Pretraga tekstova
Ukoliko se stablo u privatnoj šumi sruši bez dozvole, kazna može biti do 10.000 kuna!
Čini se da bez birokracije u Hrvatskoj ništa nije moguće. Naime, prema novom Zakonu o šumama, mogu se sjeći samo stabla koja su obilježili šumski stručnjaci, a to se odnosi i na privatne šume. Naime, novi zakonski propisi podrazumijevaju ishođenje dozvola za rušenje stabala, čak i u privatnim šumama.
Stoga pripremite osobnu iskaznicu, OIB, dokumente (posjedovni i vlasnički list), kako bi dokazali da šuma pripada vama (dokumenti ne smiju biti stariji više od šest mjeseci) i kopiju katastarskog plana. Nakon toga u šumariji morate ispuniti potvrdu i ovjeriti ju kod javnog bilježnika. Na odvoz drva iz šume morate imati dokument – izvoznicu. Dan prije transporta drva iz šume morate se dogovoriti sa šumarskim tehničarem i nabaviti izvoznicu, koja vrijedi samo 24 sata. Ako ne poštujete zakon, možete dobiti novčanu kaznu u iznosu od 2.000 do 10.000 kuna. Većina vlasnika šuma ne slaže se sa zakonom, jer kažu da je to čisti apsurd, da vlasnik ne može srušiti drvo u vlastitoj šumi.
Tagovi
Zakon o šumama Dozvola za rušenje Izvoznica Kazna Apsurd Izvoznica OIB Posjedovni list Javni bilježnik Šumski tehničar Privatne šume Sječa stabala Rušenje stabala
Autorica
Više [+]
Završila je Poljoprivredni fakultet u Pragu - agronomija gdje je i tri godine radila na Poljoprivrednom institutu - mikrobiologija i zaštita bilja u Pragu - Ruzyně. U češkom tjedniku Jednota Daruvar piše o poljoprivrednim temama od 2001. godine. Kod kuće sa suprugom uzgaja čemprese i vinovu lozu.
Godina je na izdahu.
Rekli bismo “neka više”.
- Po čemu ćete pamtiti 2020. godinu?
- Imate li velike planove od 2021. godine?
Foto: Tomislav Januš
Đuro Japaric
prije 2 tjedna
Mlada plavoglava sjenica , malo ih ima , a ne vrabac ! Ove godine postavio sam oko 30 kućica za ptice , većina su bile nastanjene . Objesim im Više [+] poslije svinjokolja kosti sa mesom , kupim slanine , dam di žitarica ! Ali ptica sve manje ima jer nema stoke u selima i peradi koja se hranila na otvoreno , isto i tehnologija u ratarskim kulturama ne ide im u prilog !
Hajrudin S.
prije 2 tjedna
Kod mene vise ne postoji ta vrsta vrabca ili kako se vec zove ,nekad ih hranio zimi jer zimi jedu iz zrna kukuruza srce pojedu ostalo nediraju ali Više [+] zato koke pojedu ostatak :) . Po zavrsetku sezone :)
Maja Celing Celić
prije 2 tjedna
Čim se sjetim nečeg lijepog, napišem ;) Čim se sjetim nečeg lijepog, napišem ;)
Agroklub® koristi internet kolačiće za pružanje boljeg korisničkog iskustva. Korištenjem stranica prihvaćate pravila privatnosti o kojima možete više saznati ovdje
Edgar
prije 6 godina
PozdravDa li se ta dozvola može dobiti i samo na temelju posjedovnog lista ili mora biti vlasnički?posjedovni list mi je čist i u posjedu sam, a vlasnički je banani jer se nisu provodili ostavinske raprave od stoljeća sedmog. Tako da su na njemu osobe koje su umrle tko zna kada i ima udjel u vlasništvu 5/2520.....Zabilježbe o tertetu datira doslovce iz 1888 godine.Šta da radim?
Karlo
prije 6 godina
Konkretno koji papiri trebaju za rušenje šume i odvoz:1.2.3.4................itd.
Marko
prije 6 godina
@abcNeće tebi nitko ulijetati u šumu i braniti ti sječu, ali kad to drvo izvezeš na cestu i zaustavi te policija onda si gotov ako nemaš nikakve papire. Prekršajna kazna ti ne gine, bez obzira što je to tvoja šuma. Jedna sutkinja je išla toliko daleko da je vlasnik morao tražiti geodetski elaborat kako bi dokazao da je šuma njegova. Platio je 3000 kuna, plus 2000 kuna kazne. To je 25 metara drva.Problem je što novim zakonom o šumama nema nikakve zaštite privatnih šumoposjednika od krađa. Ne vidim kako i zašto je problem zatražiti doznaku i otpremu? Istina košta, ali to vrijedi tri godine. 300(?) kuna. Na tri godine je to 100 kuna. Može se prolongirati i na 4 kao ja. Naš lugar je doznačio 20 kubika, vi možete srušiti 50 i neće ništa reći. Naš ne dolazi u šumu, kad je prolazu nazovem ga on napiše papire, da mi kroz prozor auta i ide dalje. Ako je ogrje, ako je tehnika onda ide na otpremu. Nitko nikome ne brani rušenje. A i u članku piše krivo. Doznaka se radila oduvijek, jedino što nije bilo regulirano zakonom za privatne, nego je recimo u šumariji netko bio zadužen uz državnu i za doznaku privatne. Kao što sam i prije pisao, nužno je odvojiti privatne šume od državnih. Nije isto gospodarenje u državnoj šumi gdje jedan odsjek ima 20 hektara i u privatnoj gdje je čestica veličine 3000 kvadrata. To je prva i velika greška koja se napravila osnivanjem savjetodavne. Ugledali su se na Austriju i Njemačku gdje u tom poslu vlada red. Ljudi imaju šume i to velike površine, a nemaju mehanizaciju, pa imaju firmu koja radi i tako se širi gospodarstvo i razvoj. Prodaje se kad je najbolja cijena, a ne kao lokalni nakupci koji za furnir daju 800 kuna a u hš-u je i preko 4000 za kubik. Rijetki su u hš-u radili za dobrobit šumoposjednika što je jedan članak u zakonu, a tek koliko su radili protiv struke za osobnu korist, to je druga priča.
abc
prije 6 godina
Samo nek netko meni i mojoj ekipi uleti u moju šumu. Svi ludi i svi sa hladnim oružjem razne vrste + preko nekoliko gemišta. Neka nam veli da ne možemo rušiti moju djedovinu. To nebude dobro završilo...
Marko
prije 6 godina
I još da dodam koliko je državu (hš) bilo briga za privatne šumposjednike na primjeru Slovenije. Tamo je omjer šuma 70:30 u korist privatnika. Kako mi je jedan Slovenac pričao, oni su iz pretpristupnih fondova povukli oko 800 milijuna eura. Zamislite to, šest milijardi kuna. Je li istina ne znam. Rekao mi je i onda pokazao mehanizaciju koju posjeduje. Mi to možemo samo sanjati. Plus što ima preko 300 ha šume i to u jednom komadu. Mehanizacija mu vrijedi oko 300 000 eura, a on je dao samo 35 posto. Ostalo subvencije države i EU. A kod nas? Niti jedne smrdljive lipe. Niti jedne, a 99 posto okfš-a si je uzeo hš za pokrivanje kriminala. U zakonu samo kazne za šumoposjednike, ali ne i za drvokradice. Nikakva zaštita za šumoposjednike. To je žalostno. Ja sad krećem u privatnike, pa ćemo vidjeti. Ne nadam se ničemu, jer je sve to jedna velika muljaža i po onoj staroj "Tko jači, taj kači".
Marko
prije 6 godina
Mogao bih pisati litanije o ovome, ali ću pokušati biti kratak i razumljiv. Omjer šuma je hr je 75:25 u korist državnih šuma. HŠ dobiva od 1983 (?) OKFŠ. Opće korisne funkcije šuma. Privatnim šumoposjednici su uskraćeni za cca 2 mlrd kuna. Ovo ponavljam kao papagaj. Osnivanjem savjetodavne službe, pokušalo se nešto napraviti, no problem je taj što je u postojeći zakon o šumama dodano samo šumoposjednici. I to je to. Privatne šume bi se trebalo osigurati posebnim zakonom. I prije je bila doznaka, jer svako drvo koje se stavlja u promet mora imati porijeklo. Postoji upisnik šumoposjednika isto kao i poljoprivredni. I na iskaznici lijepo piše da se može s tim drvetom raditi što se želi, ALI MORA IMATI DOKAZ O PORIJEKLU DRVETA. Istina je da košta i da je svojevremeno iz naše udruge išao prijedlog da se ukine ovjera izjave kod bilježnika, no nažalost nije prošlo. Treba hraniti još jedna gladna usta. Dalje, gdje god sam gledao šumarstvo je za poticaje uvijek na zadnjem mjestu. Pa čak i to ministarstvo nema u nazivu šumarstvo, a imamo samo tri milijuna hektara šume. Sramota. Kod nas su problem krađe i policija i sudstvo koje ne rade ništa. Nama su 2.5 prošle godine ukrali 140 kubika drveta. Posjekli su starom cijelu šumu. Prvo ročište 26.5 ove godine. Nitko ništa ne poduzima. 12 godina od krađe koji nam je počinio djelatnik šumarije Vrbovec i nikome ništa. Plus što je radio kod Trninićke u savjetodavnoj na privatnim šumama. Kako će takav čovjek raditi u tome.U jugi smo imali lugara, koji je imao torbu i pušku na ramenu. Rekao je doznaka se radi tada i tada. Ti i ti dođite tada i znao se raspored. Kad je završio ispisao je uplatnicu i to je bilo to. Svakoga tko je radio nešto što nije smio zvao je policiju i neki su zbog četiri metra drva skončali u zatvoru. Ovim novim zakonom koji sam imao prigodu čitati kažnjavaju se samo šumoposjednici, ali ne i drvokradice kojih kod mene ima desetak. Umejsto da čame na prislnom radu, oni kradu i dalje. Ja jesam da se donese zakon i da se ti zakoni poštuju, ali ne mogu zakon donositi i predlagati okorjeli kriminalci iz hš-a. Dalje, pravilnik o minimalnim uvjetima za izvođenje radova u šumama privatnih šumoposjednika je donijelo debelo krme čobanković kojeg bi trebalo suditi zbog pljačke proračuna za veleizdaju. Možda se još nečega sjetim pa ću dopisati. Suma sumarum, nesposobnjakovići donose zakone za lopove. Hvala na čitanju.
tonino
prije 6 godina
NAPRIJED CRVENI SA SVE BOLJIM I BOLJIM ZAKONIMA!!!!BAŠ ME ZANIMA DA LI MOGU SMISLITI JOŠ GLUPLJI ZAKON OD OVOGA!SVALKA ČAST.
ERNEST PAJDLIN
prije 6 godina
Pa kad pomislimo da oni ne mogu smisliti veće nebuloze i kako uzeti novce oni nas iznenade,a što recimo čovjek uzme papir u ponedeljak za utorak a ono cijeli dan pada kiša,ma ništa od toga,budemo vidjeli šumara koji bude riskirao grbava leđa a za policiju me zaboli,ja odem u šumu u sumrak kada su oni u birtiji ili spavaju,kako je krenulo vračamo se nekoliko stoljeća unazad
Opg Goran Majdak
prije 6 godina
nabijem zakon,,i vlast na onu stvar,,nebu mene niko e,,,u moje sume,,hahaha,,10000kn,,samo??koliko dana zatvora,,da se odmorim malo,,,nemam vise zivaca za ove idiotarije,,
ivo
prije 6 godina
Bilo bi smiješno da nije žalosno. Pa koja bi budala svoju šumu rušio kao država svoju. Da se vlasnici šuma i šumaraka ponašaju kao RH u svojim šumama smrzli bi se odavno.Moraju se poštovati svi zakoni , pa tako i oni vezani za šumu, ali donositelj zakona bi valjda trebao svojim primjerom pokazati kako postupati. Jao si ga nama budemo li slijedili njihov primjer.
Đuro Japarić
prije 6 godina
Nije problem u proceduri , problem je što mi u Hrvatskoj imamo male površine šuma u privatnom vlasništvu zahvaljujući Brozu koji je šume oteo i Tuđmanu koji šume nije vratio osim Katoličkoj crkvi !I sam sam vlasni kšume , dio sam ja sadio , proizvođač sam i božićnih drvaca gdje isto traže papirologiju . Gubljenje vremena a i sve košta !Inače i šume su u resoru najnesposobnijeg ministarstva RH , na čelu sa ministrom Jakovinom , pa se nemojte čuditi !
dejan žarković
prije 6 godina
Koje budale donose zakone u ovoj ljepoj domovini, bilo bi razumljivo da se se šume sjeku u komadu od ¸100 hektara ali kod nas je šuma u prosjeku od jedne trečine hektara do maximalno pola hektara u komadu po vlasniku.Pa za vrjeme turaka seljak je imao veča pravanek danas . Ko če plačat sve te tehničare i inžinjere šumarstva za jedan papir i to ljude koji ne razlikuju bukvu od hrasta . Privatna šuma je privatno vlastništvo ili ? Kad čemo morati ishodovati dozvolu da se slobodno sexamo sa vlastitom ženom ili če zakonodavci zabraniti sex bez dozvole a na analni sex če možda dodati porez ??? Živi bili i sexajte se uspkos nelogičnoj administraciji :::