Pretraga tekstova
Ličinke prave štetu na vinovoj lozi, šljivi, višnji i drugim voćnim vrstama. Kako zaštititi nasad i suzbiti štetnika?
Grba korak Peribatodes rhomboidaria je periodični štetnik koji se javlja na vinovoj lozi, šljivi, višnji i drugim voćnim vrstama. Pripada redu Lepidoptera. Oštećuje pupoljke i listove, a prisutna je u skoro svim vinogradima i nasadima šljive, posebno onim koji su locirani blizu šume.
Radi se o leptiru koji ima raspon krila 5 cm. Mužjaci imaju tanje tijelo od ženki. Odlikuje se sivosmeđom bojom zbog čega se teško primjećuje na grančicama vinove loze i voćaka. Naziv je dobila po karakterističnom kretanju ličinke koja se zgrbi dok hoda. Ona ima noge samo na početku i na kraju tijela. Često stoje na zadnjim nogama imitirajući grančicu.
Razvija dvije generacije godišnje. Prezimljava u stadiju ličinke pod korom trsa i stabala. Javljaju se od početka bubrenja pupova kada su vrlo aktivne i čine štetu, kada temperatura zraka prijeđe 6 do 7ºC. Zbog mimikrije teško se uočavaju. Hrane se pupoljcima i mladim listovima. Ličinke se kukulje na površini zemljišta ili do 3 cm ukopane. Odrasle jedinke se javljaju u svibnju i lipnju, poslije 20 dana. Intenzivno lete predvečer i noću.
Nakon parenja ženke odlažu jaja na listove, a iz njih se tijekom srpnja sve do kraja kolovoza javljaju ličinke druge generacije koje su prezimljujuće. One se hrane lišćem i prave neznatnu štetu.
Praćenje leta i zaštita se provode feromonskim klopkama, a za suzbijanje se koriste uljni insekticidi. Tijekom vegetacije se koriste insekticidi koji su namijenjeni suzbijanju grozdovog moljca.
Koriste se i preparati na bazi bakterija. Na vinovoj lozi na okućnicamam ličinke možemo rukom sakupiti.
Korištena naslovna fotografija podliježe Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported license.
Tagovi
Grba korak Peribatodes rhomboidaria Štetočina vinove loze Štetočina šljive Zaštita Suzbijanje Ličinka
Autorica
Više [+]
Diplomirana inženjerka poljoprivrede s dugogodišnjim iskustvom u povrćarstvu, zaljubljenica u ekološku poljoprivredu i druge oblike alternativne poljoprivrede poput biodinamike i permakulture.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Sestre Kučan iz Aleksinice, nedaleko Gospića, na 130 hektara zemlje vode uspješnu obiteljsku farmu i prkose predrasudama. Nastavljujući obiteljsku tradiciju koju je započeo djed, sestre Katarina i Josipa, brat Josip te majka Kristina, danas... Više [+]
Sestre Kučan iz Aleksinice, nedaleko Gospića, na 130 hektara zemlje vode uspješnu obiteljsku farmu i prkose predrasudama. Nastavljujući obiteljsku tradiciju koju je započeo djed, sestre Katarina i Josipa, brat Josip te majka Kristina, danas vode brigu o 850 ovaca, dok najstarija sestra Barbara, kao vlasnica, obavlja administrativne poslove.
Uskoro više!