Zadnje aktivnosti

Zadnje aktivnosti korisnika mogu vidjeti samo registrirani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu vidjeti samo registirani korisnici.
Za potpune funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Pošumljavanje
  • 01.01.2025. 14:00

Šumoborci završili treću sezonu pošumljavanja - do sada posadili 178 tisuća stabala

Broj volontera, tzv. Šumoboraca do sada se popeo na gotovo 10 tisuća

Foto: Savez izviđača Hrvatske
  • 281
  • 83
  • 0

Ovih dana završila je posljednja ovogodišnja, a ukupno 115. po redu akcija pošumljavanja u projektu CO2mpensating by Planting i edukativnom programu Šumoborci kojega već treću godinu zaredom organiziraju Savez izviđača Hrvatske, agencija Hearth i Hrvatske šume u suradnji s brojnim partnerima.

Kako ističu organizatori, ova godina bila je do sada najintenzivnija. U dva godišnja ciklusa - proljetnom i jesenskom, održano je čak 37 akcija s oko 3.400 volontera Šumoboraca i posađenih 53.000 stabala, u najvećoj mjeri hrasta lužnjaka. 

"Do sada se uključilo više od 40 partnerskih škola i 35 kompanija, a neke škole u akcijama pošumljavanja sudjeluju i po više puta godišnje jer organizatori za škole i volontere osiguravaju besplatno cjelokupnu aktivnost", naglasili su te dodali kako se broj volontera, tzv. Šumoboraca do sada popeo na gotovo 10.000.

Suradnja sa stručnjacima Hrvatskih šuma

Naime, projekt je, stoji u priopćenju, pokrenut krajem 2021. godine s ciljem obnove šumskih područja koja su stradala direktnim ili indirektnim djelovanjem klimatskih promjena poput vjetroloma i vjetroizvala izazvanih olujnim nevremenima, sušenjem i propadanjem radi djelovanja raznih nametnika i štetnika i drugih nepogoda koja su uzrokovala propadanje tisuća hektara šumskih površina. 

Ističu kako se odabir lokacija, priprema terena za pošumljavanje, odabir prikladnih vrsti sadnica i stručna pomoć te nadzor akcija pošumljavanja provode u suradnji sa stručnjacima Hrvatskih šuma kojima je svaka ovakva pomoć itekako dobrodošla, posebno iz razloga jer se promjenom klime i sve češćim pojavama klimatskih ekstrema povećava i količina oštećenih stabala i šumske sastojine u Hrvatskoj.

Kažu kako je bitno da sve bude dobro organizirano, da nikome na akciji ništa ne nedostaje te da volonteri imaju jasne upute i zadatke što se i kako radi,  a posebice da razumiju svrhu i ciljeve ovakvih aktivnosti s kojima se mogu jednostavno poistovjetiti.

Projekt se nastavlja i dalje

"Provesti dan u prirodi, posaditi svoja stabla, učiniti nešto dobro za okoliš, a pritom nešto i naučiti očito je dobra formula zašto su ovakve akcije toliko posjećene i zašto nam se priključuje svake godine sve veći broj ljudi", poručio je Dan Špicer, glavni koordinator projekta.

"Kao nastavnica, mogu potvrditi da ova aktivnost ima višestruke koristi za učenike, ali i za nas nastavnike", rekla je Ivana Plazonić, profesorica II. Gimnazije Zagreb, dodavši da kroz neformalne metode učenja, učenici stječu ne samo nova znanja, već i vrijednosti poput volonterstva, građanskog aktivizma, ekološke osviještenosti te osobnog zadovoljstva, a takve aktivnosti izuzetno doprinose mentalnoj ravnoteži i osjećaju ispunjenosti.

Podsjećaju kako je projekt i program Šumoborci, trenutno, uz sestrinski projekt Boranka, najveći volonterski program pošumljavanja u Hrvatskoj te da je u 3 godine provedbe širom Hrvatske sudjelovalo oko 9.900 volontera Šumoboraca koji su posadili više od 178.000 novih stabala, u najvećoj mjeri hrasta.

Nastavlja se i iduće godine, a u planu je širenje akcija na sve hrvatske regije, pogotovo tamo gdje je potrebna pomoć i ljudska ruka u obnovi šuma.

Kako to izgleda, pogledajte u videu:


Fotoprilog


Tagovi

Šumoborci Pošumljavanje CO2MPENSATING BY PLANTING Hrast Savez izviđača Hrvatske Hrvatske šume


Autorica

Karolina Rastija

Više [+]

Magistra agroekonomike s iskustvom u poljoprivredi. Svoje znanje i savjete dijeli i s čitateljima Agrokluba.