Pored Poljoprivrednog obrta Burčak, članovi zadruge su i Vinarija Milanković, Vinarija Šmidt i OPG Vodopić iz Vukovara, Poljoprivredni obrt Sovar i OPG Belović iz Sotina te Podrumi Krešić iz Šarengrada koji su kupcima ponudili ono najbolje što imaju od vina i voćnih rakija i likera.
Priča bi mogla započeti stihovima one poznate dječje pjesme "Kad se male ruke služe, sve se može", s iznimkom što je ovdje riječ o velikim rukama i to žuljevitim od trsova vinove loze, a sve ostale riječi i tvrdnje odgovaraju u potpunosti.
Priča je ovo o pokušaju skupine vinogradara i vinara s vukovarsko-iločkog područja udruženih u zadrugu "Vukovarska vina" da se izbore za vlastiti dio kolača u vinarskoj proizvodnji i plasmanu kvalitetnih vina na domaće tržište.
"Zadrugu Vukovarska vina osnovalo je nas sedam vinara negdje u studenome prošle godine nakon što smo o tome pričali gotovo nekoliko godina, a onda smo se odlučili da nešto konkretno i učinimo jer smo svi imali istovjetne probleme u proizvodnji i prodaji vina", priča priču upravitelj zadruge Igor Burčak, jedan od njih sedmorice, nakon što smo se našli u prostorijama zadruge "Vukovarska vina", smještene u baroknoj jezgri grada Vukovara na jednoj od najljepših lokacija u tome gradu.
Grad Vukovar aktivno je sudjelovao u osnivanju zadruge kroz organizaciju savjetovanja na temu "Zadruge kao nositelji razvoja lokalne zajednice" s partnerom Hrvatskim centrom za zadružno poduzetništvo iz Zagreba, a gradske vlasti i financirale su sa 825.310,02 kuna građevinske radove i nabavu opreme za uređenje interijera vinoteke u sklopu projekta "Obrtnička ulica". Po završetku radova objavljen je natječaj za zakup tog prostora u vlasništvu Grada Vukovara, koji je zatim temeljem istog predan u zakup zadruzi "Vukovarska vina".
Investicija je sufinancirana sredstvima Fonda za obnovu i razvoj Grada Vukovara, a ovim projektom zapravo je realizirana je jedna tradicionalna slavonska priča, kroz koju Grad Vukovar vinarima s područja grada Vukovara nastoji otvoriti nove mogućnosti i olakšati zajednički nastup na tržištu.
Pored Poljoprivrednog obrta Burčak, članovi zadruge su i Vinarija Milanković, Vinarija Šmidt i OPG Vodopić iz Vukovara, Poljoprivredni obrt Sovar i OPG Belović iz Sotina te Podrumi Krešić iz Šarengrada koji su kupcima ponudili ono najbolje što imaju od vina i voćnih rakija i likera. A ponuda je više nego bogata i raznovrsna U novootvorenoj vinoteci ljubitelji vinske kapljice tako mogu kušati i kupiti devet različitih vrsta vina karakterističnih za vukovarsko-iločko područje: graševinu, chardonay, silvanac zeleni, traminac, pinot sivi, sauvignon blanc, cabernet sauvignon, frankovku i merlot, kao i i razna voćna vina, likere i rakije.
"Više manje mi smo i prije ovoga imali svoje tržište u gradu Vukovaru, ali kako je većina nas bila više zauzeta radovima u vinogradima i voćnjacima nego prodajom, taj segment i nije davao neke osobite rezultate koji su sada puno vidljiviji i opipljiviji", napominje Igor Burčak dok idemo do podruma u kojem se nalazi lijepo uređena kušaona, a u planu je u vanjskom dijelu izgraditi i ljetnu terasu na kojoj bi se služila isključivo vina.
Kaže da otkako su u prostoru u baroknoj jezgri, doživljavaju samo pozitivne kritike i što je najvažnije, ide i prodaja koja se do sada uglavnom odvijala na kućnom pragu. Među sedmoricom zadrugara, najveća je Vinarija Krešić koja raspolaže s oko 25 hektara vinograda, dok svi ostali imaju do jednog do pet hektara pod vinogradima, a dio zadrugara ima i voćnjake. Burčak ima četiri hektara voćnjaka i dva hekatara vinograda u kojima uzgaja uglavnom graševinu, ali nađe se i nešto sauvignona bijelog, sorte podrijetlom iz područja Gironde u Francuskoj i rajnskog rizlinga, kojemu samo ime govori o podrijetlu.
Iz zadruge "Vukovarska vina" svjesni su da je prekratko vrijeme proteklo da bi se moglo razgovarati i dati ocjenu cijelom projektu, ali se nadaju najboljem ishodu.
"Primarni cilj nam je kod osnivanja zadruge bio da svi zadrugari koji uđu u zadrugu u idućih desetak godina zadržave barem postojeću proizvodnju vina te da se sukladno mogućnostima moderniziraju i prošire proizvodnju ukoliko to tržište bude tražilo", kaže Burčak koji do sada, po vlastitim riječima, osim poticaja za sadnju, nije koristio neka druga sredstva potpore ali je, kao i ostali zadrugari, spreman okrenuti se prema EU fondovima.
Pojašnjava kako svaki zadrugar samostalno odlučuje koliko će svojih proizvoda dati u zadrugu i po broju predanih proizvoda je i plaćen. Zadruzi od prodaje proizvoda ostaje minimalna zarada tako da su cijene vina u vinoteci približne cijenama vina koje se prodaje na kućnom pragu. I tu završava ovaj novinarski dio priče o zadruzi "Vukovarska vina". Za poželjeti je dobru im prodaju i uspjeh u poslovanju uz misao pjesnika Tina Ujevića: "Ne poznavati ukus vina, isto je što i ne vidjeti boje. Život treba vidjeti i s te strane. Inače, ostajete polučovjek kojega samo govor izdvaja od niza vrsta sisara".
Fotoprilog
Tagovi
Autor