Za razliku od plamenjače, Phomopsis viticola se širi ranije, a prezimljava u napadnutoj lozi.
Simptomi crne pegavosti vinove loze (Phomopsis viticola) se razvijaju na mladicama, rozgvama i vrlo rijetko na lišću. Rano u proljeće na mladicama uočavaju se pjege (poput širih crtica) tamnoljubičaste boje. One su ovalnog oblika i zašiljenih krajeva. Spajanjem pjega nastaju prstenovi oko mladice, tkivo se često raspuca.
Na odrvenjelim rozgvama tijekom zime dolazi do "izbjeljivanja" vanjskog dijela kore, a do proljeća na njoj se pojavljuju crne točkice - plodišta sa sporama. Spore raznose vjetar i kiša. Na zaraženim rozgvama lisni pupoljci se ne otvaraju istovremeno, a neki uopće ne prolistaju, što utječe na prinos.
Suzbijanje nije jednostavno, a uspjeh se postiže zaštitom tijekom više godina.
Prilikom rezidbe, koliko je to moguće, treba odstraniti zaražene rozgve. Nakon rezidbe treba ih iznijeti iz nasada jer predstavljaju vrlo važan izvor zaraze. Ne treba pretjerivati s gnojidbom, posebno ne s dušikom, jer to povećava osjetljivost. Sve sorte nisu jednako osjetljive. Takve stolne sorte su naprimjer kardinal, kraljica vinograda, afus-ali, a od vinskih sorata su primjerice malvazija, frankovka, žilavka. Nužno je da se sadi zdrav sadni materijal.
Kada smo iscrpili sve spomenute mogućnosti, preostala je primjena fungicida. U nasadima u kojima postoji zaraza neophodno je obaviti zimsko prskanje s jednim od fungicida na osnovi bakra. To prskanje treba obaviti neposredno pred kretanje vegetacije, te jedno po izbijeljenoj kori. Nakon toga preporučuju se još dva prskanja i to u stadiju B do C (vunasti - zeleni pupoljak), te drugo prskanje u stadiju D do E (pojava listića - razvijeni listovi) i još jedan tretman sve do cvjetanja loze.
Kako je teško u vinogradu naći točno određeni stadij, za zaštitu se odlučuje onda kada je određeni stadij najzastupljeniji.
Od fungicida, za suzbijanje crne pjegavosti u vegetaciji, dozvoljene potražite u FIS bazi.
Tagovi
Autor