Pretraga tekstova
Nije lako kada se ovce počnu janjiti. Na mladim stočarima je da zbrinu janjad na pravi način i odgoje ih. Stručnjaci kažu da je prvih šest mjeseci od presudne važnosti.
Prvih šest mjeseci najvažniji su u životu janjeta. Normalan daljnj rast i razvoj ovisi, prijee svega, od pravilne hranidbe dod trenutka kada se ojanji, pa sve do polovice prve godine života.
Stariji stočari a dosta iskustva nepogrješivo znaju što trebaju radit, ali u posljednje vrijeeme sve je više mlađih stočara koji profesionalno ili rekreativno uzgajaju stada ovaca.
Najveći problem je kada se ovca ojanji, a oni nemaju iskustva. Goran Joksić, diplomirani inženjer stočarstva, kaže da je prvo pravilo janje odmah podojiti kolostrumom - prvim mlijekom i da je to najvažnije u cijelom procesu:
"Janjad sisaju na svaki sat u tijekom prva dve tjedna. U to vrijeme majčino mlijeko je i jedina hrana za janjad. Ukoliko imaju manju ili slabiju janjad, što opet moraju procijeniti na osnovu vitalnosti, potrebno ih je prihranjivati. Poslije drugog tjedna obavezna je prihrana sa svu janjad u toru. To može biti sijeno lucerne ili crvene djeteline, zatim koncentrat od žitarica u kome obavezno mora biti zobi i ulj nih sačmi".
Koncentrat se, dodaje Joksić, daje po volji, ali je u samom startu dovoljno svega 10 do 20 grama. Već na kraju drugog mjeseca ta količina je od 200 do 300 grama dnevno po janjetu.
"Poslije ovoga se količina koncentrata ne povećava, već samo količina sijena i silaže. Ako ima i sjenaže i to je odlična hrana. Janjad se, ako je moguće, izvode na ispašu poslije mjesec i pol dana s ostalim ovcama. Važno je znati da zelena trava i kretanje po zraku povoljno utječu na rast i razvoj janjadi", savjetuje ovaj stručnjak.
Količina mlijeka kod ovaca se osjetno smanjuje od trećeg mjeseca laktacije i to je vrijeme kada treba dodatno obratiti pažnju na kvalitetu hranidbe, posebno u bjelančevinama.
Janjad hranjena na ovaj način postižu prirast od 200 do 300 grama dnevno u periodu odlučivanja. A zalučuju se sa tri mjeseca starosti. Odbijanje janjadi od sisanja je također proces i on otprilike traje oko mjesec dana. Potrebno je malo strpljenja kako bi se naviknuli na promjenu i prilagodili drugačijoj hrani", kaže Joksić.
Osim pravilne hranidbe, janjad je najbolje odmah po rođenju smjestiti u odvojeni boks sa majkom. Idealno bi bilo da stočari ovcu odvoje i deset dana prije janjenja. Ukoliko nije moguće da svako janje bude u svom boksu, onda ovce s mladima treba držati u manjih grupama, od 10 do 20 ovaca i to najmanje desetak dana po janjenju. One ovce koje su se obliznile treba držati odvojeno.
Objekti za uzgoj ovaca s janjadi moraju bt prostrani. Oko 1,5 metara kvadratnih poda je idealno za ovcu s jednim janjetom. Ukoliko je obliznila ta površina je oko 1,75 kvadratnih metara. I potrebno im je dosta svježeg zraka, kao i prostirke od slame, otprilike 1,5 kilograma po ovci", kaže Goran Joksić
Iskusniji znaju, a mlađima savjet da janjad obavezno po rođenju upišu u matične knjige. Stočarima je za to potrebno da znaju broj oca i majke, kao i masu tijela janjeta pri rođenju.
Foto: Biljana Nenković
Autorica
Više [+]
Biljana Nenković je više od dvadeset godina novinar izvještavač. Preferira afirmativne priče koje potiču pozitivnu energiju. Moto: "Koliko možeš, toliko se usuđuj, i malo više od toga!"
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”? Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, ko... Više [+]
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”?
Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, koja će se održati u utorak, 29. travnja 2025. u zagrebačkom prostoru WESPA Business&Lounge, stavlja u središte pozornosti ključna pitanja opstanka i razvoja poljoprivrede u suvremenom tržišnom okruženju.
Konferenciju suorganiziraju IPS Konzalting, konzultantska tvrtka specijalizirana za rad s poljoprivrednicima i Mojnovac.hr, poslovni edukacijski portal, uz podršku Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva koje je prepoznalo važnost ove inicijative.
„Poljoprivreda danas ne može opstati bez poduzetničkog pristupa. No, isto tako, poduzetništvo mora naučiti razumjeti dinamiku, sezonalnost i probleme poljoprivrede. Naš je cilj da ova konferencija postane točka spajanja ta dva svijeta,“ izjavila je Ana-Marija Špicnagel, direktorica IPS Konzaltinga i jedna od govornica na događaju.
Od agromenadžera do generacijskih izazova
Ovogodišnji program tematski je usmjeren na izazove i prilike koje donosi tržišno usmjerena poljoprivreda - od digitalizacije i menadžmenta, do međugeneracijske suradnje.
Konferenciju će otvoriti Marijana Petir, saborska zastupnica i predsjednica Odbora za poljoprivredu, koja će dati strateški pregled stanja hrvatske poljoprivrede kroz temu “Poljoprivreda jučer, danas, sutra”. Nakon toga slijedi izlaganje „Agromenadžer, ne (samo) poljoprivrednik“ u kojem će Ana-Marija Špicnagel objasniti što u praksi znači profesionalizacija poljoprivrede, a o digitalnoj transformaciji poljoprivrede govorit će Igor Frljužec iz Digital Agro.
Program uključuje i dva panela. Prvi je s predstavnicima financijskog sektora na temu “Financijski instrumenti za poljoprivrednike” koji donosi konkretne informacije o različitim izvorima financiranja za modernizaciju i rast poljoprivrednih gospodarstava. Jedna od sudionica ovog panela je i Martina Durman iz Raiffeisenbank Hrvatska, koja će predstaviti bankarsku perspektivu kreditiranja u poljoprivredi. Drugi panel okuplja poljoprivrednike koji će iznijeti vlastita iskustva i izazove poslovanja u svakodnevnoj praksi. Sudionici ovog panela dolaze iz različitih regija i sektora - od tradicionalnih OPG-ova do inovativnih brendova.
Konferenciju će zaključiti izlaganje Marije Đeldum iz tvrtke Stogaj na temu “Osiguranje u poljoprivredi - opcija ili nužnost?”, čime se dodatno otvara prostor za promišljanje o otpornosti i dugoročnoj održivosti poslovanja na selu.
Zašto je Biznis je na selu važan?
Kroz protekle dvije konferencije Biznis je na selu pokazao je kako postoji jasna potreba za prostorom u kojem se ne priča samo o poticajima, već o stvarnim izazovima proizvodnje, tržišta, zapošljavanja i inovacija u ruralnim sredinama.
U zemlji gdje je veliki broj OPG-ova još uvijek okrenut samo proizvodnji, ova konferencija šalje jasnu poruku - vrijeme je za sljedeći korak: jačanje tržišne konkurentnosti, brendiranja i strateškog upravljanja poljoprivrednim resursima.
„U razgovorima s našim klijentima sve češće čujemo isto pitanje: Što nakon poticaja?. Upravo zato je fokus konferencije na dugoročnom pristupu - kako napraviti održiv, profitabilan i profesionalan poljoprivredni biznis, bilo da ste mladi OPG, obiteljska farma ili veći proizvođač,“ dodaje Špicnagel.
Prijave su još uvijek otvorene
Sudjelovanje je besplatno, ali zbog ograničenog kapaciteta prostora potrebna je obavezna prijava putem obrasca na stranici.
Zaokret d.o.o.
prije 2 tjedna
Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/ Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/