Pretraga tekstova
Prema riječima šumara i tajnika Gljivarskog društva Požega Gorana Urha u potragu za šumskim plodovima može se već u rujnu i listopadu, a neke gljive na dobrom staništu mogu se pronaći krajem studenoga i u prosincu.
Dolaskom kiša i vlažnog vremena započela je jesenska sezona gljiva i gljivarenja. Na obroncima naših gora zato se može sresti sve više zaljubljenika u prirodu, hodanje, ali i vrganje - cijenjeno šumsko meso.
Proljetna sezona branja je krenula dobro, međutim naglo je prekinuta zbog suše. Više o ovoj jesenskoj sezoni za Poljoprivrednu televiziju ispričao je Goran Urh, šumar i tajnik Gljivarskog društva Požega. Prema njegovim riječima, trenutačno je najveća pojavnost ovih plodova u bukovim šumama.
"Kiše su padale u količinama više od 40 mm, došlo je do pojave gljiva, a temperature su još uvijek dovoljno visoke. Trenutačno ih u šumama imamo izuzetno puno i to različitih vrsta", ispričao je.
Sakupljajući gljive opreza nikad dovoljno pa se uvijek treba podsjetiti na opasnost. Kako upozorava Urh dio vrsta je jestiv, ali i nejestiv. Stoga bi građani trebali brati samo one koju su im dobro poznate.
"Moramo znati da u našim krajevima imamo četiri najčešće vrste smrtonosnih gljiva. To su bijela i zelena pupavka, panterovka i koprenka", upozorio je. Također dodaje, imamo i one koje su otrovne, ali nisu smrtonosne. Najčešće je poznata muhara.
Šumar Urh podsjeća na pravila koja se zaboravljaju, a ne bi smjela. "Ljudi bi trebali brati samo one gljive koje poznaju, u količini koja im je dovoljna za upotrebu. Također, one koje ne poznaju ne bi trebali gaziti. "Kada dođete u šumu ostavite samo svoje stope i ništa drugo", poručuje ovaj šumar.
Naime, iskusni gljivari u šumu ne idu bez vode, nožića, pletenog košara i prozračne platnene vrećice, a nakon pronalaska i povratka kući slijedi priprema ovih šumskih plodova.
"Konzumirati ih je najbolje svježe iako je za većinu vrsta moguće sušenje, konzerviranje poput ostale zimnice, a moguće je i zamrzavanje s tim da je preporučeno držanje zamrznutih gljiva najviše do dva mjeseca", poručio je.
U potragu za šumskim plodovima može se u rujnu i listopadu, a neke gljive na dobrom staništu mogu se pronaći krajem studenoga i u prosincu.
Više pogledajte u videoprilogu:
Tagovi
Gljivarenje Goran Urh Berba gljiva Šume
Autorica
Partner
Požega,
Hrvatska
tel: 034 202-192,
e-mail: info@poljoprivredna.tv
web: http://www.poljoprivredna.tv
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Damir Senjan
prije 4 dana
Sjeti se ja kako to bolje unovčiti, bereš lišče i prodaješ na moru kao kupače gače ili bade kostim od lista suncokreta pa nam možda i turizam Više [+] procjeta 😂😂😂😂😂. Ako su mogli Adam i Eva što nibi mogli i mi prodavati turistima novi Hrvatski brend sa nazivom KOSTIM BADE smirisom ulja. Vedran će biti honorarno zaposlen na fiksnoj blagajni, da nemamo problem sa poreznom 🤔. Maja nek udara turistima Q ar-kod ako Vedran zabrlja oko naplate 😂😂😂😂😂.
Damir Senjan
prije 4 dana
Karolina ja sam ti svaki dan sada u njemu sa kčerkom poslije 18:00. Ima gdje koja ambrozija i koji grm divljega sirka da to počistimo. Previše Više [+] hodanja, grebe po nogama i rukama ali to moramo počisti ali vragec još nije procvijetao. Na svakoj parceli jedan cvijetič, kao da me zeza a ja jedva čekam da polje bude u punom cvatu da vidim što sam to zasadio.
Damir Senjan
prije 4 dana
Syngentinom NK Neoma tu sam se ja dvoumio Syengeta Neoma ili Lidea , pa kod tebe to izgleda odlično. U mom kraju tko pasadio Neoma ni sličan tvome na Više [+] slici ili mome na polju. Imate bolje zemlje nego mi ovdje. Dobro da sam se ja predomislio pa uzeo Lidea od svih u okolici i okolnih sela bar za ovaj moj dio tvrde škrte ilovače, odlično izgleda kao da sam posadi šumu sa ogromnim listovima za pokriti pračni krevet. Hvala ti na infu Karolina i samo da nebude tuče poslije ovih užasnih vručina da bolje zaulji.
Karolina Rastija
prije 1 tjedan
Damire, radi se o Syngentinom NK Neoma sjemenu Damire, radi se o Syngentinom NK Neoma sjemenu
Damir Senjan
prije 1 tjedan
Karolina Rastija Daj pitaj ja sam tek danas u svome primjetio da ima naznake kroz nekih 7 dana da bi pustio cvjetiče. Ja sam skoro na vrhu Bilogore Više [+] pa kod nas inače sve malo kasnije procvjeta. Jedan dio oko sorti znam Srednje rani, Srednje rani kasno dozrijevanje i Kasni sa kasnim dozrijevanjem. Ja udari baš ono što ovdje kod mene niko nema Lideino sjeme sa Srednje kasno dozrijevanje. Bilo je problema sa sjemenom svih kultura, sorte koje slabije imaju prinose koliko hočeš, a sa večim prinosima na kapaljku. Inače sam izabrao s bratom Aromatic Lidea ali stigao odgovor da to neče poslati jer staro sjeme upitna klijavost. Vidjet čemo što će biti samo da nebude kombajniranje za Božić ili novu godinu. Nama je teško ovdje izabrati sorte ili ti dođe prerano prinos nikakav, pa se bira malo da je kasnije i da se ostvare prinosi. Ali i zbog ovih velikih vručina pogotovo ako je suša, dolazi u obzir samo OSSK SJEME. Ostali hibridi ne ali ovo što vidim na slici DA za ovaj moj dio pa makar i kasnije malo dođe nekih mjesec dana u dozrijevanju.
Karolina Rastija
prije 1 tjedan
Cijeli je već procvao, jučer sam ga baš fotkala, objavit ću u novom postu. Ne znam koja je sorta točno, pitat ću muža :) Cijeli je već procvao, jučer sam ga baš fotkala, objavit ću u novom postu. Ne znam koja je sorta točno, pitat ću muža :)
Damir Senjan
prije 1 tjedan
Pa koja ti ovo sorta, meni nikako da procvate iako malo vegetacijski moj kraj kasni ali več je trebao pustiti neki cvijetić. Pa koja ti ovo sorta, meni nikako da procvate iako malo vegetacijski moj kraj kasni ali več je trebao pustiti neki cvijetić.