Pretraga tekstova
Plijesan u ovakvim balama se ne pojavljuje. Zbog velike sabijenosti hrane u presi nema zaostalog kisika. Na tržištu postoje razni tipovi folije od takozvanog 'djevičanskog' materijala; različite debljine, visine i dužine. Folije su jake i elastične i što je najvažnije, mogu se reciklirati i kasnije koristiti za omotavanje paleta i slično.
Zbog nedostatka svježe hrane zimi, stočari ljeti pripremaju travnu masu za hladnije dane. Poljoprivrednici su dugo godina balirkama pripremali male četvrtaste bale sijena, koje bi potom na prikolicama odlagali u skladišta. Takav sistem se polako napušta i prelazi na, već utemeljenu na zapadnim farmama - tehnologiju valjkastih bala omotanih folijom.
"Na okrugle bale smo prešli jer više nismo imali radne snage. Do 15.000 malih bala smo pakirali u sezoni, ali više nismo imali koga da nam pomaže oko kupljenja. S okruglim balama počeli smo prije sedam godina, a posljednje dvije godine koristimo foliju. Bio sam zadovoljan okruglim balama i dok nismo prešli na foliju jer se djetelina ne kruni, mala presa sve isječe, sada sve zavijamo u foliju i svaki listić stoji, tako i sa sijenom i djetelinom", kaže Rajko Lucić, mladi ratar i stočar.
Postoji više rolo balirki i uvijača valjkastih bala u mrežu ili foliju, dostupne na tržištu, a njihova primjena na njivama je sve učestalija. Preporučuje se da poljoprivrednici dva sata nakon baliranja omotaju bale folijom, jer nakon toga postoji mogućnost da se bala deformira i u njoj počne proces fermentacije koji može naštetiti silaži. Kada se omota folijom, bala fermentira u svom soku, bez prisustva zraka, tako može dugo stajati, a kada se otvori zelena masa miriše na svježu. Tehnologija pripreme bala omotanih u foliju najbolja je za manja gospodarstva, koja godišnje mogu proizvesti do 500 bala.
"Do sada smo izbalirali oko 180 bala sijena, a slame bude oko 70-80 bala. Njima hranimo 16 krava i junica i 25 ovaca. Plijesni nema, kažu da treba biti 70 posto sirove mase, 30 posto suhe, jer ne valja kad je više od toga sirovo", objašnjava Lucić.
Plijesan u ovakvim balama se ne pojavljuje. Zbog velike sabijenosti hrane u presi, nema zaostalog kisika. Na tržištu postoje razni tipovi folije od takozvanog 'djevičanskog' materijala; različite debljine, visine i dužine. Folije su jake i elastične i što je najvažnije, mogu se reciklirati i kasnije koristiti za omotavanje paleta i slično.
Bale trave, sijena, djeteline i slame omotavaju se s najmanje šest slojeva folije, dok kukuruzna silaža, repin rezanac ili mljeveno zrno kukuruza s osam slojeva.
"Stroj za omotavanje treba napraviti 16 krugova, osam s jedne strane, osam s druge, da bi bala bila omotana 100 posto. Omotavamo sijeno i djetelinu, a slama se može omotati i ostaviti napolju, ali pošto je suha, ne mora se omotavati s puno slojeva. Koristio sam prije neke druge tanje folije, koje nisu otporne na visoku temperaturu i pucale su, dok ove što sada imam, otporne su na sunce i na glodavce, a baš takve sam tražio", objašnjava Rajko.
S obzirom na to da sve rade strojevi, nema potrebe za radnom snagom, a skladištiti i transportirati je vrlo lako. Ovako spremljena zimska hrana može se odložiti bilo gdje, a Lucići bale bez folije čuvaju u pokrivenom skladištu, a on sa folijom, bez straha od vremenskih neprilika ili glodavaca, na otvorenom.
Tagovi
Bale sijena Hrana za stoku Folije za baliranje Rajko Lucić Valjkaste bale sijena
Autorica
Više [+]
Diplomirana novinarka koja je svoju specijalnost pronašla u agro novinarstvu. U poslu i životu vodi se Nietzscheovom formulom sreće: jedno "da", jedno "ne", jedna prava linija, jedan cilj...
Naveliko se radi 🚜🌾
Damir Senjan
prije 6 dana
Goran Vizintin Ma ja sam ti takav od rođenja, uvjek nekako iako problem to prebaciti na neki šaljivi dio, pa si od problema malo i uveseliš dan. Od Više [+] tolikoga gledanja u nebo i nebo me prevarilo, pa udri Mujo u polje brže bolje da se nešto zasadi evo do današnje kiše ako ne i sutrašnje, ako nebo da pa do 1.5 bit ću gotov sa sadnjom.
Goran Vizintin
prije 1 tjedan
Damire, kod tebe uvijek veselo.....🤣🤣💪💪👍 Damire, kod tebe uvijek veselo.....🤣🤣💪💪👍
Damir Senjan
prije 3 tjedna
U mom kraju se to radi nabrzaka, pretežno naporno negledajuči koliko je naveliko, već gledajuči u nebo. Previše kiše i teško u polje. Eto i ja Više [+] nabrzaka u dva dana uspio izvoziti stajnjak uz jedno izvlačenje trakotra sprikolicom punom iz muljavoga polja i samo jedno prevtanje pune prikolice, ali ovaj put ne ja već sinček.
Belmin Colic
prije 8 mjeseci
Lijep pozdrav novi sam i počinjem da se bavim poljoprivredom imam 24 god . Zanima me proces od košnje trave pa sve do omotavanja. Kad se kosi ? Poslije koliko vremena moze da se balira i vakumira ? Hvala unaprijed