Pretraga tekstova
Ministrica Marija Vučković održala je jučer sastanak s predstavnicima proizvođača i otkupljivača mlijeka.
"Prepoznajemo intenzivan trud i rad koji je potreban u proizvodnji mlijeka i gorući problem financijske održivosti poslovanja u tom sektoru, stoga provodimo sve raspoložive mehanizme potpore", istaknula je ministrica poljoprivrede Marija Vučković na jučer održanom sastanku s državnim tajnikom Tugomirom Majdakom i predstavnicima proizvođača i otkupljivača mlijeka s ciljem pronalaženja rješenja za aktualnu situaciju u ovom izuzetno osjetljivom sektoru koji se nalazi pod dodatnim udarima uslijed krize Covid-19 i rasta cijena stočne hrane.
To, pojasnila je, uključuje nove potpore i povećanje postojećih u okviru Programa ruralnog razvoja, povećanje alokacije za preradu, kao i posljednju financijsku pomoć sektoru stočarstva koja sada premašuje 200 milijuna kuna.
"Posljednji paket pomoći, između ostalog, sadrži programe potpore primarnim proizvođačima mlijeka zbog otežanih uvjeta poslovanja uzrokovanih pandemijom, uređenje sabirališta mlijeka te sufinanciranje troškova malim mljekarama za sabiranje mlijeka proizvedenog u Hrvatskoj, a do kraja godine će biti otvoren i natječaj za robotizaciju farmi u mliječnom govedarstvu“,dodala je.
Kako je navela, mljekarstvo je kao strateški sektor jasno prioritiziran i kroz prijedlog Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o poljoprivrednom zemljištu, ali i definiran kao osjetljiv putem Zakona o zabrani nepoštenih trgovačkih praksi. "Do sada realizirane mjere pomoći su doprinijele opstanku brojnih mljekara, ali sada je naš cilj jačanje isplativosti i povećanje proizvodnje", naglasila je i pozvala na udruživanje, kako bi ojačali male i srednje proizvođače mlijeka, s ciljem postizanja dugoročne konkurentnosti hrvatskih proizvođača mlijeka.
Prema podacima Ministarstva poljoprivrede, nakon stagnacije u prošloj godini, trend pada proizvodnje mlijeka i broja isporučitelja se nastavio, a uz mjere pomoći sektoru ključno je jačanje svijesti građana o potrošnji domaćeg mlijeka, između ostalog i kroz prepoznatljivost oznake "Mlijeka s hrvatskih farmi“ koja se odnosi isključivo na kvalitetno mlijeko proizvedeno na hrvatskim mliječnim farmama i prerađeno u hrvatskoj prehrambenoj industriji.
Pozitivan pokazatelj u domaćoj proizvodnji, naveli su iz Ministarstva, je velik udio mlijeka prvog razreda kakvoće, više od 95 posto, te 14,47 posto veća isporuka mlijeka po isporučitelju u odnosu na isti mjesec prošle godine, a koja prosječno iznosi 9.519 kilograma.
Prekid proizvodnje mlijeka najavilo 50 posto hrvatskih farmi?!
Na sastanku su sudjelovali i predstavnici Hrvatske agencije za poljoprivredu i hranu, Hrvatske gospodarske komore, Hrvatske poljoprivredne komore, Državnog inspektorata RH te predstavnici uzgojnih udruženja u stočarstvu.
Tagovi
Mljekarski sektor Kriza Marija Vučković Tugomir Majdak Proizvođači mlijeka
Autorica
Više [+]
Diplomirana inženjerka poljoprivrede s dva i pol desetljeća dugim iskustvom u novinarstvu, od lokalnih medija preko Večernjeg lista do uređivanja portala civilnih udruga. Urednica je portala Agroklub, predsjednica ogranka dopisnika HND-a, članica Društva agrarnih novinara Hrvatske (DANH) i Međunarodne udruge agrarnih novinara (IFAJ). Dobitnica je nagrade "Zlatno pero".
AJMOOO - Na 27. međunarodne Dane masline 25. i 26. u Zadar i na otok Ugljan. Bit će svega. Ića, pića, lipog druženja... Jedva čekam. A Vi?!
Nedjeljko Jusup
prije 1 tjedan
Vedrane pa Ti i Agroklub ste uvik dobrodošli. Rado viđeni. Dođi(te) drage volje😊 Vedrane pa Ti i Agroklub ste uvik dobrodošli. Rado viđeni. Dođi(te) drage volje😊
Marta Radić
prije 3 godine
Uf , komentar u sridu. Netreba nitkom uzeti , već treba poticati sve jednako , pa kome se isplati neka radi. Na tržištu smo svi i svi imamo problema. Neki sektori će izumrti , a neki bitno rasti. Proučite smjernice nove ZPP i biti će sve jasno.
Slavimir Brkić
prije 3 godine
Saša Franic, koji ste vi biser, smanjite i uzmite nekome, da bi dali drugome, a dok su se dobivali poticaji po grlu, po teletu, po litri, po hektaru i tko zna čemu sve ne, i to sve za taj sektor, onda su isti šutili i bili svete krave da li se je onda netko pitao kud odlazi novac od potpora i zašto onda nije dignuta proizvodnja i sve ostalo pa bi se sada lakše borili sa problemima, šta toliko "jašite" po drugim sektorima, neka se ljudi prilagode, ako nešto ne ide, ne ide, tako je isto svojevremeno govoreno i predlagano svima nama iz drugih sektora kada smo imali probleme, i , tko je preživio, preživio, stalno bi se favorizirao netko na uštrb drugoga, zar ipak nismo svi jednaki, zar nemamo svi pravo raditi i živjeti od tog rada, dajte više prekinite sa ovako neargumentiranim i podmuklobezobraznim komentarima izazivati u javnosti prijepore i svađe između sektora, a znadete i sami da je najveći krivac svemu dosadašnja loša politika općenito a onda i poljoprivredna politika, možda ste baš vi pobornik takve politike. Pametnom dosta.
Eva Mandarić
prije 3 godine
Saša ovo ste jako dobro rekli. Poticaj zemljišta za slobodan uzgoj.
Eva Mandarić
prije 3 godine
Slažem se Marta :( nažalost to je tužna istina.
SASA FRANIC
prije 3 godine
ako cjene svega rastu, sjemena, gnojiva, goriva, itd. kako onda cjena mesa i mljeka moze ostajati ista?? neko moze reci pa ako se podigne otkupna cjena mesa ili mljeka onda ce uvozno biti jeftinije i domace nece moci konkurirati. ali to je budalastina, jer tome iz uvoza krava daje jednako mljeka ili mesa. jos je po sloveniji ili austriji rad jos i skuplji, a gdje je jos i prjevoz. tako da znaci tima sto izvoze nama je netko nadomirio trosak proizvodnje s poticajima javnim ili prikrivenim. jednstavno treba povecati poticj po grlu zivotinja i sve je rjesno. ako se za povrsinu zemljista moze davati poticaj onda treba i za zivotinju. ako treba onda neka smanje ratarske i eko poticaje i preusmjere na poicaje za zivotinje po uvjetnom grlu.
Marta Radić
prije 3 godine
Nemože država spasiti mljekarstvo u tržišnoj ekonomiji. Koliko milijardi je uloženo , nažalost , rezultat je loš. Tako da mljekari moraju , naći svoje potrošače koji su spremni platiti njihovo mlijeko i mliječne prerađevine toliko da sektor bude održiv , sve drugo je odgađanje kraja.