Zadnje aktivnosti

Zadnje aktivnosti korisnika mogu vidjeti samo registrirani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu vidjeti samo registirani korisnici.
Za potpune funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Veliki zeleni zid
  • 13.11.2017. 18:00

Stablima akacije žele spriječiti širenje pustinje

Od istoka do zapada Afrike sadi se veliki zeleni zid kojim se želi spriječiti širenje pustinje uslijed suhih, prašnjavih vjetrova.

Stablima akacije žele spriječiti širenje pustinje
Foto: Facebook/Great Green Wall
  • 882
  • 70
  • 0

Veliki zeleni zid ogroman je projekt koji je započeo u Africi, a kojim se želi spriječiti dezertifikacija - pretvaranje tla u pustinju.

Pustinje u Africi zauzimaju 40 posto teritorija, a prijeti joj gubitak više od polovice obradivih površina u bliskoj budućnosti.

O velikom zelenom zidu prvi puta se govorilo još davne 1952. godine, nakon jedne od ekspedicija u Africi, nakon toga u 80-im godinama prošlog stoljeća, a onda opet u novom mileniju. Projekt je započeo 2007. godine, a u njega je uključeno 11 država - Džibuti, Etiopija, Eritreja, Sudan, Čad, Niger, Nigerija, Mali, Burkina Faso, Mauritanija i Senegal, uz, naravno, partnerske afričke zemlje.

Najveća živa struktura

Zeleni zid će činiti milijuni stabala, bit će širok 15 kilometara, a dug 8.000 kilometara. Ovo će biti najveća živa struktura na zemlji.

Veliki zeleni zid kao afrički zeleni pojas

Dakle, veliki zeleni zid spojit će Indijski i Atlantski ocean, od Somalije na istoku do Senegala na zapadu, a sadnjom stabala se želi spriječiti djelovanje suhih i prašnjavih vjetorva, a posljedično tome, doprinjet će opstanku stotinama milijuna ljudi u pojasu Sahel.

Senegal najviše napreduje

Proces sadnje je spor i skup, a do sada je Senegal najviše napredovao u realizaciji projekta. Ondje je zasađeno već 11 milijuna stabala akacije, a godišnje posade čak 2 milijuna što ih je koštalo 2 milijarde dolara. Već se sada vide dobrobiti ovakve sadnje.

Najveći problem predstavlja činjenica što će se zid prostirati kroz nenaseljena područja gdje nema dovoljno ljudstva za održavanje drveća.

Foto: Facebook/Great Green Wall


Autorica

Maja Celing Celić

Više [+]

Hobi vrtlarica i zaljubljenica u prirodu s iskustvom rada u lokalnim i specijaliziranim medijima. Nekadašnja dugogodišnja urednica Agrokluba, danas u nešto slobodnijem 'freelance' modu publiciranja agrarnih tema.