Vinogradari su u jedno sigurni. Berba će ove godine početi ranije, a urod će biti puno bolji nego prošle godine.
Za razliku od prošle godine, koju vinogradari neće pamtiti po dobrom urodu, jer vlaga i štetnici su napravili svoje, ovogodišnja berba trebala bi biti puno bolja. Iako ne i zadovoljavajuća. Jer, na mnogim vinorodnim područjima naše zemlje, ističe Tomislav Božićević iz Savjetodavne službe, visoke temperature traju već četvrti tjedan zaredom, pa su se na dijelovima grozdova, koji su izloženi direktnom suncu, pojavile ožegotine, posebno na nekim bijelim sortama vinove loze, kao što su rajnski rizling i graševina.
"Osim toga, u nekim su vinogradima zabilježene i manje štete od grožđanih moljaca, dok se na nekima posljednih dana pojavljuje i pepelnica. Ulazne rupice od moljaca na bobicama kao i puknuće pokožice bobice zbog pepelnice, za svoj ulazak koriste patogeni sive plijesni (botrytis cinerea). Ako se k tomu doda i mogućnost jačih lokalnih pljuskova koji se očekuju u drugoj polovici kolovoza, radi dugotrajne suše zbog koje bobice grožđa još nisu dostigle potrebni obujam, nove značajnije oborine svakako bi trebale utjecati na njihov rast, ali i uzrokovati napad sive plijesni", ističe Božičević. Sve u svemu, vinogradari nisu nezadovoljni.
Poznati baranjski vinogradar i vinar Damir Josić iz Zmajevca, zadovoljan je stanjem nasada. "Vinogradi su nam zdravi, grožđe odlično kao i cjelokupni urod. Smatram da ove dugotrajne visoke temperature bez kiše, ne bi trebale napraviti veće štete. Naravno, do berbe se može još svašta očekivati, ali ipak sam optimističan", kaže Josić.
U Iločkom vinogorju situacija je slična. Inženjer fitofarmacije Ivan Najmarević koji u Poljoprivrednoj zadruzi Trs brine o zaštiti 55 hektara vinograda smještenih na padinama Fruške gore, također kaže kako je ova godina obećavajuća.
"Premda je zbog problematične prošle godine bio visok infektivni potencijal u vinogradima, uspješno smo u lipnju proveli zaštitu od pepelnice. Urod je obilan i zdrav, a s obzirom na vremenske prilike, berba prvih sorti, primjerice, chardonaya, mogla bi početi za dva tjedna", ističe Najmarević.
Također upozorava kako poprilične štete u vinogradima čini sivi grožđani moljac te da bi njegovo suzbijanje bilo mnogo učinkovitije kada bi se donosila zajednička strategija suzbijanja toga štetnika na određenom području. Zadovoljni su i u Belju.
"S obzirom na vremenske prilike od početka ove godine, očekujemo grožđe odlične kvalitete, s većine naših vinogradarskih pozicija. Četiri tjedna izuzetno visokih temperatura nisu ostavila značajnijeg traga na grožđu, a visoke temperature nisu naštetile proizvodnji, u prvome redu zbog akumulirane vlage u tlu iz prošlih kišnih razdoblja.Ova godina je tipično kontinentalna, s većim brojem sunčanih dana i ravnomjernim oborinama, pa očekujemo urod u skladu s planiranim. Veliki broj sunčanih dana utjecat će na početak berbe, pa pretpostavljamo da ćemo u berbu početkom rujna", poručuju iz tvrtke.
Stručnjaci Savjetodavne službe preporučuju preventivno tretiranje srednje kasnih i kasnih vinskih sorti i to pripravcima Switch 62,5 WG, Teldor SC 500, Botril 300, Cantus ili Pyrus 400 EC. Kod prva dva navedena pripravka karenca je 21 dan, a kod ostalih 28 dana.
"Budući da se berba očekuje nešto ranije od višegodišnjeg prosjeka, nemojte odgađati ovo prskanje zbog mogućih problema u fermentaciji. Budući da se toplo odnosno vruće vrijeme očekuje još najmanje dva tjedna, moguće je da na pojedinim vinogradima s manjkom vodnog kapaciteta, uskoro postanu vidljive štete od dugotrajne suše. Stoga, u zoni korijena loze, možete primjeniti neki od biostimulatora na bazi aminokislina, primjerice Drin, Megafol ili Polyamin", zaključuje Tomislav Božićević.
Sve preporučene pripravke primijenite sukladno uputama proizvođača, rano ujutro ili kasno navečer, kada pčele više ne lete. Praznu ambalažu pravilno zbrinite te popunite evidencijsku listu o uporabi sredstava za zaštitu bilja.
Budući da se približavaju rokovi berbe ranijih sorti, važno je voditi brigu o karenci odnosno najmanjem broju dana, koji mora proći od zadnje primjene sredstva za zaštitu bilja, do početka berbe plodova. Podaci o registriranim sredstvima za zaštitu bilja u RH, vode se u Fitosanitarnom informacijskom sustavu (FIS) dostupnom na ovoj web adresi. Akcije sakupljanja prazne ambalaže od sredstava za zaštitu bilja održavaju se na području Vukovarsko-srijemske županije, prema slijedećem rasporedu:
Detalje o potrebnoj dokumentaciji možete pročitati ovdje.
Foto: fontaineg974
Povezana biljna vrsta
Sinonim: - | Engleski naziv: Wine grape | Latinski naziv: Vitis vinifera
Vinske sorte vinove loze bijeloga grožđa uzgajaju se na pjeskovitim tlima, a tamnija tla su povoljnija za crne (obojene) sorte, prije svega zbog svog povoljnijeg toplinskog... Više [+]Tagovi
Autorica
217
Glasova: 32
Od 10% do 20% 14,7%
Glasova: 39
Od 20% do 30% 18,0%
Glasova: 46
Od 30% do 50% 21,2%
Glasova: 59
Više od 50% 27,2%
Glasova: 41
100% 18,9%