Pretraga tekstova
Unatoč brojnim ponudama, ove smo godine s pobjedničkim vinom odlučili ostati na našem hrvatskom tržištu jer smatramo da je grijeh da najveća kvaliteta ne ostane u našoj domovini gdje je i proizvedena, objašnjava Ivica Milan.
Promicanje domaćih vina i kulture ispijanja istih, poziv su domaćem stanovništvu, ali i turistima da se uključe u očuvanje i poticanje proizvodnje istih. Tome je, zasigurno, potpomogla i revija “Vina od davnina” na kojoj su u travnju ocijenjena vina hrvatskih autohtonih sorata gdje je Pošip Ivice Milana iz Kaštela osvojio prvo mjesto u bijelim sortama.
Ključna značajka tog šampionskog pošipa ogleda se u 5,3% kiselina, 13,4% alkohola te odležavanju u inox u bačvama u razdoblju od 13.08.2017. kada je bila i berba pa sve do travnja 2018. kada je bilo i natjecanje. Srećom, s bolestima i štetnicima tijekom 2017. Milan nije imao problema jer je godina, tvrdi, bila sušna, što znači da je zabilježen deficit padalina koje bi pogodovale razvoju i širenju bolesti. Utoliko je jasno i zašto je šampionsku etiketu Milan označio samo s hrvatskim jezikom. Htio je, naime, da ono što je najbolje, napokon, ostane na najboljem području, našem tržištu.
“Prestiž i simbolika mojih vinograda koji broje 2.708 trsova na kojima smo za vrijeme berbe u 2017. godini ostvarili prinos od 5,5 tona statusno su posebni jer moja vina ispijaju pravi znalci. Da nije toga, ostali bismo prikraćeni za goste koji obogaćuju našu kulturu, baštinu, tradiciju i vinograde. S druge strane, kada govorimo o samom pretakanju grožđa u vino, nužno je istaknuti da od 1 kg grožđa dobijemo butelju od 0,6 l vina.
Unatoč brojnim ponudama, ove smo godine s pobjedničkim vinom odlučili ostati na našem hrvatskom tržištu jer smatramo da je grijeh da najveća kvaliteta ne ostane u našoj domovini gdje je i proizvedena”, objašnjava Ivica Milan kojemu su za vrijeme berbe pomogli obitelj i prijatelji bez kojih ista ne bi bila ni približno uspješna.
Na temelju rezultata, Milan se nada da će turisti dolaziti u njegov kraj kušati domaću kapljicu zlata u čaši te tako kroz razna osjetila doživjeti i proživjeti priču o onome što ne mogu doživjeti u svojim krajevima, a to su mir, tradicija, elegancija i pjesma pod obroncima obasjanim sunčevim zrakama u Dalmaciji. Njegovo šampionsko vino do sada je kušalo mnoštvo raznih turista od kojih osobito izdvaja Francuze koji ga žele plasirati na njihovo tržište. No, unatoč tome, Ivica se nada samo jednom, a to je da će njegovo vino doprinijeti razvoju vinske priče naše Hrvatske.
“Za nas kao obitelj prvo mjesto u ovom natjecanju znači budućnost jer ćemo upravo u budućnosti kao prvi pobjednici doprinijeti očuvanju autohtonih sorti i vinske priče naših Kaštela koje svi mi ponaosob moramo i hoćemo promovirati.”, dodaje Ivica Milan koji bi svoje šampionsko vino sljubio s laganim jelima kao što su ribe, školjke i rakovi, a da ga je shvatiti za ozbiljno, dokazuje i prošlogodišnja vinska priča koja je ove godine okrunjena diplomom kojom su odlikovana samo najbolja hrvatska vina.
“Četiri bijela vina od četiri proizvođača vina iz priobalne Hrvatske dobila su jednaki broj bodova na ocjenjivanju zbog čega se stručni žiri na čelu s prof. Edijem Maletićem morao odlučiti za samo jedno pobjedničko vino. Čast mi je što su, iako je bilo gusto, izabrali moj Pošip kojeg smatram predstavnikom bijelih vina naše Dalmacije. Za vrijeme uručivanja diplome osjećao sam se kao da sam na nebu među anđelima iz vinskih podruma. Osjećaj je bio neprocjenjiv i drago mi je što je pobijedilo najbolje vino“, dodaje Ivica koji smatra da je vino koje je jednom pobjednik – uvijek pobjednik.
Tagovi
Ivica Milan Pošip Hrvatska Domaći vinari
Autorica
Više [+]
Roberta je dvostruka magistrica u području poljoprivrede. Obožava pisanje i fotografiju! Dobitnica je dekanove nagrade za najbolje studente, predavačica na brojnim poljoprivrednim kongresima i nezaposlena profesorica.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
U dobroj vjeri, dokument povjereniku za poljoprivredu EU komisije U okviru održavanja manifestacije "Greencajt", (Zagreb, 22. svibnja 2025.) u ime neformalne stručne skupine "ŽIVO SELO" čast mi je bila uručiti knjigu (dokument); "BOJ ZA ŽIV... Više [+]
U dobroj vjeri, dokument povjereniku za poljoprivredu EU komisije
U okviru održavanja manifestacije "Greencajt", (Zagreb, 22. svibnja 2025.) u ime neformalne stručne skupine "ŽIVO SELO" čast mi je bila uručiti knjigu (dokument);
"BOJ ZA ŽIVO SELO - OBITELJSKA POLJOPRIVREDNA GOSPODARSTVA - TEMELJ HRVATSKE POLJOPRIVREDE" (2017.)
gospodinu CHRISTOPHE HANSENu
- povjereniku Europske komisije za
poljoprivredu i hranu
HVALA od srca gospodinu Hansenu na ljubaznosti i otvorenosti za prijem.
Knjiga je objedinjen dokument o intenzivnim aktivnostima članova skupine "Živo selo" i Udruge obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava Hrvatske - Život, ali i ostalih koji su imali volje, vremena, hrabrosti i zdrava razuma uputiti na uzroke, trenutne i nadolazeće posljedice. Skupni je prikaz autentičnih dokumenata, detaljnih analiza i razmišljanja osoba i institucija koje su u konačnici, što je vrijedno, nudili moguća rješenja izlaska iz očite i prisutne krize ukupne poljoprivrede u Hrvatskoj.
Kako je u knjizi često naglašavano, poljoprivrede i njene nezaobilazno funkcionalne uloge (snage i vrijednosti) u prostornom, ekološkom, gospodarskom, socijalnom i demografskom strukturiranju hrvatske zajednice. Prije svih, potreba za hranom.
Knjiga je svojim sadržajem i danas vrlo aktualna i uporabljiva upravo zbog analiza i iskustava upisanim u njen sadržaj na kojima se može graditi budućnost domaće ali i EU poljoprivrede. Upravo i kroz prizmu struktura koje je gosp. Hansen iznesao tijekom svog obraćanja, kao prioriteta europske poljoprivrede u budućnosti.
Zalog je bezrezervnoj i nedvojbenoj potrebi da se uvijek i svugdje ističe ključna uloga obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava u uzgoju i proizvodnji hrane, očuvanju prostora i sklada u okolišu, zdravlja ljudi, blaga (životinja), biljaka, tla i voda.
Hrvatska ima ogromnih problema, a s njima i izazova, u ravnoteži i skladu zajednice upravo zbog gubitka i nestanka velikog broja obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava i njihove prirodne uloge u lancu održavanja života. Ova činjenica se ne smije zanemarivati. Ne samo zbog nas samih, već i zbog zajednice EU naroda u i s kojom dijelimo nasljeđeno.
U prošlim godinama knjiga je našla put do odgovornih osoba i institucija u Domovini. Nadalje, uvijek je, u svakom trenutku i prigodi, otvorena za sve one zainteresirane.
Vedran Stapić
prije 3 tjedna
Lijepa gesta, a ujedno i dobra promocija knjige Lijepa gesta, a ujedno i dobra promocija knjige
Đuro Japaric
prije 3 tjedna
ZAŠTO IZUMIRU SELA ? , prvo iz ekonomskih razloga ! 1994 pisci po narudžbi HDZ iznijeli su podatak da je PROSJEČNA površina seljačkog imanja bila 2, Više [+] 8 ha u 5 parcela ! Ako 100 ha podijelimo sa , 2, 8 ispada da je na 100 ha ili1 km kvadratni ZASNOVANO 35 OBITELJI ! Ako računamo po 4 člana onda je to 140 stanovnika na 100 ha !Troškovi obrade zemlje u vrijeme ŽIVOTINJSKIH zaprega i MEHANIZACIJE ! Konje ili krave sa kojim su orali UZGAJALI su , od kože napravila se ORMA , kupljeno je nekoliko desetaka kg željeza za plug , zubače , VLASTITO sjeme ! U vrijeme MEHANIZACIJE , umjetnih gnojiva , zaštitnih sredstava , sjemena , SVE to MORA se PLATITI od proizvodnje , poticaja , plaće izvan poljoprivrede , mirovine ! PROBLEM je Hrvatske PREVELIK broj VLASNIKA , MALE POVRŠINE na kojima su VEĆINOM niskodohodovne kulture , ili ovce na kamenjaru , USITNJENOST ! Radi ZEMLJIŠNOG maksimuma donesenog u BEOGRADU nije se do 91 moglo ići u formiranje POVRŠINSKI većih OPG ! Od 1991 REŽIM u Zagrebu SPRIJEČIO je i površinsko povećanje i sa zemljom koju zovu državna ! NISU zaustavili USITNJAVANJE , POKRETANJE Ostavinskih postupaka NIJE OBVEZUJUĆE pa puno zemlje i RUŠEVNIH kuća - gospodarskih zgrada imamo na UMRLIM ! NASTAVK IZUMIRANJA SLIJEDI , kao i UVOZ hrane , a i POVEĆANJE NE OBRAĐENE ZEMLJE !
Đuro Japaric
prije 3 tjedna
G . Miroslave , od doseljavanja Hrvata u Dalmaciju u stoljeću sedmom poznate su sve odluke ! Mali sluganski narod kao što su Hrvati , nisu NIKADA Više [+] samostalno odlučivali ! Današnja UŠORENA , IZUMIRUĆA sela u Baranji i nizinskoj SLAVONIJI , posljedica su PROMAŠENE Naredbe carice Terezije da se u TURSKOM Carstvu , raspršene kuće sa gospodarskim zgradama poredaju uz PUTEVE i ceste . Od te NAREDBE Kmetovi su izgradili UŠORENA sela . Povećanjem KMETOVA , smanjivale su se i OKUĆNICE pa u većini dana se ne može ni auto okrenuti ! ¸1919 Hrvati sa SLUGANSKIM statusom u SAVEZU sa SRBIJOM , rade PROMAŠENU agrarnu reformu ! Drugu PROMAŠENU reformu rade BALKANSKI narodi pod vodstvom Tita i SKH ! 1991 PRIJE rata i međunarodnog priznanja RH kao državice , BROZOVI komunisti nazvani HDZ , NAMEĆU prvi Zakon o poljoprivrednom zemljištu kojim počinje PODRŽAVLJENJE , a da 2025 NE ZNAMO ni koliko lokalnih vlasti od megalomanskih 556 IMA državnu zemlju ni prema stanju u AUSTRIJSKOM katastru ! Pod vodstvom Brozovog đenerala Tuđmana , donosi se i LOPOVSKI Zakon o privatizaciji predmet koje su i poljoprivredna poduzeća , osnovana nakon SRPSKO - hrvatske agrarne reforme ¸1919 ! 2003 za vrijeme Račana NAMEĆU nam PLAGIRANI BEOGRADSKI Zakon o nasljeđivanju donesen u Beogradu 1965 , a koji govori i o zemljišnom maksimumu koji je ukinuo Tuđman i ekipa 91 , ali KASNO jer su SELA u SLAVONIJI počela IZUMIRATI 1945 i RADI zemljišnog maksimuma NIJE se išlo da se formiraju dohodovniji OPG , pa je BILANS 2021 BIO ; 195 IZUMRLIH SELA , preko 80 sa SAMO jednim stanovnikom ! Ova KVAZI državica NEMA STRATEGIJU razvoja poljoprivrede , jer su DILETANTI iz HDZ , angažirali strane > umove > da im NAPIŠU svoje viđenje , a jednom je ministar Tarnaj 1995 dao naslov Pregled stanja i strategija razvoja poljoprivrede RH , a o čemu su mlatili praznu slamu o tom tekstu u Zagrebu u takozvanom saboru ! Postoji i tekst u NACIONALNOJ razvojnoj strategiji do 2030 pisanoj po NARUDŽBI NE SPOSOBNE vlade na čelu sa NE sposobnim Plenkovićem u poglavlju u kojem pišu e nekakvoj > samodostatnosti > ! IZLAZ iz svega je HRVATSKA AGRARNA REFORMA , ali za REFORMU nisu hrvatski političari , njihova HPK , a ni SLUGANSKI Hrvati ! NASTAVAK IZUMIRANJA SELA SLIJEDI I OVISNOST O UVOZU HRANE !