Pretraga tekstova
Iza nas je loša godina za svinjogojce i prerađivače mesa. Velikih će zaliha EU svinjetine biti i u 2022.
Cijene svinja u Europi su nepromijenjene posljednja dva tjedna, a 2021. godina se pokazala iznimno lošom kada je u pitanju ova grana stočarstva. Dok s jedne strane imamo nisku cijenu tovljenika i prasadi, s druge se uzgajivači suočavaju s visokim cijenama stočne hrane.
Proizvodnja svinjskog mesa u EU je porasla sa 120 posto u 2014. do 135 posto u 2021. godini, navodi poljski Farmer, a to znači da se zbog prevelike proizvodnje velika količina mesa mora prodavati van granica država članica.
Najveći uvoznici su azijske zemlje, među kojima Kina prednjači. Ta je zemlja povećala količine europske svinjetine od 35,6 posto u 2017. do 61,6 posto u 2020., iako je u jesen prošle godine došlo do obustave uvoza mesa iz Njemačke, a zbog afričke svinjske kuge.
No, ta je bolest zahvatila i Kinu, zbog čega je došlo do smanjenja populacije ovih životinja. Tamošnje se tržište polako oporavlja i sada dolazi do smanjenja potražnje za uvoznom svinjetinom.
U Njemačkoj je zbog pandemije Covid-19 i afričke svinjske kuge smanjena potražnja i ponuda mesa i prerađevina. Broj svinja je ondje trenutno u padu što je omogućilo drugim zemljama da povećaju izvoz. Međutim, unatoč blagdanima, potražnja i cijena su ostale nepromijenjene. U toj zemlji kilogram svinjetine košta 1,23 eura.
Na tržištu Danske, kao velikog proizvođača i izvoznika, također nema izmjena posljednjih mjesec dana.
Proizvodnja planirana za blagdansku potrošnju je završena i postoji zabrinutost proizvođača i prerađivača u pogledu zahtjeva tržišta u 2022. godini. EU trenutno ima velike količine ove vrste mesa na zalihama, a zabilježena je i velika ponuda tovljenika pripremljenih za klanje tijekom blagdana.
Pritisak velike ponude živih svinja će popustiti tek krajem siječnja i zbog toga se ne očekuje raniji rast cijena.
Europski svinjogojci i prerađivači se nadaju da će višak apsorbirati kinesko tržište, ali je to još uvijek neizvjesno.
Tagovi
Svinje Svinjetina Svinjsko meso Ponuda Potražnja Cijena Zalihe
Autorica
Više [+]
Diplomirana inženjerka poljoprivrede s dugogodišnjim iskustvom u povrćarstvu, zaljubljenica u ekološku poljoprivredu i druge oblike alternativne poljoprivrede poput biodinamike i permakulture.
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”? Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, ko... Više [+]
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”?
Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, koja će se održati u utorak, 29. travnja 2025. u zagrebačkom prostoru WESPA Business&Lounge, stavlja u središte pozornosti ključna pitanja opstanka i razvoja poljoprivrede u suvremenom tržišnom okruženju.
Konferenciju suorganiziraju IPS Konzalting, konzultantska tvrtka specijalizirana za rad s poljoprivrednicima i Mojnovac.hr, poslovni edukacijski portal, uz podršku Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva koje je prepoznalo važnost ove inicijative.
„Poljoprivreda danas ne može opstati bez poduzetničkog pristupa. No, isto tako, poduzetništvo mora naučiti razumjeti dinamiku, sezonalnost i probleme poljoprivrede. Naš je cilj da ova konferencija postane točka spajanja ta dva svijeta,“ izjavila je Ana-Marija Špicnagel, direktorica IPS Konzaltinga i jedna od govornica na događaju.
Od agromenadžera do generacijskih izazova
Ovogodišnji program tematski je usmjeren na izazove i prilike koje donosi tržišno usmjerena poljoprivreda - od digitalizacije i menadžmenta, do međugeneracijske suradnje.
Konferenciju će otvoriti Marijana Petir, saborska zastupnica i predsjednica Odbora za poljoprivredu, koja će dati strateški pregled stanja hrvatske poljoprivrede kroz temu “Poljoprivreda jučer, danas, sutra”. Nakon toga slijedi izlaganje „Agromenadžer, ne (samo) poljoprivrednik“ u kojem će Ana-Marija Špicnagel objasniti što u praksi znači profesionalizacija poljoprivrede, a o digitalnoj transformaciji poljoprivrede govorit će Igor Frljužec iz Digital Agro.
Program uključuje i dva panela. Prvi je s predstavnicima financijskog sektora na temu “Financijski instrumenti za poljoprivrednike” koji donosi konkretne informacije o različitim izvorima financiranja za modernizaciju i rast poljoprivrednih gospodarstava. Jedna od sudionica ovog panela je i Martina Durman iz Raiffeisenbank Hrvatska, koja će predstaviti bankarsku perspektivu kreditiranja u poljoprivredi. Drugi panel okuplja poljoprivrednike koji će iznijeti vlastita iskustva i izazove poslovanja u svakodnevnoj praksi. Sudionici ovog panela dolaze iz različitih regija i sektora - od tradicionalnih OPG-ova do inovativnih brendova.
Konferenciju će zaključiti izlaganje Marije Đeldum iz tvrtke Stogaj na temu “Osiguranje u poljoprivredi - opcija ili nužnost?”, čime se dodatno otvara prostor za promišljanje o otpornosti i dugoročnoj održivosti poslovanja na selu.
Zašto je Biznis je na selu važan?
Kroz protekle dvije konferencije Biznis je na selu pokazao je kako postoji jasna potreba za prostorom u kojem se ne priča samo o poticajima, već o stvarnim izazovima proizvodnje, tržišta, zapošljavanja i inovacija u ruralnim sredinama.
U zemlji gdje je veliki broj OPG-ova još uvijek okrenut samo proizvodnji, ova konferencija šalje jasnu poruku - vrijeme je za sljedeći korak: jačanje tržišne konkurentnosti, brendiranja i strateškog upravljanja poljoprivrednim resursima.
„U razgovorima s našim klijentima sve češće čujemo isto pitanje: Što nakon poticaja?. Upravo zato je fokus konferencije na dugoročnom pristupu - kako napraviti održiv, profitabilan i profesionalan poljoprivredni biznis, bilo da ste mladi OPG, obiteljska farma ili veći proizvođač,“ dodaje Špicnagel.
Prijave su još uvijek otvorene
Sudjelovanje je besplatno, ali zbog ograničenog kapaciteta prostora potrebna je obavezna prijava putem obrasca na stranici.
Zaokret d.o.o.
prije 2 tjedna
Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/ Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/
Velimir Komericki
prije 3 godine
Ne proizvodimo dovoljno za vlastite potrebe,neznam kako se nezna/nemože zbrojiti 2 i 2. Kupujte izravno sa farmi/opg-a,a ne u trgovačkim centrima,znate da ste onda pomogli našem domaćem farmeru. Odojaka nije bilo dovoljno po selima za Božić,cijene ispod 25kn/kg nije bilo.
Eva Mandarić
prije 3 godine
Luda neka vremena - izazovna 😒
Tea Januš
prije 3 godine
Slažem se s Martom. Stagnacija i neki novi trendovi.
Marta Radić
prije 3 godine
Nažalost dio smo velikog tržišta EU . Evropa ima dugu tradiciju uzgoja svinjskog mesa , te neke zemlje su ga usavršile , do te mjere da RH teško može konkurirati. S druge strane potrošnja svinjskog mesa ili opčenito mesa unutar EU stagnira , a prognoze za budućnost nisu ništa bolje. Tako da , RH svinjogojstvo , teško se može nositi sa izazovima koji su pred njima.