Pretraga tekstova
Čaj od lista aronije sadrži mnogo korisnih i ljekovitih tvari. Ovaj čaj se koristi za prevenciju i liječenje mnogih bolesti.
Danas se sve više okrećemo prirodi u nastojanju da očuvamo ili poboljšamo svoje zdravlje. Neke biljke se od davnina koriste u narodnoj medicini ovog područja, dok su se druge biljke pojavile posljednjih desetljeća. Jedna od tih novih vrsta je aronija. Nju su upotrebljavali Indijanci u svakodnevnoj prehrani. Tijekom vremena aronija se počela sve više uzgajati zbog bobica koje se mogu upotrebljavati u svježem, suhom i prerađenom obliku. Od bobica aronije pripremaju se džemovi, marmelade, pekmezi, likeri, sokovi, vino, čaj i mnogi drugi proizvodi.
Ovaj čaj sadrži vitamine A, C, vitamine B kompleksa - B2, B5, B9, zatim vitamine E i P, mnogo antioksidanata, mikro i makro elemente, organske kiseline i druge korisne tvari.
Priprema čaja od aronije je veoma laka. Čaj od lista aronije se priprema tako što se 5 do 8 listova, ovisno o veličini listova, prelije sa 1l vrele vode i ostavi pola sata.
Za manju količinu dovoljno je dva lista ili jednu žlicu čaja preliti sa 2dl vrele vode i ostaviti pola sata da se prohladi.
Čaj je najbolje piti tijekom jutra na prazan želudac ili uveče 1 do 2h poslije večere. Čaj se može zasladiti medom i dodati sok od limuna.
U novije vrijeme otkrivena je ljekovitost lista aronije. List aronije se u medicinske svrhe koristi svjež ili osušen. Osim u medicinske svrhe list aronije se može koristiti i u gastronomiji.
Listovi aronije su pravo skladište niza tvari koje imaju pozitivan učinak na zdravlje ljudi. Možemo ih sakupljati svježe tijekom vegetacije, a najkvalitetniji su kada promijene boju u crveno prije opadanja. Upotrebljavaju se cijeli ili usitnjeni listovi. Ubrani listovi se suše i čuvaju u papirnatoj ambalaži.
List aronije sadrži čitav niz korisnih tvari na kojima počiva ljekovitost čaja. Čaj se koristi u prevenciji i liječenju mnogih bolesti, uklanjanje umora, a može se koristiti oralno (može se piti) ili za vanjsku upotrebu.
Čaj se koristi kod problema s probavnim sustavom, smanjuje kiselinu u želucu, ublažava simptome dijareje, smiruje probavni sustav kod različitih poremećaja.
Priprema čaja od aronije je veoma laka. Čaj od lista aronije se priprema tako što se 5 do 8 listova, ovisno o veličini listova, prelije sa 1l vrele vode i ostavi pola sata.
Poboljšava rad i čuva gušteraču, jetru, bubrege, štitnu žlijezdu, ublažava simptome migrene. Djeluje na čišćenje krvi od raznih toksičnih tvari, poboljšava cirkulaciju, smanjuje krvni tlak.
Čaj poboljšava imunitet cjelokupnog organizma i djeluje preventivno na pojavu malignih bolesti. Pijenjem čaja čistimo organizam od teških metala i čistimo krvne žile od masnih tvari. Može se koristiti i za ispiranje rana
U tretmanima mršavljenja čaj se koristi jer podstiče smanjenje i gubitak masnih naslaga.
Primjenjuje se kod tretiranja raznih kožnih bolesti kao što su: ekcemi, lišajevi, psorijaza. Kod vanjske primjene čaj se koristi ohlađen i ne smije se zaslađivati.
Koristi se i kod tretmana ljepote, jer usporava starenje, smanjuje bore, štiti kožu od uv zračenja.
Čaj se može koristiti i kod liječenja bolesti štitne žlijezde.
Foto: Pixabay.com/Hietaparta
Autorica
Više [+]
Diplomirana inženjerka poljoprivrede s dugogodišnjim iskustvom u povrćarstvu, zaljubljenica u ekološku poljoprivredu i druge oblike alternativne poljoprivrede poput biodinamike i permakulture.
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”? Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, ko... Više [+]
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”?
Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, koja će se održati u utorak, 29. travnja 2025. u zagrebačkom prostoru WESPA Business&Lounge, stavlja u središte pozornosti ključna pitanja opstanka i razvoja poljoprivrede u suvremenom tržišnom okruženju.
Konferenciju suorganiziraju IPS Konzalting, konzultantska tvrtka specijalizirana za rad s poljoprivrednicima i Mojnovac.hr, poslovni edukacijski portal, uz podršku Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva koje je prepoznalo važnost ove inicijative.
„Poljoprivreda danas ne može opstati bez poduzetničkog pristupa. No, isto tako, poduzetništvo mora naučiti razumjeti dinamiku, sezonalnost i probleme poljoprivrede. Naš je cilj da ova konferencija postane točka spajanja ta dva svijeta,“ izjavila je Ana-Marija Špicnagel, direktorica IPS Konzaltinga i jedna od govornica na događaju.
Od agromenadžera do generacijskih izazova
Ovogodišnji program tematski je usmjeren na izazove i prilike koje donosi tržišno usmjerena poljoprivreda - od digitalizacije i menadžmenta, do međugeneracijske suradnje.
Konferenciju će otvoriti Marijana Petir, saborska zastupnica i predsjednica Odbora za poljoprivredu, koja će dati strateški pregled stanja hrvatske poljoprivrede kroz temu “Poljoprivreda jučer, danas, sutra”. Nakon toga slijedi izlaganje „Agromenadžer, ne (samo) poljoprivrednik“ u kojem će Ana-Marija Špicnagel objasniti što u praksi znači profesionalizacija poljoprivrede, a o digitalnoj transformaciji poljoprivrede govorit će Igor Frljužec iz Digital Agro.
Program uključuje i dva panela. Prvi je s predstavnicima financijskog sektora na temu “Financijski instrumenti za poljoprivrednike” koji donosi konkretne informacije o različitim izvorima financiranja za modernizaciju i rast poljoprivrednih gospodarstava. Jedna od sudionica ovog panela je i Martina Durman iz Raiffeisenbank Hrvatska, koja će predstaviti bankarsku perspektivu kreditiranja u poljoprivredi. Drugi panel okuplja poljoprivrednike koji će iznijeti vlastita iskustva i izazove poslovanja u svakodnevnoj praksi. Sudionici ovog panela dolaze iz različitih regija i sektora - od tradicionalnih OPG-ova do inovativnih brendova.
Konferenciju će zaključiti izlaganje Marije Đeldum iz tvrtke Stogaj na temu “Osiguranje u poljoprivredi - opcija ili nužnost?”, čime se dodatno otvara prostor za promišljanje o otpornosti i dugoročnoj održivosti poslovanja na selu.
Zašto je Biznis je na selu važan?
Kroz protekle dvije konferencije Biznis je na selu pokazao je kako postoji jasna potreba za prostorom u kojem se ne priča samo o poticajima, već o stvarnim izazovima proizvodnje, tržišta, zapošljavanja i inovacija u ruralnim sredinama.
U zemlji gdje je veliki broj OPG-ova još uvijek okrenut samo proizvodnji, ova konferencija šalje jasnu poruku - vrijeme je za sljedeći korak: jačanje tržišne konkurentnosti, brendiranja i strateškog upravljanja poljoprivrednim resursima.
„U razgovorima s našim klijentima sve češće čujemo isto pitanje: Što nakon poticaja?. Upravo zato je fokus konferencije na dugoročnom pristupu - kako napraviti održiv, profitabilan i profesionalan poljoprivredni biznis, bilo da ste mladi OPG, obiteljska farma ili veći proizvođač,“ dodaje Špicnagel.
Prijave su još uvijek otvorene
Sudjelovanje je besplatno, ali zbog ograničenog kapaciteta prostora potrebna je obavezna prijava putem obrasca na stranici.
Zaokret d.o.o.
prije 2 tjedna
Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/ Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/
Alen Polović
prije 5 godina
Jako dobro, koristimo ga već dvije zime i super je.