Pretraga tekstova
Mraz se pojavio nakon vrlo blagih temperatura u ožujku zbog kojih su se mladice rano razvile. Oni koji su orezali lozu nešto kasnije, mogli bi imati manje štete
Mraz je u pojednim francuskim vinogradarskim regijama proteklih dana napravio veliku štetu. "Imam tridesetak hektara cijepljenog merlota koji je već imao više od dva raširena lista. Sve je smrznuto", požalio se Eric Meynaud, vinar iz mjesta Landerrouat, u departmanu Gironde, na jugozapadu zemlje za vitisphere.
Tek 20-ak kilometara sjevernije, u Mouliets-et-Villemartinsu, Vincent Géraud na društvenim je mrežama podijelio "spaljene" pupoljke vinove loze. Ondje je tijekom noći sa subote na nedjelju zabilježeno do -7°C. "Sve je izgorjelo", napisao je ispod dvije fotografije, a u komentarima njegovih kolega s jugoistoka se može vidjeti da niti oni nisu bili pošteđeni.
Mraz se pojavio nakon vrlo blagih temperatura ožujku zbog kojih su se mladice rano razvile.
Prateći prognozu, neki su vinogradari u svojim nasadima zapalili svijeće, plinske turbine pa i slamu. Oni koji su orezali lozu nešto kasnije, mogli bi imati manje štete.
Pojedini se tješe kako imaju dovoljno sorti koje zriju kasnije. "Za nekoliko dana ćemo shvatiti da nasadi reagiraju bolje od očekivanog", optimističan je vinogradar Benoît Gautier koji smatra kako se ipak neće ponoviti 2021. kada je francusku vinsku industriju u travnju poharao najgori mraz u posljednjih nekoliko desetljeća.
Ostali bez polovice uroda vinove loze - Francuskoj nisu pomogli ni helikopteri
Prošlogodišnja proizvodnja vina zabilježena je kao jedna od najgorih u povijesti.
Treba napomenuti da je u Champagneu, na sjeveroistoku Francuske temperatura bila rekordno niskih -9°C, što je posljednja takva u travnju zabilježena 1947. godine. Ondje vegetacija još nije intenzivno krenula pa su vinogradi ostali pošteđeni.
Kada je riječ o drugim kulturama, reuters piše kako su najviše pogođeni uzgajivači šljiva, trešanja, jabuka i krušaka, a neki bi mogli izgubiti najmanje 80 posto uroda.
Cijene svježeg voća već su prošle godine ondje porasle za 4 posto, što je daleko iznad rasta prosječnog indeksa hrane od 0,6 posto, objavio je statistički ured Insee.
Strah od hladne fronte: Hoće li kiše potaknuti ili još više usporiti vegetaciju?
Porast bi ove godine došao u vrijeme kada inflacija već dostiže rekordne vrijednosti u toj zemlji.
Tagovi
Mraz Vinograd Travanjski mraz Francuska Eric Meynaud Rane sorte Champagne
Autorica
Više [+]
Hobi vrtlarica i zaljubljenica u prirodu s iskustvom rada u lokalnim i specijaliziranim medijima. Nekadašnja dugogodišnja urednica Agrokluba, danas u nešto slobodnijem 'freelance' modu publiciranja agrarnih tema.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Polje prekriveno papirnatim štaniclima. Ne znam kako bih ovo objasnila. Možda na Poljoprivrednom institutu eksperimentiraju s novom vrstom malča ;)
Maja Celing Celić
prije 3 tjedna
Ma Đuro nema,.u tome i je stvar. Samo jedna vrsta papirnatih vrećica, jednakomjerno raspoređena po polju. Ma Đuro nema,.u tome i je stvar. Samo jedna vrsta papirnatih vrećica, jednakomjerno raspoređena po polju.
Đuro Japaric
prije 3 tjedna
Vjerovatno u blizini ima deponija smeća pa je vjetar to raširio ! U Dalmaciji vjetar raširi plastične vrećice , a to je još puno gore za okoliš ! Vjerovatno u blizini ima deponija smeća pa je vjetar to raširio ! U Dalmaciji vjetar raširi plastične vrećice , a to je još puno gore za okoliš !
Maja Celing Celić
prije 3 tjedna
Đuro, ali ovo je samo na jednom polju. Đuro, ali ovo je samo na jednom polju.
Đuro Japaric
prije 3 tjedna
Jučer je bio jaki vjetar u Slavoniji pa je raznašao i papir na fotografijama , a moja božićna drvca zasipao je sa lišćem koje je nosio sa šumskih Više [+] stabala , pa imam dodatni posao istresti lišće sa drvaca koja će ići na prodaju !