Pretraga tekstova
Ličinke prave štetu na vinovoj lozi, šljivi, višnji i drugim voćnim vrstama. Kako zaštititi nasad i suzbiti štetnika?
Grba korak Peribatodes rhomboidaria je periodični štetnik koji se javlja na vinovoj lozi, šljivi, višnji i drugim voćnim vrstama. Pripada redu Lepidoptera. Oštećuje pupoljke i listove, a prisutna je u skoro svim vinogradima i nasadima šljive, posebno onim koji su locirani blizu šume.
Radi se o leptiru koji ima raspon krila 5 cm. Mužjaci imaju tanje tijelo od ženki. Odlikuje se sivosmeđom bojom zbog čega se teško primjećuje na grančicama vinove loze i voćaka. Naziv je dobila po karakterističnom kretanju ličinke koja se zgrbi dok hoda. Ona ima noge samo na početku i na kraju tijela. Često stoje na zadnjim nogama imitirajući grančicu.
Razvija dvije generacije godišnje. Prezimljava u stadiju ličinke pod korom trsa i stabala. Javljaju se od početka bubrenja pupova kada su vrlo aktivne i čine štetu, kada temperatura zraka prijeđe 6 do 7ºC. Zbog mimikrije teško se uočavaju. Hrane se pupoljcima i mladim listovima. Ličinke se kukulje na površini zemljišta ili do 3 cm ukopane. Odrasle jedinke se javljaju u svibnju i lipnju, poslije 20 dana. Intenzivno lete predvečer i noću.
Nakon parenja ženke odlažu jaja na listove, a iz njih se tijekom srpnja sve do kraja kolovoza javljaju ličinke druge generacije koje su prezimljujuće. One se hrane lišćem i prave neznatnu štetu.
Praćenje leta i zaštita se provode feromonskim klopkama, a za suzbijanje se koriste uljni insekticidi. Tijekom vegetacije se koriste insekticidi koji su namijenjeni suzbijanju grozdovog moljca.
Koriste se i preparati na bazi bakterija. Na vinovoj lozi na okućnicamam ličinke možemo rukom sakupiti.
Korištena naslovna fotografija podliježe Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported license.
Tagovi
Grba korak Peribatodes rhomboidaria Štetočina vinove loze Štetočina šljive Zaštita Suzbijanje Ličinka
Autorica
Više [+]
Diplomirana inženjerka poljoprivrede s dugogodišnjim iskustvom u povrćarstvu, zaljubljenica u ekološku poljoprivredu i druge oblike alternativne poljoprivrede poput biodinamike i permakulture.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
#RuralFoto #Životinje
Šišanje ovaca za nas dok smo bili djeca izgledalo je bolno ,dok nismo shvatili da je to potreba i da treba da im nije prevruće ispod tog runa preko ljeta.
Damir Senjan
prije 3 dana
Đuro Japaric Nemoj ti meni ošišani 😂😂😂😂😂😂 ja upravo čekam flizerku da skine smene ovu kosetinu. Nemoj da se predomislim oko šišanja 🤔😂. Nisam se Više [+] štrigao od 2016 god kad sam morao u Krapinske toplice na rehabilitaciju.
Đuro Japaric
prije 1 tjedan
To su ošišani hrvatski seljaci , zadovoljni pa se ne bune , osim nekih ratara ! To su ošišani hrvatski seljaci , zadovoljni pa se ne bune , osim nekih ratara !