Simptomi bolesti u obliku žućkastih uljnih pjega na listu poznati su gotovo svim vinogradarima, a pristup zaštiti mjera je koju treba provoditi već kod stvaranja povoljnih uvjeta za razvoj bolesti.
Za dobre rezultate i zdravo grožđe potrebno je pratiti vremenske prilike i uvjete razvoja bolesti na vinovoj lozi. Prošle su godine naročito opasni bili promjenjivi vremenski uvjeti sa iznimno obilnim količinama oborina, zbog čega su stvoreni izuzetno povoljni uvjeti za razvoj bolesti, a onemogućena je pravovremena i kvalitetna zaštita.
Osobito je veliki problem vinogradarima prošle godine stvarala plamenjača koju se gotovo nije moglo obuzdati.
Plamenjača (Plasmopara viticola) je i u povoljnim godinama najznačajniji problem u proizvodnji vinove loze, a u protekloj je godini nadmašila sva očekivanja i proizvođači nisu bili spremni za tako intenzivan napad. Plamenjača je kozmopolitska bolest i ne postoji vinogarad koji je nepogodan za napad plamenjače, a uspjeh proizvodnje ovisit će o savladavanju ove, najznačajnije, prepreke u uzgoju vinove loze. Simptomi bolesti u obliku žućkastih uljnih pjega na listu poznati su gotovo svim vinogradarima, a pristup zaštiti mjera je koju treba provoditi već kod stvaranja povoljnih uvjeta za razvoj bolesti.
U kvalitetnoj zaštiti, za prva tretiranja posebno su zanimljivi sistemični fungicidi naziva FANTIC F u obliku granula i CURZATE F u obliku koncentrirane suspenzije. Radi se o fungicidima koji imaju izuzetno sistemično djelovanje pa se dobro kreću kroz biljku i štite od zaraze plamenjačom u najosjetljivijim fazama. Ovo su kombinirani fungicidi koji osim sistemične (cimoksanil u CURZATE F i benalaksil M u FANTIC F), sadrže i kontaktnu komponentu folpet koja kao dodatak u ovim pripravcima vrlo dobro štiti od nove zaraze, a djeluje i na botritis i crnu pjegavost. Primjenjuju se u koncentraciji 0,25% (250 ml/ 100 l vode).
Na ove fungicide do sada nikada nije zabilježena rezistentnost, upravo zbog tzv. 'multi-side', odnosno višestrukog djelovanja. Njihova sistemična komponenta zaustavlja formiranje intercelularne hife, spriječavajući širenje patogena u tkivu kulturne biljke i potiče vrlo brzu obrambenu reakciju domaćina, a njihova kurativna komponenta i nakon infekcija uzrokuje propadanje pojedinih dijelova patogena, onemogućujući njihovo daljnje širenje i razvoj za vrijeme inkubacije. Zbog kombinacije kontaktne i sistemične komponente, ovi fungicidi ostvaruju duže djelovanje u odnosu na ostale fungicide za istu namjenu.
Naročito je važno u vinogradu primjeniti sistemične preparate u slučaju nestabilnog vremena s čestim nepredvidivim oborinama zbog povećane opasnosti od izbijanja peronospore. U fazi bujnog razvoja mladica i lisne mase vinove loze, naročito ukoliko je stalno prisutna velika vlaga ili ukoliko padne veća količina oborina, potrebno je u kraćem vremenu ponoviti zaštitu vinograda.
Sve do perioda nakon cvatnje potrebno je posebno paziti na zaštitu od plamenjače. Vremenski uvjeti sa obilnim i čestim oborinama izuzetno pogoduju razvoju ove opasne bolesti. Ukoliko se u vremenu prije cvatnje, dok je porast mladica velik, često javljaju kiše, potrebno je skratiti razmake između prskanja. Naročito su opasne zaraze u cvatnji i odmah nakon cvatnje jer izravno utječu na rod i kvalitetu grožđa. Za ovakve pripravke, razmaci između prskanja trebaju biti 10 do 14 dana, a ukoliko je stalno prisutna velika vlaga ili ukoliko padne veća količina oborina, potrebno je u kraćem vremenu ponoviti prskanje.
Istovremeno treba obratiti pažnju na opasnost od pepelnice koja, ako se pojavi na grozdovima, može dovesti u pitanje čitav urod. Štete su u zaraženim vinogradima znatne jer stradaju cijeli grozdovi, koje pokriva pepeljasta prevlaka pepelnice. Mnoge se bobe suše ili pucaju. To se ponavlja skoro svake godine, obično u istim vinogradima i područjima, dakako s različitom jačinom. Da bi se spriječilo ovakvo manifestiranje pepelnice treba provoditi pravovremenu preventivnu zaštitu kvalitetnim sumpornim fungicidima kao što je COSAVET DF ili naročito učinkovitim pripravkom KARATHANE GOLD 350 EC i to od početka kretanja vegetacije u vinogradu.
Autor: Igor Gomezelj, dipl.ing.agr.MBA
Tagovi
Partner
Trg žrtava fašizma 6,
10000 Zagreb,
Hrvatska
tel: +385 1 6608 633,
fax: +385 1 6608 632,
e-mail: info@agrochem-maks.com
web: http://www.agrochem-maks.com
Filipa Mrša
prije 10 godina
Hvala vam.
Vedran Stapić
prije 10 godina
Možete ovdje pretražiti http://www.agroklub.com/zastitna-sredstva/ po ključnim riječima
Filipa Mrša
prije 10 godina
Ako nemam u svojoj ponudi zaštitnih sredstava FANTIC F ili CURZATE F da li se može nešto drugo preporučiti ljudima? kako se može tražiti po bolestima preparat? da li uopće postoji takva spasonosna stranica za nas mlade ing? :)unaprijed hvala