Tvrtka Bioplan nudi najsuvremenija rješenja za navodnjavanje vinograda, koje zbog dugih sušnih perioda postaje imperativ čak i u predjelima u kojima se vinogradarstvo do prije nekoliko godina uspješno održavalo bez dodavanja vode.
Posljednjih godina svjedočimo sve ekstremnijim klimatskim uvjetima koji uzrokuju neravnomjeran raspored oborina te preduge sušne periode. Navodnjavanje postaje imperativ čak i u predjelima u kojima se vinogradarstvo do prije nekoliko godina uspješno održavalo bez dodavanja vode.
Ova godina, sa sušom koja je u Dalmaciji trajala puna tri mjeseca, dovela je u pitanje ne samo ovogodišnji urod već i količinu uroda u slijedećoj godini obzirom da se zametanje cvjetnih pupova odvija u prethodnoj vegetacijskoj godini. U fazi rasta bobice lozi je potrebno čak 50-60% ukupne količine vode koju troši, a to je upravo u ljetnim mjesecima.
Također, tržišni imperativi uvjetuju stabilan i siguran proizvod u cilju konkurentnosti na srednjem i visoko kvalitetnom tržištu. Više nego ikad bitno je zadržati svoje mjesto na tržištu svake godine što se ne može bez stabilne i ujednačene višegodišnje kvalitete.
Iz navedenih razloga razvile su se napredne metode navodnjavanja vinograda koje omogućuju da grožđe zadrži sve karakteristike svog podneblja i sorte, koristeći rješenja koja smanjuju utrošak vode, smanjuju neželjen vegetativan rast, podižu kvalitet prinosa i garantiraju konstantnu kvalitetu.
Navodnjavanje se bazira na održavanju biljke u kontroliranom vodnom stresu kako bi se omogućilo:
Pred početak navodnjavanja vinogradari moraju uzeti u obzir brojne parametre kao što su: veličina trsa, tip tla i klimatski uvjeti ove i prethodne sezone. Također, potrebno je analizirati količine i termine oborina, evapotranspiraciju te kapacitet tla za vodu. Izrazito je važan i trenutak početka navodnjavanja.
S navodnjavanjem se obično započinje nakon određenog sušnog perioda, ali pored samog početka, bitno je i kako trebaju izgledati ti prvi obroci navodnjavanja, koje su učestalosti i koje količine? Koje su najbolje metode navodnjavanja u periodu stvaranje vegetativne mase, a koje u procesu nagomilavanja šećera? Kako navodnjavati pred berbu, a kako poslije berbe? Dobar vinogradar stječe ova saznanja iz godine u godinu uzimajući u obzir sve navedene parametre.
Vinogradar bi trebao testirati vodni stres u nekoliko faza uz napomenu da premala količina vode će u konačnici dati vino grožđe slabije kvalitete i smanjene količine šećera.
Vodni deficit-stres potrebno je testirati u sljedećim fazama:
Rani deficit vode pozitivno utječe na obojenost plodova dok kasni deficit uzrokuje bolju obojenost ploda, ali smanjenje brixa.
Netafim, vodeća svjetska tvrtka u sustavima navodnjavanja nudi tri osnovna modela navodnjavanja vinograda:
Laterale su postavljene uzduž reda, 30-40 cm od trsa ili na sredini međurednog prostora. Ovaj sistem navodnjavanja ima sljedeće prednosti:
Za podzemne sustave Netafim je razvio najsuvremenije vrste crijeva kap na kap Uniram™ PC AS XR i DripNet™ PC AS XR u kojima je kapaljka napravljena sa dodatkom iona bakra te anti-sifon mehanizmom. Revolucionarni patent Cupron® onemogućuje ulazak korijena u kapaljku na osnovi bakrenih iona u sastavu kapaljke. To pruža trajno rješenje jer se bakreni oksid ne ispire i ne troši iz kapaljke.
Za nadzemne sustave najćešće se koriste crijeva sa samokompenzirajućim kapaljkama DripNet™ PC različitog protoka i razmaka kapaljke, ovisno o potrebama nasada. Radi se o najkvalitetnijem crijevu ujednačenog protoka čime je omogućena precizna aplikacija navodnjavanja i fertirigacije.
Detaljnije o navodnjavanju vinograda pronađite na stranici tvrtke Bioplan. Za sve informacije obratite se na jedan od niže navedenih kontakata.
Tagovi
Partner
Kralja Petra Krešimira bb,
21214 Kaštel Kambelovac,
Hrvatska
tel: 021/584-397,
e-mail: info@bioplan.hr
web: http://www.bioplan.hr