Zadnje aktivnosti

Zadnje aktivnosti korisnika mogu vidjeti samo registrirani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu vidjeti samo registirani korisnici.
Za potpune funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Chromos Agro
  • 08.06.2016. 07:30

Plamenjača i pepelnica još uvijek prijete!

Daljnje učestalo nestabilno vrijeme i visoke temperature optimalne su za ostvarenje zaraze te pojavu plamenjače i pepelnice.

Plamenjača i pepelnica još uvijek prijete!
  • 2.939
  • 120
  • 0

Vinova loza se nalazi u vrlo zahtjevnoj i osjetljivoj fazi. Daljnje učestalo nestabilno vrijeme i visoke temperature optimalne su za ostvarenje zaraze te pojavu plamenjače i pepelnice.

U nadolazećem prskanju u fazi završetka cvatnje, za suzbijanje bolesti moramo svakako koristiti kombinirane fungicide sistemično-kontaktnog djelovanja koji će se nakon prskanja rasporediti po cijeloj lisnoj masi i bobicama.

Izbor sredstava koje primjenjujemo nakon cvatnje je vrlo važan, jer nam u ovo vrijeme prskanja i dalje bujna lisna masa ne dozvoljava kvalitetno pokrivanje svih listova i mladica (crna pjegavost), a unutar čokota razvija se mikroklimat pogodan za razvoj bolesti.

Pepelnica

Za suzbijanje plamenjače tvrtka Chromos Agro preporuča Forum Star (dimetomorf + folpet) u koncentraciji 0,175-0,2% (175-200 g na 100 l vode).

Za suzbijanje pepelnice preporuča se koristiti:

  • Fond 12 E (miklobutanil) u koncentraciji 0,025% (25 ml na 100 l vode) ili
  • Collis (boskalid+krezoksim metil) u koncentraciji 0,03-0,04% (30-40 ml na 100 l vode) ili
  • Postalon 90 SC ( miklobutanil+kinoksifen) u koncentraciji 0,1-0,125% (100-125 ml na 100 l vode) ili
  • Vivando (metrafenon) u koncentraciji 0,02% (20 ml na 100 l vode).
Plamenjača

Sistemičnom pripravku Fond 12 E preporučljivo je dodati Chromosul 80 (u koncentraciji 0,2%). Kombinacijom sredstava Forum Star + Collis kvalitetno suzbijamo tri najvažnije bolesti: plamenjaču, pepelnicu i sivu plijesan.

Siva plijesan

Za suzbijanje sive plijesni preporuča se koristiti Cantus (boskalid) u koncentraciji 0,1- 0,12% (100-120 g u 100 l vode). Bitno je aplicirati Cantus u vrijeme čišćenja grozdića (nakon cvatnje) jer uslijed kiše i rose nastupa primarna infekcija sivom plijesni (Botritysa). Sami grozdić je rastresit pa primijenjeni fungicid prodire duboko u unutrašnjost grozda osiguravajući odličnu zaštitu bobica i peteljki. U ovom slučaju će prskanje Cantusom polučiti vrlo dobre rezultate.

Poslije cvatnje, na kontinentu, a ponegdje i u Dalmaciji, javlja se druga generacija grožđanih moljaca. Stoga je fungicidima potrebno dodati insekticid kontaktnog djelovanja po izboru:

  • Chromorel-D u količini 0,4 l/ha - druga generacija grožđanih moljaca.
  • Fastac EC u količini 150 ml/ha - druga generacija pepeljastog grožđanog moljca.

Za više informacija obratite se tvrtki Chromos Agro na jedan od niže navedenih kontakata.


Tagovi

Vinograd Zaštita Plamenjača Pepelnica Siva plijesan Moljac


Partner

Izdvojeni tekstovi

Izdvojen oglas

KLUB

AJMOOO - Na 27. međunarodne Dane masline 25. i 26. u Zadar i na otok Ugljan. Bit će svega. Ića, pića, lipog druženja... Jedva čekam. A Vi?!