Pretraga tekstova
Nediljko Vila iz poduzeća Hercegbosanske šume prošao obuku penjanja na stabla pomoću užadi.
Kroz pet dana obuke u Lovačkom Domu Hrvatskih Šuma Kunjevci, polaznici tečaja tehnike penjanja pomoću užadi su imali priliku kroz teoriju i praksu naučiti sve potrebno za sigurno penjanje na visoka stabla.
Djelatnici Hercegbosanske šume sudjelovali su na A tečaju. Tečaj su organizirale poznate tvrtke za njegu stabala i arborikulturu Stablosan i Nurnberg Schule, a održan je u Vinkovcima.
Ondje su se naučili koristiti penjačkom opremom, pravilno obrezivati stabla, kao i prikladno reagirati i spasiti unesrećenog u slučaju nesreće na velikim visinama.
"Prvi dan obuke pažnja je bila usmjerena na upoznavanje opreme i učenje vezanja čvorova koji su jedan od ključnih čimbenika za sigurno penjanje. Pri tome su naučili dosta o drveću i onome što ga čin i sigurnim odnosno nesigurnim za penjanje. Drugi dan je bio još dinamičniji, polaznici su učili kako da pravilno i što više zabace bučicu na sigurnu granu, da bi si napravili kvalitetno sidrište za postavljanje užeta po kojem će se penjati. Nakon što su se usidrili, svatko na svom drvetu, krenulo je penjanje", ističu u Hercebosanskim šumama.
Svaki je kandidat imao individualni pristup gdje su im učitelji pokazali baš onaj način penjanja koji će mu biti potreban u budućnosti, ovisno o poslu kojim se bavi.
"Naš djelatnik Nediljko Vila naučio je kako da se penje na vrhove drveća da bi mogao sigurno pristupiti kvalitetnom sjemenu. Treći i četvrti dan se vježbalo pravilno obrezivati stabla, penjati pomoću različitih tehnika i sprava, spasiti unesrećenog, pomoći sam sebi u slučaju nepredviđenih okolnosti i td. Peti dan je bio dan ispita", navode sudionici ove važne edukacije te se ponose jer su instruktori posebno pohvalili njihovog djelatnika, njegov pristup opremi i način na koji je odradio svoj test: organizirano i bez jedne greške!
Odluka ovog poduzeća da pošalju Nedjeljka Vilu na ovu obuku je rezultirala tim da sad u županiji imaju ovlaštenog i obučenog čovjeka za obrezivanje, njegu, sigurno penjanje i spašavanje s visokih stabala, što je značajna stvar ne samo za Šumariju nego i za cijelu zajednicu.
"Osnovni smisao Odluke da pošaljemo djelatnika na obuku je bila potreba za prikupljanje sjemena sa dubećih stabala, pretežno jele, naše glavne gospodarske vrste. Sljedeći korak je nabava adekvatne opreme kako bi se već na jesen moglo ići u realizaciju prikupljanja kvalitetnog sjemena", najavljuju u Šumariji.
Foto: Bigstock/HalfPoint
Autorica
Više [+]
Hobi vrtlarica i zaljubljenica u prirodu s iskustvom rada u lokalnim i specijaliziranim medijima. Nekadašnja dugogodišnja urednica Agrokluba, danas u nešto slobodnijem 'freelance' modu publiciranja agrarnih tema.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Moj ispušni ventil 💚🌸🪻 najdraže godišnje doba 🥰