Između 20 i 25 posto vinograda u francuskoj regiji Champagne zaraženo je gljivičnom bolesti, a prinosi će zbog ranijih mrazeva i ove pošasti biti upola manji. Starije generacije kažu da nikada nisu vidjele nešto slično.
"Berba grožđa će biti upola manja", kazao je za reuters Maxime Toubart iz Udruge francuskih proizvođača šampanjca (CIVC), opisavši stanje u poznatoj francuskoj vinorodnoj regiji Champagne čije su vinograde napale gljivične bolesti. Rezultat je to velikih količina padalina početkom srpnja, što je povećalo ozbiljne gubitke koje su uzrokovali mrazevi ranije u sezoni.
Međutim Toubart je naglasio da to ipak ne bi trebalo utjecati na opskrbu tržišta zahvaljujući rezervama iz prethodne godine kada je Covid-19 uzrokovao pad prodaje.
Ogromne količine kiše pale su u zapadnoj Europi sredinom srpnja, uzrokujući bujice i katastrofalne poplave u Njemačkoj i Belgiji, što je povećalo zabrinutost za kvalitetu i prinose poljoprivrednih proizvoda, između ostaloga i vina.
"Užasno je, previše kiše imamo baš u vrijeme kada nam je trebalo vruće i suho vrijeme", istaknuo je Toubart dodavši da napadi gljivičnih bolesti dovode do sušenja grozdova, listova i plijesni. "Ima područja gdje je cijela parcela opustošena", upozorio je rekavši da se šteta procjenjuje između 20 do 25 posto na ukupno 35.000 hektara nasada vinove loze.
Glavna metoda zaštite nasada je korištenje fungicida, no većina tamošnjih proizvođača koristi tradicionalna zaštitna sredstva na bazi bakra koja se ispiru nakon svake kiše. Kako prenosi fr24news, najteže su pogođeni departman Marne i Aube, gdje je visoka vlaga u kombinaciji s toplim uvjetima uzrokovala širenje bolesti. Prema medijima, radi se o sivoj plijesni i plamenjači.
"Starije generacije kažu da nikada nisu vidjele nešto slično", dodao je. To dovoljno govori o posljedicama klimatskih promjena koje će se prema klimatolozima s godinama sve više pogoršavati ako se ne poduzme nešto na globalnoj razini.
Putin pomutio vinsku industriju: Samo se ruska pjenušava vina mogu zvati šampanjci?
Toubart je istaknuo da su tamošnji proizvođači ipak koliko toliko mirni jer imaju dovoljne količine u rezervi. To u konačnici ne bi trebalo utjecati na dostupnost njihovih proizvoda na tržištu, što pojašnjava time da je šampanjac najčešće mješavina nekoliko berbi. "Vinari mogu iskoristiti rezervu prošlogodišnje proizvodnje koja se može koristiti kada dođe do pada proizvodnje ili dodatne potražnje koja nije bila predviđena", pojasnio je.
Kaže da su razočarani onime što se događa, ali da je dobra vijest da to ipak neće utjecati na ekonomiju ove industrije. "Kupcima će boce biti isporučene i neće doći do povećanja cijena", zaključio je Toubart.
Povezana biljna vrsta
Sinonim: - | Engleski naziv: Wine grape | Latinski naziv: Vitis vinifera
Vinske sorte vinove loze bijeloga grožđa uzgajaju se na pjeskovitim tlima, a tamnija tla su povoljnija za crne (obojene) sorte, prije svega zbog svog povoljnijeg toplinskog... Više [+]Tagovi
Autorica
Đuro Japaric
prije 3 godine
Zabranjuju se prskanja sa učinkovitim sredstvima jer politika ide na > ekološki > prihavtljivija , a ta nemaju učinka ! Ovo je bit svega , plus ako se promaši trenutak prskanja ! A Vi gospodine Kaučić i zaposleni u vremenskim prognozama , uputite Vladi i Saboru prijedlog da se ide u izmjenu Zakona o vodama i MASOVNU izgradnju akumulacija i sustava za navodnjavanje ! Ja ću im to narednih dana predložiti , a budući da glas pojedinca ne vrijedi u biti ništa , možda bi poslušali > struku > - prognozere ?
Martina Pavlović
prije 3 godine
Poštovani gospodine Kaučić, diplomski studij sam završila na Fakultetu agrobiotehničkih znanosti u Osijeku i stekla zvanje magistra bilinogojstva smjer zaštita bilja, a ne agroekonomista kako ste Vi naveli. Što se tiče ruskih vina donijeli ste krivi zaključak. Ovo što je u tekstu je link na izvorni članak, a klikom na njega možete saznati o čemu je točno riječ. Također, za sve što piše u članku navedeni su izvori koje ste slobodni sami provjeriti.
Dražen Kaučić
prije 3 godine
Poštovana ! Čitam malo o Vama pa mi nije jasno kako ste vi agroekonomista sa specijalizacijom zaštite bilja ? Na kojem fakultetu ste vi stekli to zvanje ? Naime, poznato mi je da za specializaciju iz zaštite bilja treba itekako poznavati prvo kemiju, pa štetnike, te zatim fiziologiju bilja i ostalo. Molim Vas lijepo da se upoznate s nazivima "Šampanjac" i "Pjenušac". Sumnjam da se ruska vina mogu zvati baš šampanjcima. Zar se stvarno rezerve prošlogodišnjih vina mogu koristiti u proizvodnji pjenušaca ? Što vi mislite ? Normalno da su se osušili grozdovi napadnuti bolestima kad koriste: "Tradicionalna zaštitna sredstva na bazi bakra koja se ispiru nakon svake kiše". Očito se radi o nedovoljno školovanim vinogradarima koji ne znaju razlike između kontaktnih i sistemičnih fungicida, a još manje ne znaju za postojanje okvašivača. Ako je to istina što ste napisali u ovom članku, to je sramota. Ne mogu vjerovati. Provjerite da li je baš tako napisano. A da se možda u tekstu ne spominju mrazevi od ove, a ne od prošle godine ? Provjerite ! Oprostite mi na mojem komentaru Vašeg teksta. Molim Vas da moj komentar shvatite kao dobronamjeran. LIJEP POZDRAV !