U mađarskom gradu Pečuhu održana je početna konferencija projekta Zaštita hrasta lužnjaka u prekograničnom području. Za provedbu projekta ukupno je odobreno 638.664,62 eura.
Hrast lužnjak i ostale autohtone vrste dravskoga bazena ugrožene su klimatskim promjenama i invazivnim vrstama, stoga je potrebno pojačati monitoring kako bi šumarski stručnjaci lakše došli do rješenja problema ugroženosti sastojina, rečeno je na početnoj konferenciji projekta Oak protection održanog u mađarskom gradu Pečuhu.
U prosincu je u mađarskom gradu Pečuhu održana početna konferencija projekta "Protection of English oak in cross-border area (Oak protection)" ili Zaštita hrasta lužnjaka u prekograničnom području (Zaštita hrasta), još jedan projekt u nizu u kojem sudjeluju Hrvatske šume, a koji se financira EU sredstvima. Nositelj projekta je mađarska šumarska tvrtka Mecsekerdő Zrt. Dok Hrvatske šume d.o.o., UŠP Našice sudjeluju kao partner. Riječ je o projektu koji za cilj ima zaštitu prirodnih lužnjakovih šuma kroz procese potrajnog gospodarenja uspostavljanjem mjernih stanica koje će davati egzaktne podatke potrebne kako bi se očuvala prirodna hrastova šuma s obje strane granice.
Kako bi to ostvarili, s obje strane granice postavit će se sustav mjernih stanica podzemnih voda koji će biti digitaliziran. Analizirajući invazivne vrste i druge ugroze uz podatke o podzemnim vodama, šumarski stručnjaci dobit će bolji uvid u prirodne i klimatske faktore te će sukladno tomu moći povući i konkretnije poteze na terenu kojima će se štititi prirodni fenomen autohtonih šuma.
Za provedbu projekta ukupno je odobreno 638.664,62 eura od kojih EU fond sudjeluje s 542.847,92 eura (85%). Upravi šuma Našice pripada 231.028,37 eura dok mađarskim partnerima pripada 407.616,25 eura.
U uvodnome govoru, Tamas Kocsis rukovoditelj službe razvoja tvrtke Mecsekerdő Zrt. najavio je govornike i projekte u kojima će u narednom razdoblju sudjelovati tvrtka Mecsekerdő s partnerima iz Hrvatskih šuma. Istaknuo je važnost projekta za oba partnera te za ekosustave obiju država.
Program menadžerica iz odjela prekogranične suradnje Mađarska-Hrvatska Andrea Kakas predstavila je brojkama dosadašnju suradnju između dviju zemalja s posebnim naglaskom na trenutno financijsko razdoblje 2014-2020 pozvavši pri tome nove potencijalne partnere na suradnju u drugom pozivu koji će uskoro biti objavljen.
Milan Kiss, stručni suradnik za razvoj predstavio je prisutnima ciljeve i aktivnosti vezane za projekt Oak protection. U sklopu projekta napravit će se 43 bunara i sedam digitaliziranih meteoroloških postaja kako bi se preciznije došlo do podataka u dva vegetacijska razdoblja koliko traje projekt.
Endre Burian, rukovoditelj odsjeka za šumarstvo i zaštitu prirode predstavio profesionalne aspekte opravdanosti projekta te probleme i izazove u upravljanju šumama koje se dotiču ovoga projekta.
Projekt s hrvatske strane predstavila je Nataša Rap, rukovoditeljica Odjela za ekologiju UŠP Našice navevši prilikom izlaganja kako je na prostoru našičke uprave čak 90% šuma prirodnog porijekla no zbog meliorativnih zahvata u poljoprivredi, došlo je do poremećaja prirodnih tokova voda što ugrožava sastojine hrasta lužnjaka na području od preko 20.000 ha. Iz podataka s Hrvatskog šumarskog instituta vidljivo je kako nivo podzemnih voda konstantno opada, a upravo su podzemne vode važne za život zajednica hrasta lužnjaka. Stoga postoji potreba za boljim sustavom i modernizacijom motrenja podzemnih voda koji će se ostvariti pomoću digitaliziranih piezometara. Svi dobiveni podaci bit će dostupni za javnost a kao krajnji rezultat kartirat će se invazivne vrste koje ugrožavaju ekosustav lužnjakovih sastojina.
Prisutnima se obratio i Sabolcs Zavocsky, direktor Nacionalnog parka Dunav-Drava koji je predstavio ciljeve i aspekte zaštite prirode u Dravskoj nizini. Naglasio je kako su očuvanje i zaštita te monitoring prioriteti Nacionalnom parku koji je ovaj stupanj zaštite dobio 1996. godine. Poseban osvrt dao je važnosti gospodarenju autohtonim vrstama te samim time i uklanjanju invazivnih vrsta kao jednim od prioriteta gospodarenja zaštićenim područjem.
Autor i foto: Goran Vincenc; Časopis Hrvatske šume
Izvori
Tagovi
Partner
Ulica kneza Branimira 1,
10000 Zagreb,
Hrvatska
tel: +385 1 4804 174,
e-mail: darko.biscan@hrsume.hr
web: http://www.hrsume.hr/
Na ovom sadržaju komentiranje korisnika nije omogućeno.
Damir Senjan
prije 1 tjedan
Ispravak krivoga navoda. Zbog i dalje nastavka obilnih kiša, moj suncokret i kuruza će istrunuti ne na polju nego u zapakiranim vrečama. Nema kraja Više [+]
Damir Senjan
prije 2 tjedna
Moj je suncokret još u vrečama zapakiran. Kod mene u Bilogorskome kraju optimalni dio za sadnju je od 20.4 kada smo več sigorni 90% da neče po novom Više [+]
Vedran Stapić
prije 2 tjedna
Dobro će bu doći ova kiša, nek je sa srećom