Pretraga tekstova
Drvoprerađivači na koljenima, bez pomoći države izgubit će sve težu tržišnu utakmicu
Drvoprerađivačka industrija Osječko-baranjske županije u 2012. je ostvarila ukupan gubitak od 44 milijuna kuna, piše Glas Slavonije. Iako je posljednjih godina stanje sve lošije, drvnoprerađivačka industrija još uvijek zauzima značajno mjesto u ukupnom gospodarstvu Osječko-baranjske županije, no sa sve slabijim izgledima da će tako i ostati.
Ta industrijska grana još uvijek raspolaže značajnim kapacitetima za proizvodnju piljene građe, građevinskih elemenata od drva, građevinske stolarije, ambalaže od drva, kuhinjskog i ostalog namještaja te drugih proizvoda od drva. U 2012. godini, drvoprerađivačka industrija ostvarila je za 32,4 posto manji izvoz nego u prethodnoj, ali i uvoz je bio manji, čak za 31 posto, pa je saldo njezine vanjskotrgovinske razmjene još uvijek pozitivan i iznosi 32,4 milijuna kuna.
Od 11.529 zaposlenih u prerađivačkoj industriji Osječko-baranjske županije u 2012. godini, broj zaposlenih u djelatnostima prerade drva i proizvodnje namještaja pao je na 1.491, što je 13,8 posto manje u odnosu na prethodnu, 2011. godinu. Gubitak tržišta i značajan pad prihoda onemogućilo je ispunjavanje obveza prema dobavljačima i državi, što je dovelo do stečajnih postupaka nad mnogim tvrtkama prerade drva.
Osječko-baranjski drvoprerađivači ističu niz teškoća koje utječu na njihove sve lošije rezultate poslovanja. Pada im konkurentnost na domaćem i inozemnom tržištu te raspolažu zastarjelom tehnologijom. Na domaćem tržištu trgovci i kupci sve više preferiraju jeftinu robu bez kontrole kvalitete, a teško im pada i značajan rast cijene sirovina, energije i repromaterijala. Nedovoljnim smatraju postojeće potpore iz državnog proračuna za razvojne i marketinške aktivnosti te obrtna sredstava. Krivo je i neprihvatljivo provođenje društveno odgovorne javne nabave, poglavito kod opremanja objekata u vlasništvu države, ali upozoravaju i na potrebu povoljnijih uvjeta kupnje drvne sirovine od Hrvatskih šuma nego što je to bio slučaj do sada.
Foto: poslovni-savjetnik.com
Tagovi
Drvoprerađivači Izvoz Uvoz Gubici Gospodarstvo Proizvodnja namještaja
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!