Pretraga tekstova
Kada je vlažno razvija se niža temperatura, slabije gori, stvara se puno dima, čađa i vodenast katran. To dovodi do niza problema
Pred velikim brojem kućanstava je izazov kupovine ogrjevnog drveta. Osim cijene i vrste, veliku ulogu pri izboru igra i koliko je osušeno ili svježe. Svi znamo da postoji razlika i da lošim izborom možemo ugroziti svoje zdravlje, okoliš, ali i umanjiti efikasnost zagrijavanja što će značiti veći trošak.
Voda je neophodna za rast i razvoj drveta, ali ona ometa njegovo sagorijevanje. Kada je vlažno razvija se niža temperatura, slabije gori, stvara se puno dima, čađa i vodenast katran. To dovodi do niza problema.
Može se razviti ugljični monoksid koji dovodi do gušenja ukućana. Dimnjak je potrebno češće čistiti zbog nakupljanja čađi i katrana. Teže je upaliti vatru, peć dimi, nastaju smeđe mrlje na zidovima i odjeći u ormarima.
Sadržaj vlage u posječenom drvetu se kreće od 40 do 50 posto. Isparavanje vode dovodi do snižavanja te količine. Kod namjene za grijanje, treba biti ispod 20 posto, a kretati se od 10 do 15 posto. Najbolje je kada nacijepano drvo uskladištimo na suho i prozračno mjesto zaštićeno od oborina i slijevanja vode. U takvim uvjetima nakon jedne godine ono je dobro osušeno.
Vrijeme sušenja ovisi i od vrste. Hrast se suši duže od bukve i graba, ali su hrast i bukva vrste veće gustoće i daju više topline, odnosno bolje griju. Taj proces se može ubrzati pravilnim skladištenjem. Najbolja je opcija da kupovinu obavimo tijekom proljeća i onda ogrjev ima dovoljno vremena da se lagano suši do zime. Potrebno ga je što prije nacijepati. Ostavi se nekoliko tjedana da se prosuši, a zatim slaže na prozračno mjesto.
Cijelo drvo se vrlo slabo suši. Voda ostaje zarobljena i započinju procesi truljenja i propadanja. Što duže tako stoji više gubi toplinsku vrijednost. Slažemo ih da osiguramo dobru cirkulaciju zraka i da je zaštićeno od oborina. Gomila mora biti pokrivena, odnosno da je iznad nje bilo kakav krov, dok strane trebaju biti otvorene što doprinosi ventilaciji i bržem sušenju.
Proces sušenja ide brzo po sunčanom i toplom vremenu. Proces se usporava kada je vrijeme hladno i vlažno.
Tagovi
Drvo Vlažno drvo Grijanje na drvo Ogrjevno drvo Sušenje ogrjevnog drveta Kupovina ogrjeva Sušenje drveta Drvo za ogrjev
Autorica
Više [+]
Diplomirana inženjerka poljoprivrede s dugogodišnjim iskustvom u povrćarstvu, zaljubljenica u ekološku poljoprivredu i druge oblike alternativne poljoprivrede poput biodinamike i permakulture.
Nakon kiše 🥰🥰🥰
Maja Celing Celić
prije 4 dana
Kod nas nakon petka nije padala, a prema prognozi ni neće. Ovo su fotke od jučer i od petka ;) Kod nas nakon petka nije padala, a prema prognozi ni neće. Ovo su fotke od jučer i od petka ;)
Đuro Japaric
prije 4 dana
Nije nakon kiše , baš pada u brdskom dijelu Sl. Broda ! Samo kajsije mi smrznule u drugom valu , trešanja i nešto višanja ima , na 2 kruške , grožđe Više [+] nije ubijeno , jučer i danas sam vršio odbacivanje dijela izbojaka , ostavim više pupova a onda dio bacim ! Dobro je došla kiša da rastopi pokoricu , a i za puževe !
Branko Margeta
prije 1 godinu
Hvala za koristan savjet.