Visoke tehnologije i softverska rješenja srce su suvremenog govedarstva, a na putu do ovakve proizvodnje obitelj Panić posljednjih godina usko surađuje sa stručnjacima iz tvrtke Sano.
Na farmi OPG-a Panić u Majuru kraj Bjelovara danas je 75 muznih krava simentalske pasmine. Obiteljska je to farma nastala još 1905. godine kada je utemeljitelj gospodarstva Milutin Panić iz Njemačke uvezao prve simentalske junice. Posao je nastavio njegov sin, a kasnije i unuk Predrag koji je sada upravljanje prepustio svome sinu Valentinu.
I dok se mnoge mljekarske farme zbog sve većih ulaznih troškova i nikad manje otkupne cijene mlijeka zatvaraju, četvrta generacija mljekara u ovoj familiji 2001. godine odlučila je ne odustati od obiteljske tradicije već novim ulaganjima osuvremeniti i unaprijediti proizvodnju. Izgrađena je potpuno nova farma opremljena Fullwood M²erlin muznim robotom.
Vrijednost investicije bila je 9,5 milijuna kuna dijelom osiguranih vlastitim sredstvima, a dijelom kreditom HBOR-a. Panići su shvatili da robotika zajedno s automatizacijom i pripadajućim softverima predstavlja budućnost mljekarske proizvodnje i ni trena nisu dvojilI u takva ulaganja.
Do prije četiri godine obitelj je provodila jako puno vremena u štali s ciljem da pomuzu krave dva puta dnevno i otkriju što veći broj onih koje su spremne za osjemenjivanje. Iako u tome uspješni, najmanje 30 posto krava im je kontinuirano promicalo. To je glavni razlog zašto su odlučili investirati u novu štalu prilagođenu za robotsku mužnju kao i za cjelokupan sustav automatizacije procesa na farmi.
Mužnja robotom traje 24 sata svih 365 dana u godini. U prosjeku svaki dan muzu 65 krava.
"Slobodno mogu reći da je robot napravio revoluciju na našoj farmi i olakšao nam život. Sistem se sastoji od tri modula, dva tipa senzora koji prikupljaju podatke o proizvodnji i ponašanju svake životinje i softvera koji integrira, analizira i daje izvještaje o neophodnim akcijama na dnevnom, tjednom, mjesečnom i godišnjem periodu“, zadovoljan je Valentino.
U suradnji s najprestižnijim sjemenskim kućama tri puta godišnje rade izbor bikova. "Na putu do ovakve proizvodnje posljednjih sam godina usko surađivao sa stručnjacima za govedarstvo iz kompanije Sano. Osim toga što mi pomažu u odabiru proizvoda za različite kategorije životinja, imaju i pristup programu za upravljanje farmom putem računala. Komunikacija s njima je na dnevnoj razini, a sve s ciljem kako bi se osigurale uspješne performanse krava“, objašnjava Valentino.
Dodaje kako su konstantnim ulaganjem u genetiku uspjeli uzgojiti krave s visokim potencijalom za proizvodnju mlijeka što je dodatno otežalo praćenje reprodukcije na tako superiornim kravama, a još veća otežavajuća okolnost je bio povećan broj životinja na farmi pa su robot i informatizacija svakako dobro došli.
No, nije samo sistem zaslužan za poboljšanje proizvodnje. U posljednje dvije godine stavili su veliki naglasak, osim na reprodukciju i zdravlje, na kvalitetu proizvedene stočne hrane. Tu se prvenstveno odnosi na voluminozni dio koji mora biti savršeno pripremljen. Redovno se radi periodična analiza svih hranjiva na farmi.
"Za krave u proizvodnji upotrebljavamo visokokvalitetne proteinske koncentrate iz Sano linije. Za krave u laktaciji je to Protamilk Complete. Uz to još koristimo DextroFat Protect i Multisan Nektar, za zasušene krave Mipro Pren 400, a za tovnu junad MiproBull 250. Za odgoj teladi koristimo premium zamjenice za mlijeko. Uspješnu reprodukciju kod junica osiguravam upotrebom Primasana“, nabraja nam Predrag Panić.
Uspoređujući današnje vođenje farme s onim od prije pet ili deset godina Valentino ističe da za uspješnu proizvodnju uvijek vrijede ista pravila. "Potrebno je pripremiti dobru voluminoznu hranu, osigurati zdravlje životinja, komforan smještaj i dobru i kvalitetnu mužnju s uspješnom reprodukcijom u opuštenoj atmosferi“, potvrđuje mladi stočar.
U Sanu ističu nužnost pomicanja tradicionalnih granica u poljoprivredi prema digitalnom dobu zbog promijenjenih uvjeta na tržištu, iscrpljivanja poljoprivrednog zemljišta i klimatskih promjena. Smatraju da je u novim tržišnim uvjetima, kada se farmeri susreću sa sve većim financijskim stresom, važno menadžersko upravljanje farmama što podrazumijeva investicije u nove tehnologija.
"Povećanje proizvodnje mlijeka uporabom preciznog menadžmenta koji uključuje genomske analize za mužnju krava, kao i s opcijom pasterizacije predstavlja nezaobilazno rješenje svakog naprednog farmera. Dvije brzine miješanja osiguravaju optimalnu pripremu mliječne zajednice. Konstrukcijsko rješenje s dvostrukom stijenkom sprječava karmelizaciju mliječne zamjenice i lijepljenje po unutarnjim zidovima spremnika“, objašnjava dipl.ing. Daniel Stojsavljević, regionalni menadžer za muzne sustave i softverska rješenja u tvrtki Sano.
U paleti najkvalitetnijih mliječnih zamjenica koje koristi OPG Panić prilikom napajanja teladi je visokotehnološki uređaj, Förster milk taksi koji osigurava adekvatnu pripremu mliječne zamjenice i optimalnu temperaturu napajanja koja će biti konstantna tijekom cijelog procesa napajanja.
"Najnovija je to generacija milk taksija s naprednim rješenjima koja nalaze praktičnu primjenu u menadžmentu napajanje teladi. Dostupan je u izvedbama od 120, 200 i 300 litara s opcijom hlađenja i spajanja na robot za strukturiranje fenotipa životinje koji daleko nadilaze proizvodne potencijale prosjeka populacije“, kazuje Stojsavljević naglašavajući kako uporaba visoke tehnologije i softverska rješenja za upravljanje farmom raznim senzorima i postupcima automatizacije koje olakšavaju rad farmama danas predstavljaju srce suvremenog govedarstva.
Više informacija potražite na nekom od niže navedenih kontakata.
Povezana stočna vrsta
Govedarska proizvodnja uključuje uzgoj goveda i proizvodnju mesa, odnosno tov te predstavlja značajnu granu stočarstva Republike Hrvatske. Prema podatcima Hrvatske poljoprivredne... Više [+]
Fotoprilog
Tagovi
Autor
Partner
Sano - Suvremena hranidba životinja d.o.o.
Industrijska cesta 1,
44317 Potok, Popovača,
Hrvatska
tel: +38544568000,
e-mail: sano@sano.hr
web: https://www.sano.hr/hr
SASA FRANIC
prije 7 mjeseci
davor lončarić, aa vidim investicija je napisana u kunama. nisam ni zamjetio. hvala
davor lončarić
prije 7 mjeseci
kolega Franić - Vrijednost investicije bila je 9,5 milijuna kuna dijelom osiguranih vlastitim sredstvima, a dijelom kreditom HBOR-a. = cca. 1,25 mil €
SASA FRANIC
prije 8 mjeseci
Velimir Komericki ja ne znam ni gdje je tu racunica niti ovako. cak da mogu racunati na 500 tisuca eura prihoda godisnje, a tko zna koliki su rashodi, pise da je investicija za ovu farmu s muzilicom 9.5 milijuna Eura. pa to je 19 godina prihoda samo da pokrije vrijednost te investicije. u Njemackoj, Austrij, itd mora da imaju nekakve prikrivene poticaje. jer cjena mlijeka po nikakvoj racunici mi ne daje isplativost, posebno ne za ovakve tehnologije
Velimir Komericki
prije 8 mjeseci
Ja znam što su htjeli reći,ali neki koji nemaju pojima koliko krava ima nogu,budu rekli,lako tako kad iz krave ide mlijeko kao iz pipe... Pa kad nabace računicu,da vidiš biznisa..i onda će biti kako mljekari kukaju ,a novce samo treba pomusti sa robotom,i kravi dati zraka..
SASA FRANIC
prije 8 mjeseci
Velimir Komericki mislim da su htjeli reci da jedna krava daje 9000 litara kroz 305 dana u godini. sto je skoro 30 litara na dan kroz 305 dana. ostatak dana daje drugo ili ima tele. znaci ako mu je otkupna cjena .5eur to je po kravi 4500eur godisnje. i na 75 krava 340 tisuca eur godisnje. plus jos neki dodatni prihodi. sada upitno je kavi su rashodi i zarda. ali zelim im uspjeh i u buduce
Velimir Komericki
prije 8 mjeseci
Ne štima računica...9000l mlijeka dnevno sa 75 krava.