Pretraga tekstova
Branitelj Tomas: Ovo nije Imotski za koji sam se borio, 75 radnika čeka otkaz u državnoj vinariji, država se opet pokazala kao loš vlasnik!
Prije rata, Imotski je bio dosta razvijen i zahvaljujući tome, ljudi su bili zaposleni u državnoj vinariji Imot, a danas su, prema riječima Željka Tomasa suočeni sa stečajem koji će mnoge ostaviti u neizvjesnosti.
"Neizvjesna je sudba 75 radnika državne tvrtke Imot iz Donjeg Prološca, a da je tome tako, svjedoči i dugotrajna blokada računa čija je posljedica stečaj na Trgovačkom sudu u Splitu.
Bojim se za živote mojih prijatelja jer svim djelatnicima slijede otkazi, a Imotski napušta sve više obitelji. Hoće li Imotski moći izdržati udar 75 radnika koji će, trbuhom za kruhom masovno prelaziti granice?
Znate li da su zahvaljujući mukotrpnom trudu radnika sačuvani vinogradi, a pitate li se, gdje je zahvalnost prema njima, odgvora neće biti. Zbog toga bi bilo nehumano da se u stečaju ne nastavi djelatnost i da se ne zadrže radna mjesta hvalevrijednih i marljiivh radnika.
Ne smijemo dopustiti da u našem Imotskom nestane ono što je jedino preostalo od nekadašnjih velikih tvrtki, ne smijemo dopustiti još jedan masovni egzodus, moramo tražiti pomoć od Hrvatske udruge radničkih sindikata (HURS), Ministarstva poljoprivrede, Vlade, pa i predsjednice, ako treba.
Naši radnici, iako suočeni s neredovitim plaćama koje su isplaćivane preko sindikalnog računa jer je tvrtka bila u blokadi, ipak su prehranjivali, teško, ali nekako, obitelji, a kako će ih prehranjivati sada?
Voditeljica HURS-ova ureda, Darka Todorić istaknula je za Slobodnu Dalmaciju da će ako padne vinarija, past i vinogradi svih kooperanata u Imotskoj krajini, čime se, tvrdi ona, država opet dokazala kao loš vlasnik. Što mislite, kako mi je kao hrvatskom branitelju bilo pročitati ovu vijest? Ovo nije Imotski za koji sam se borio.
Čitajući Slobodnu Dalmaciju doznao sam, prema riječima Ivice Škore koji je 20-tak godina na čelu Imote da se "Imota" od stečaja nije uspjela spasiti ni predstečajnom nagodbom koju je sa svojih 63 vjerovnika uspješno sklopila 24. studenoga 2014. godine. Račun joj je bio odblokiran, a vjerovnici su joj oprostili 70 % od 98 milijuna kuna duga, dok im je preostalih 30% trebala isplaćivati u 48 mjesečnih rata.
Tvrtka je, tvrdi on, najviše dugovala Poreznoj upravi, ujedno i najvećem dioničaru s 94,18 % udjela, koji joj je, od 29 milijuna kuna carinskih obveza, otpisao 20,32 milijuna, pa je vinariji ostalo za platiti 8,71 milijun kuna. Od 34,5 milijuna kuna poreznih obveza, otpisano joj je 24,15 milijuna, pa je trebala u ratama dati 10,35 milijuna.
No, vjerovli ili ne, "Imota" ni tada nije uspjela vraćati dugove. Kada je 1. rujna 2015. Fina predložila stečaj, ponovna blokada je trajala 231 dan na iznos od 2,59 milijuna kuna. Fina je u četvrtak sudu dostavila osvježene podatke koji su glasili - 848 dana blokade na 27,4 milijuna kuna", priča Željko Tomas.
Foto: List Međimurje
Tagovi
Željko Tomas Imotski Imota Blokada Stečaj
Autorica
Više [+]
Roberta je dvostruka magistrica u području poljoprivrede. Obožava pisanje i fotografiju! Dobitnica je dekanove nagrade za najbolje studente, predavačica na brojnim poljoprivrednim kongresima i nezaposlena profesorica.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Moj mali raj i melem za oči 🌸🌷🩷
Vedran Stapić
prije 2 tjedna
Jel to slučajno da su baš crveni pred izbore? 😂 Jel to slučajno da su baš crveni pred izbore? 😂