Zadnje aktivnosti

Zadnje aktivnosti korisnika mogu vidjeti samo registrirani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu vidjeti samo registirani korisnici.
Za potpune funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Veliki štetnik
  • 25.03.2025. 07:30
  • Primorsko-goranska, Rab

Gusjenice gubara glavonje prijete našim šumama

Ovaj štetnik hrani se na više od 100 vrsta biljaka, uključujući hrast, cer, grab, bukvu, ali i voćke poput jabuka i šljiva. U slučajevima nedostatka hrane, gusjenice gubara mogu se hraniti i na boru, jeli ili smreki

Gusjenice gubara glavonje prijete našim šumama
Foto: AK grafika*
  • 346
  • 69
  • 0

U šumama na otoku Rabu pojavio se gubar glavonja, poznat i kao hrastov gubar (lat. Lymantria dispar). Riječ je o vrsti leptira koji prirodno obitava u šumama Hrvatske, kako na kontinentu, tako i na mediteranskim područjima, objavilo je Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva.

Kažu, ovaj štetnik, koji nije probirljiv, hrani se na više od 100 vrsta biljaka, uključujući hrast, cer, grab, bukvu, ali i voćke poput jabuka i šljiva. U slučajevima nedostatka hrane, gusjenice gubara mogu se hraniti i na boru, jeli ili smreki.

Ozbiljne ekološke i gospodarske posljedice

Iako je prirodni stanovnik naših šuma, njegov je broj povećan u određenim godinama, što izaziva ozbiljne ekološke i gospodarske posljedice.

Ženka gubara odlaže jaja na koru drveća, a gusjenice koje izlaze iz jaja u proljeće, hrane se lišćem. Karakteristične su po crvenim i plavim točkama, a oštre dlačice koje posjeduju mogu izazvati alergijske reakcije i opekline kod ljudi.

Gusjenice gubara izazivaju ozbiljne štete u šumarstvu jer mogu potpuno uništiti zelenu masu stabala, što smanjuje njihov vitalitet i može dovesti do njihovog sušenja.

Osim toga, ekološka šteta koja nastaje ogoljavanjem tla, naročito na mediteranskom području, predstavlja ozbiljan izazov. Štete u šumarstvu također uključuju smanjenje rasta i vrijednosti stabala, što ima gospodarske reperkusije.

Na otoku Rabu, problem gubara ne utječe samo na šume, već i na turizam. Ogoljena stabla i prisutnost velikog broja gusjenica mogu stvoriti loš dojam kod posjetitelja, dok reakcije koje gusjenice izazivaju kod ljudi predstavljaju dodatni problem.

Ministarstvo preporučuje mjere zaštite

Stoga u Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i ribarstva ističu da je ključno poduzeti mjere zaštite kako bi se spriječile daljnje štete.

Prema podacima Hrvatskog šumarskog instituta, nakon terenskog obilaska i prebrojavanja jajnih legala, postoji velika opasnost od značajnog gubitka lišća na drveću na području Kalifronta, Fakultetskog dobra, Posebnog rezervata šumske vegetacije Dundo i privatnih šuma katastarske općine Kampor.

Stručnjaci preporučuju primjenu biološkog insekticida Foray 48B, koji sadrži aktivnu tvar Bacillus thuringiensis subsp. kurstaki.

Ovaj insekticid registriran je u Hrvatskoj i Europskoj uniji, a njegova primjena najefikasnija je u prvom i drugom larvalnom stadiju gusjenica, što se očekuje u travnju i svibnju.

Naslovna fotografija: Shutterstock/D. Kucharski K. Kucharska, This_is_JiHun_Lee


Tagovi

Gubar glavonja Štetnik Šume Otok Rab Mjere zaštite


Autor

Ivica Korman

Više [+]

Diplomirani novinar, biciklist, hedonist (ne nužno tim redom). Dugogodišnji novinar i urednik u dnevnim tiskanim medijima, a posljednjih nekoliko godina radio je kao glavni urednik dvotjednog časopisa za poljoprivredu Agroglas.

Izdvojeni tekstovi

Izdvojen oglas

KLUB

Što jest, jest.