Pretraga tekstova
Najveća šumska područja u EU nalaze se u Finskoj, Švedskoj i Sloveniji. Gdje je Hrvatska?
Šume su i dalje pod pritiskom povezanog s klimom i rastuće potražnje za šumskim proizvodima unatoč godišnjem izvješću Organizacije za hranu i poljoprivredu (FAO) u kojem se navodi kako je usporeno krčenje šuma, navodi Euractiv.
Naime, na području europske gospodarske regije UNECE, godišnje se ukloni oko 1.454 milijuna kubičnih metara drva godišnje, što je jednako 1,1 kubnom metru uklonjenom po osobi, a od toga 18 posto čini udio ogrjevnog drva.
Unatoč određenom napretku u smanjenju krčenja šuma, to nije dovoljno za ublažavanje pritisaka industrijske potražnje, klimatskih faktora i drugih čimbenika. Ovo naglašava potrebu za snažnijim mjerama očuvanja i praksama održivog gospodarenja šumama.
Europska unija je 2022. godine imala 160 milijuna hektara šuma, pokrivajući 39 % površina njezinih članica, što je povećanje od 8,3 milijuna hektara u odnosu na 2000.
Najveća šumska područja nalaze se u Finskoj (66,2 % udio šuma od ukupne površine), Švedskoj (62,5 %) i Sloveniji (58,2 %). Hrvatska je u gornjem domu i ima 34,3% udjela.
EU parlament produžio rok za usklađivanje poduzeća s Uredbom o krčenju šuma
Prosječna povezanost šuma (šuma kao cjelina, da nije rascjepkana površina, op.a.) u EU je ključni pokazatelj za podržavanje bioraznolikosti, a prema podacima Europske agencije za okoliš (EEA), ona je iznosila 80,6 posto u 2021., što je lagani pad od 0,8 posto u usporedbi s 2018. godinom.
Veća šumska područja, poput onih u Sloveniji, Rumunjskoj, Finskoj i Švedskoj, značajno pridonose većoj povezanosti, dok se manje, rascjepkane šume oslanjaju na šumske pojaseve za održavanje povezanosti.
Nažalost, u mnogim zemljama Europske unije sveprisutna je fragmentacija šuma koja proizlazi iz urbanizacije, poljoprivrede, razvoja infrastrukture, krčenja šuma i poremećaja poput šumskih požara, oluja, štetnika i bolesti.
Kako poboljšati povezanost šuma, navodi se u Uredbi o obnovi prirode, strategije šuma i bioraznolikost za 2030. gdje je navedeno obećanje da će se do 2030. posaditi tri milijarde stabala.
No prema prvim procjenama i unatoč naporima, značajna poboljšanja se vjerojatno neće ostvariti u tom roku. Razlog tome je kratak vremenski odmak između provedbe politike i mjerljivih učinaka, odnosno zbog spore administracije.
Što se tiče stručnog kadra, šumarstvo u zemljama Europske unije u prosjeku zapošljava tri osobe na 1.000 hektara. U Slovačkoj je to čak 12,3 osobe, a najmanje ih je zaposleno u Španjolskoj, manje od jedne osobe, odnosno 0,8.
Zanimljivo je da je Hrvatska od 2000. do 2022. godine najviše smanjila broj zaposlenih. Tako je prije 24 godine u Hrvatskim šumama na 1.000 hektara bilo zaposleno 17,1 osoba, a prema podacima iz 2022., ta brojka se smanjila na 5,6 osoba.
Više zaposlenih od Hrvatske, osim spomenute Slovačke, imaju još i Mađarska, Nizozemska, Češka, Danska, Rumunjska i Bugarska. Istodobno Finska ima najveću produktivnost rada od čak 203.800 eura po osobi, dok je najniža na Cipru (3.500 €).
Primarni izvor prihoda za vlasnike šuma i dalje su proizvodi od drva, čineći većinu globalne vrijednosti trgovine šumskim proizvodima. Predviđa se da će potražnja porasti do 49 posto do 2050., potaknuta industrijskim potrebama.
Globalna proizvodnja drva je na rekordnoj razini, doseže 4 milijarde kubičnih metara godišnje, pri čemu se 50 posto koristi kao gorivo (ogrjevno drvo, drveni ugljen, peleti), a ostatak u industrijske svrhe (rezano drvo, ploče i drvna masa).
Tagovi
Šuma Usporeno krčenje Šume u EU Zaposleni u šumarijama
Autor
Više [+]
Diplomirani novinar, biciklist, hedonist (ne nužno tim redom). Dugogodišnji novinar i urednik u dnevnim tiskanim medijima, a posljednjih nekoliko godina radio je kao glavni urednik dvotjednog časopisa za poljoprivredu Agroglas.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Karolina Rastija
prije 16 sati
Damire, radi se o Syngentinom NK Neoma sjemenu Damire, radi se o Syngentinom NK Neoma sjemenu
Damir Senjan
prije 2 dana
Karolina Rastija Daj pitaj ja sam tek danas u svome primjetio da ima naznake kroz nekih 7 dana da bi pustio cvjetiče. Ja sam skoro na vrhu Bilogore Više [+] pa kod nas inače sve malo kasnije procvjeta. Jedan dio oko sorti znam Srednje rani, Srednje rani kasno dozrijevanje i Kasni sa kasnim dozrijevanjem. Ja udari baš ono što ovdje kod mene niko nema Lideino sjeme sa Srednje kasno dozrijevanje. Bilo je problema sa sjemenom svih kultura, sorte koje slabije imaju prinose koliko hočeš, a sa večim prinosima na kapaljku. Inače sam izabrao s bratom Aromatic Lidea ali stigao odgovor da to neče poslati jer staro sjeme upitna klijavost. Vidjet čemo što će biti samo da nebude kombajniranje za Božić ili novu godinu. Nama je teško ovdje izabrati sorte ili ti dođe prerano prinos nikakav, pa se bira malo da je kasnije i da se ostvare prinosi. Ali i zbog ovih velikih vručina pogotovo ako je suša, dolazi u obzir samo OSSK SJEME. Ostali hibridi ne ali ovo što vidim na slici DA za ovaj moj dio pa makar i kasnije malo dođe nekih mjesec dana u dozrijevanju.
Karolina Rastija
prije 2 dana
Cijeli je već procvao, jučer sam ga baš fotkala, objavit ću u novom postu. Ne znam koja je sorta točno, pitat ću muža :) Cijeli je već procvao, jučer sam ga baš fotkala, objavit ću u novom postu. Ne znam koja je sorta točno, pitat ću muža :)
Damir Senjan
prije 3 dana
Pa koja ti ovo sorta, meni nikako da procvate iako malo vegetacijski moj kraj kasni ali več je trebao pustiti neki cvijetić. Pa koja ti ovo sorta, meni nikako da procvate iako malo vegetacijski moj kraj kasni ali več je trebao pustiti neki cvijetić.