Pretraga tekstova
Vrijeme je da konačno dobijemo Zakon o vinu. Sadašnja situacija je neodrživa jer zakon uopće ne štiti domaće vinare, jer omogućuje dolazak jeftinih, stranih vina vina na naše tržište, čulo se na CroVinu.
Prvi dan CroVina, prvog središnjog stručnog skupa vinogradara i vinara Hrvatske okupio je veliki broj vinogradara, vinara, agronoma i drugih osoba vezanih uz vinogradarstvo i vinarstvo. Glavna tema skupa bio je dugo najavljivani Zakon o vinu koji bi, čulo se na skupu, nakon godina čekanja trebao biti donešen do kraja ove godine.
"Nakon dugog niza godina, vrijeme je da konačno dobijemo Zakon o vinu“, rekao je Leo Gracin sa Sveučilišta u Splitu. "Sadašnja situacija je neodrživa jer zakon uopće ne štiti domaće vinare, jer omogućuje dolazak jeftinih, stranih vina vina na naše tržište. Tragično je što u Hrvatskoj imamo slučaj da se uvoze otvorena vina i pune u Hrvatskoj bez ikakve dodatne kontrole, dok hrvatski proizvođači moraju prolaziti svakakve kontrole što ih u startu čini nekonkurentnima. Zakon o vinu mora to ispraviti“.
O lošem stanju na hrvatskom tržištu dovoljno govori činjenica da je Hrvatska u vinogradarskoj godini 2016/17 uvezla oko 30 milijuna litara vina, dok je u istom razdoblju izvezeno čak šest puta manje - samo 5,4 milijuna litara.
"Dok zemlje u okruženju poput Austrije i Mađarske povećavaju svoju produktivnost, u Hrvatskoj je ona u stalnom padu. Mađarska i Austrija su u prošlom razdoblju narasle za 4,4 i 4,5 posto, dok Hrvatska u istom razdoblju bilježi pad od 2,8 posto“, rekao je na skupu Đuro Horvat, konzultant i stručnjak za tržište vina.
U ime ministarstva poljoprivrede skupu je nazočio Tugomir Majdak koji je najavio donošenje zakona do kraja ove godine. "Cilj nam je napraviti konkretan i moderan zakon koji će dati okvir i osnovu za suvremeno i moderno hrvatsko vinogradstvo. Ne želimo stvoriti nove zapreke našim vinogradarima, kao ni nastaviti sa starima već im olakšati rad u budućnosti“, rekao je Majdak.
U popodnevnim satima skup je nastavljen brojnim zanimljivim predavanjima. Tako je doc. dr. sc. Monika Zovko s Agronomskog fakulteta u Zagrebu govorila o navodnjavanju vinograda u krškom krajobrazu, a prof. dr. Goran Milanov s Poljoprivrednog instituta Skopje je govorio o Inovacijama u biotehnologiji vina.
Ana Volović, pomoćnica ravnateljice Agencija za plaćanje u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju, istaknula je kako se prema novim izmjenama bankovna garancija više ne mora dostavljati u iznosu od 110 posto od iznosa koji vinar želi povući, već je dovoljan iznos od 100 posto kako bi se povukao avans koji može ići maskimalno 80 posto od iznosa prihvatljivog troška.
"Novost je što je Agencija u mjeri investicije i restrukturiranje dozvolila obročno plaćanje kako bi vinari mogli brže doći do potrebnih sredstava“, rekla je Volović. Vinari su uglavnom zainteresirani za mjeru investicije, dok za neke druge mjere poput promidžbe na trećim tržištima i mjeru restrukturiranja i konverzije vinograda nije pokazan veći interes.
Tagovi
Autorica
Više [+]
Novinar u duši, ekonomist po struci. Sa 14-godišnjim iskustvom u uredništvu Zadarskog i Novog Lista, Ivana nam donosi zanimljive i dinamične priče, ali i informacije koje pomažu unapređenju sela i poljoprivrede.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”? Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, ko... Više [+]
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”?
Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, koja će se održati u utorak, 29. travnja 2025. u zagrebačkom prostoru WESPA Business&Lounge, stavlja u središte pozornosti ključna pitanja opstanka i razvoja poljoprivrede u suvremenom tržišnom okruženju.
Konferenciju suorganiziraju IPS Konzalting, konzultantska tvrtka specijalizirana za rad s poljoprivrednicima i Mojnovac.hr, poslovni edukacijski portal, uz podršku Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva koje je prepoznalo važnost ove inicijative.
„Poljoprivreda danas ne može opstati bez poduzetničkog pristupa. No, isto tako, poduzetništvo mora naučiti razumjeti dinamiku, sezonalnost i probleme poljoprivrede. Naš je cilj da ova konferencija postane točka spajanja ta dva svijeta,“ izjavila je Ana-Marija Špicnagel, direktorica IPS Konzaltinga i jedna od govornica na događaju.
Od agromenadžera do generacijskih izazova
Ovogodišnji program tematski je usmjeren na izazove i prilike koje donosi tržišno usmjerena poljoprivreda - od digitalizacije i menadžmenta, do međugeneracijske suradnje.
Konferenciju će otvoriti Marijana Petir, saborska zastupnica i predsjednica Odbora za poljoprivredu, koja će dati strateški pregled stanja hrvatske poljoprivrede kroz temu “Poljoprivreda jučer, danas, sutra”. Nakon toga slijedi izlaganje „Agromenadžer, ne (samo) poljoprivrednik“ u kojem će Ana-Marija Špicnagel objasniti što u praksi znači profesionalizacija poljoprivrede, a o digitalnoj transformaciji poljoprivrede govorit će Igor Frljužec iz Digital Agro.
Program uključuje i dva panela. Prvi je s predstavnicima financijskog sektora na temu “Financijski instrumenti za poljoprivrednike” koji donosi konkretne informacije o različitim izvorima financiranja za modernizaciju i rast poljoprivrednih gospodarstava. Jedna od sudionica ovog panela je i Martina Durman iz Raiffeisenbank Hrvatska, koja će predstaviti bankarsku perspektivu kreditiranja u poljoprivredi. Drugi panel okuplja poljoprivrednike koji će iznijeti vlastita iskustva i izazove poslovanja u svakodnevnoj praksi. Sudionici ovog panela dolaze iz različitih regija i sektora - od tradicionalnih OPG-ova do inovativnih brendova.
Konferenciju će zaključiti izlaganje Marije Đeldum iz tvrtke Stogaj na temu “Osiguranje u poljoprivredi - opcija ili nužnost?”, čime se dodatno otvara prostor za promišljanje o otpornosti i dugoročnoj održivosti poslovanja na selu.
Zašto je Biznis je na selu važan?
Kroz protekle dvije konferencije Biznis je na selu pokazao je kako postoji jasna potreba za prostorom u kojem se ne priča samo o poticajima, već o stvarnim izazovima proizvodnje, tržišta, zapošljavanja i inovacija u ruralnim sredinama.
U zemlji gdje je veliki broj OPG-ova još uvijek okrenut samo proizvodnji, ova konferencija šalje jasnu poruku - vrijeme je za sljedeći korak: jačanje tržišne konkurentnosti, brendiranja i strateškog upravljanja poljoprivrednim resursima.
„U razgovorima s našim klijentima sve češće čujemo isto pitanje: Što nakon poticaja?. Upravo zato je fokus konferencije na dugoročnom pristupu - kako napraviti održiv, profitabilan i profesionalan poljoprivredni biznis, bilo da ste mladi OPG, obiteljska farma ili veći proizvođač,“ dodaje Špicnagel.
Prijave su još uvijek otvorene
Sudjelovanje je besplatno, ali zbog ograničenog kapaciteta prostora potrebna je obavezna prijava putem obrasca na stranici.
Zaokret d.o.o.
prije 2 tjedna
Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/ Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/