sc. Krunoslav Zmaić napominjući da je proslava svetog Vinka prilika da u vinograd pozovu sve partnere, prijatelje, studente i profesore, ali i proslave svu prošlogodišnju muku i rad te studentima, djelatnicima i profesorima koji su angažirani u tom poslu požele dobru vinogradarsku godinu.
Goste su, uz dekana, dočekali rektor osječkog Sveučilišta J.J. Strossmayera prof.dr.sc. Vlado Guberac, prodekanica izv.prof.dr.sc.Brigita Popović, te najvažniji u ovom vinogradarskom poslu izv.prof.dr.sc. Vlado Jukić i izv.prof.dr.sc. Mato Drenjančević.
Nakon blagoslova, dekan Zmaić i rektor Guberac prvi su orezali trsove čime su označili početak radne sezone, a pridružili su mu se i brojni gosti dok im je stručno pomagao Toni Kujundžić, mag.ing.agr. koji je najupućeniji u sve što se radi na pokušalištu. Istaknuo je kako svake godine deset do petnaest studenata upisuje studij voćarstvo, vinogradarstvo, vinarstvo, a imati ovakav vinograd i mjesto gdje se na praktičan naćin uči, itekako je vrijedno.
Inače, osnivanjem Katedre za hortikulturu 2005. godine na Poljoprivrednom fakultetu u Osijeku, a kasnije uspostavljanjem sveučilišnih preddiplomskih (Hortikultura) i diplomskih studija (Voćarstvo, vinogradarstvo i vinarstvo), počela se znatnije širiti djelatnost institucije na područja struke u kojima do tada nije participirala. S tim u vezi nametnula se i potreba za kvalitetnijom praktičnom edukacijom budućih stručnjaka.
Ova parcela osječkog fakulteta veličine je 3,3 ha i kupljena je 2012. godine na jednom od najpoznatijih kontinentalnih vinogorja – vinogorju Đakovo na položaju Mandićevac na kojem je velika tradicija proizvodnje vina.
Vinograd je posađen 2013. i tu je danas pokusni nasad s vinskim sortama koje obuhvaćaju najznačajnije preporučene sorte za proizvodnju bijelih i crnih vina. Chardonnay, Graševina, Rizling rajnski, Sauvignon bijeli, Traminac mirisavi što se tiče bijelih vina, a crnih vina Cabernet sauvignon, Merlot, Frankovka. Svaka sorta zastupljena je s 1.040 trsova na dvije podloge i s dva klona.
Istaknuto je i kako su prije dvije godine započeli sadnju autohtone kolekcije vinove loze kroz podmjeru 10.2 Zaštita biljnih genetskih izvora.
Đakovačko vinogorje kojem pripada i lokacija Mandićevac smješteno je na brežuljkastom i nisko brdovitom reljefu koji pripada krajnjim istočnim, da tako kažemo, pitomim padinama slavonskog gorja, točnije Krndije. Nadmorska visina je oko 200 metara, a položaje s vinogradima odlikuju blagi nagibi. Ubraja se upravo u najbolja u ovom vinogorju.
Na pokušalištu je sve obavljeno kako treba, pa i u sklopu Vinkova trsevi zaliveni dobrom vinskom kapljicom i darivani domaćom kobasicom. Godina će, nadamo se, biti uistinu dobra.
Fotoprilog
Tagovi
Autor
Partner
Fakultet agrobiotehničkih znanosti Osijek
Vladimira Preloga 1,
31000 Osijek,
Hrvatska
tel: +385 31 554 801,
e-mail: tajnistvo@fazos.hr
web: http://www.fazos.unios.hr/