Pretraga tekstova
Pad kupovne moći hrvatskih građana utječe i na uvoz
Prema najnovijim službenim podacima koje posjeduje Croatiastočar - gospodarsko interesno udruženje proizvođača koje okuplja velike proizvođače mesa i mlijeka - u prva dva mjeseca ove godine došlo je do pada uvoza svježeg i smrznutog mesa.
U tom je razdoblju uvezeno 613 tona svježeg i 200 tona smrznutog goveđeg mesa, što je ukupno gledajući, kako navode iz Croatiastočara, za 6 posto manje nego u istom razdoblju lani. U siječnju i veljači ove godine uvezeno je i manje mesa peradi, ali i svinjskog mesa. Tako je u siječnju i veljači uvezeno 5.326 tona svinjskog mesa, a u istom razdoblju lani bilo je uvezeno 5.370 tona. Zanimljivost je i da ove godine još nije zabilježen inače već uobičajeni uvoz svinjskih polovica.
Kao jedan od osnovnih razloga pada uvoza mesa Branko Bobetić, direktor Croatiastočara, navodi sve izraženiji pad kupovne moći hrvatskih građana, iako je meso, posebice svinjsko, trenutno među jeftinijim prehrambenim proizvodima.
- Kilogram svinjskog karea u maloprodaji se može kupiti i za 25 kuna, što je čak upola niža cijena ako se uzme u obzir razdoblje od prije deset godina. Primjerice, 2001. godine kilogram svinjskog karea koštao je od 45 do 50 kuna - navodi Bobetić, dodajući da je hrvatsko tržište inače vrlo specifično u odnosu na ostala tržišta.
Croatiastočar redovito prati i analizira cijene mesa i mlijeka i u Hrvatskoj i u zemljama EU.
- U zemljama Europske unije potrošačke cijene prate cijene sirovina, dok su na hrvatskom tržištu velike oscilacije. U Hrvatskoj se još od listopada lani bilježi enorman rast cijena stočne hrane, dok su tržne cijene svinja niske. Hrvatski svinjogojci su proteklih deset godina imali i do 25 posto višu otkupnu cijenu svinja nego farmeri u EU, dok je posljednjih godinu i pol cijena niska. To je za domaće svinjogojce vrlo stresna situacija jer imaju cijene svinja iste kao u EU, a previsoke inpute - kaže Bobetić, dodajući da je teško predvidjeti koliko dugo može potrajati toliki disparitet cijena. Kad je riječ o oscilacijama cijena, Bobetić navodi da je Hrvatska posljednjih godina prošla dvije izrazitije eskapade rasta cijena.
- Tijekom 2007. i 2008. godine zabilježen je značajniji rast cijena hrane u Hrvatskoj, u 2009. je došlo do pada, da bi lani, 2010. ponovno došlo do izrazitog rasta cijena - kaže Bobetić, navodećii da je na hrvatskom tržištu posljednjih godina vrlo složena situacija te su i primarni sektor i prehrambena industrija u vrlo nezahvalnoj situaciji, s jedne strane zbog pada kupovne moći hrvatskih građana, a s druge zbog uvoza.
Nakon što je domaća mliječna industrija korigirala (povećala) otkupne cijene mlijeka, odmah se povećao uvoz sireva. Prema podacima Croatiastočara, u prva dva mjeseca ove godine za 29 posto povećan je uvoz svih vrsta sireva u odnosu na isto razdoblje lani, dok je uvoz jeftinijih, poput gaude, povećan za čak 70 posto. Najviše je sireva, navodi Bobetić, uvezeno iz Njemačke, gdje je, usporedbe radi, otkupna cijena mlijeka 14 posto niža od otkupnih cijena u Hrvatskoj.
Autor: Zdenka RUPČIĆ
Tagovi
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”? Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, ko... Više [+]
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”?
Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, koja će se održati u utorak, 29. travnja 2025. u zagrebačkom prostoru WESPA Business&Lounge, stavlja u središte pozornosti ključna pitanja opstanka i razvoja poljoprivrede u suvremenom tržišnom okruženju.
Konferenciju suorganiziraju IPS Konzalting, konzultantska tvrtka specijalizirana za rad s poljoprivrednicima i Mojnovac.hr, poslovni edukacijski portal, uz podršku Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva koje je prepoznalo važnost ove inicijative.
„Poljoprivreda danas ne može opstati bez poduzetničkog pristupa. No, isto tako, poduzetništvo mora naučiti razumjeti dinamiku, sezonalnost i probleme poljoprivrede. Naš je cilj da ova konferencija postane točka spajanja ta dva svijeta,“ izjavila je Ana-Marija Špicnagel, direktorica IPS Konzaltinga i jedna od govornica na događaju.
Od agromenadžera do generacijskih izazova
Ovogodišnji program tematski je usmjeren na izazove i prilike koje donosi tržišno usmjerena poljoprivreda - od digitalizacije i menadžmenta, do međugeneracijske suradnje.
Konferenciju će otvoriti Marijana Petir, saborska zastupnica i predsjednica Odbora za poljoprivredu, koja će dati strateški pregled stanja hrvatske poljoprivrede kroz temu “Poljoprivreda jučer, danas, sutra”. Nakon toga slijedi izlaganje „Agromenadžer, ne (samo) poljoprivrednik“ u kojem će Ana-Marija Špicnagel objasniti što u praksi znači profesionalizacija poljoprivrede, a o digitalnoj transformaciji poljoprivrede govorit će Igor Frljužec iz Digital Agro.
Program uključuje i dva panela. Prvi je s predstavnicima financijskog sektora na temu “Financijski instrumenti za poljoprivrednike” koji donosi konkretne informacije o različitim izvorima financiranja za modernizaciju i rast poljoprivrednih gospodarstava. Jedna od sudionica ovog panela je i Martina Durman iz Raiffeisenbank Hrvatska, koja će predstaviti bankarsku perspektivu kreditiranja u poljoprivredi. Drugi panel okuplja poljoprivrednike koji će iznijeti vlastita iskustva i izazove poslovanja u svakodnevnoj praksi. Sudionici ovog panela dolaze iz različitih regija i sektora - od tradicionalnih OPG-ova do inovativnih brendova.
Konferenciju će zaključiti izlaganje Marije Đeldum iz tvrtke Stogaj na temu “Osiguranje u poljoprivredi - opcija ili nužnost?”, čime se dodatno otvara prostor za promišljanje o otpornosti i dugoročnoj održivosti poslovanja na selu.
Zašto je Biznis je na selu važan?
Kroz protekle dvije konferencije Biznis je na selu pokazao je kako postoji jasna potreba za prostorom u kojem se ne priča samo o poticajima, već o stvarnim izazovima proizvodnje, tržišta, zapošljavanja i inovacija u ruralnim sredinama.
U zemlji gdje je veliki broj OPG-ova još uvijek okrenut samo proizvodnji, ova konferencija šalje jasnu poruku - vrijeme je za sljedeći korak: jačanje tržišne konkurentnosti, brendiranja i strateškog upravljanja poljoprivrednim resursima.
„U razgovorima s našim klijentima sve češće čujemo isto pitanje: Što nakon poticaja?. Upravo zato je fokus konferencije na dugoročnom pristupu - kako napraviti održiv, profitabilan i profesionalan poljoprivredni biznis, bilo da ste mladi OPG, obiteljska farma ili veći proizvođač,“ dodaje Špicnagel.
Prijave su još uvijek otvorene
Sudjelovanje je besplatno, ali zbog ograničenog kapaciteta prostora potrebna je obavezna prijava putem obrasca na stranici.
Zaokret d.o.o.
prije 2 tjedna
Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/ Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/