Pretraga tekstova
Posljednjih nekoliko godina u SAD-u su zatvorene na tisuće farmi muznih krava. Kao razlozi navode se prekomjerna ponuda, neprestano smanjenje potražnje, trgovinski ratovi, ali i alternative mlijeku.
Dean Foods, najveći američki proizvođač mliječnih proizvoda, prošli je tjedan podnio zahtjev za bankrot.
Dean Foods sa sjedištem u Teksasu distribuira mnoge marke mlijeka te mliječne proizvode u svih 50 saveznih država. Unatoč prioopćenju za medije u kojem nedavnu akciju opisuju kao "reorganizaciju", ovaj se potez može nazvati bankrotom, piše Modern Farm.
Američka mliječna industrija, unatoč napretku u prodaji mlijeka u prahu Kini, očajnički se bori za opstanak. Posljednjih nekoliko godina u toj su gospodarskoj sili zatvorene na tisuće farmi muznih krava. Kao razlozi navode se prekomjerna ponuda, neprestano smanjenje potražnje, trgovinski ratovi, ali i alternative mlijeku. Također, američka potrošnja tekućeg mlijeka po stanovniku pala je za 26 posto u posljednja dva desetljeća, pokazuju podaci američkog Ministarstva poljoprivrede. Nitko, pa ni najveći distributeri mlijeka, nisu sigurni od ovakvih pojava na tržištu.
Propast ovako velike tvornice mlijeka kao što je Dean Foods za sobom povlači niz posljedica. Naime, ova je tvrtka bila jedan od najvećih kupaca mlijeka u SAD-u, a sirovinu je kupovala s malih i srednjih farmi. Iako su farme neovisne, one kao i kod, primjerice, uzgajivača brojlera, imaju samo jednog, velikog kupca svog mlijeka. Ovakva situacija nije bila najsretnije rješenje za male farmere, ali propast i tog jedinog kupca je puno gore od bilo čega.
Dean Foods u priopćenju je najavio kako će tražiti kupce koji bi preuzeli njihov posao, a kao najizgledniji je Dairy Farmers of America, ili DFA. Radi se o najvećoj mliječnoj zadruzi u Sjedinjenim Američkim državama. Stručnjaci koji su se bave mogućim posljedicama takve kupovine kažu kako bi kombinacija DFA-Dean mogla u industriji mlijeka stvoriti ozbiljan monopol.
Pored toga, mali mljekari se boje jer su u prošlosti DFA i Dean Foods manipulirali cijenama mlijekama.
Polagani kolaps mliječne industrije je složen i teško je zaključiti što se događa iza ovakve odluke.
Tagovi
Mljekarska industrija Bankrot Dean Foods DFA Potrošnja mlijeka
Autorica
Više [+]
Hobi vrtlarica i zaljubljenica u prirodu s iskustvom rada u lokalnim i specijaliziranim medijima. Nekadašnja dugogodišnja urednica Agrokluba, danas u nešto slobodnijem 'freelance' modu publiciranja agrarnih tema.
Poljima Podravine i Slavonije širi se opojni miris kamilice 🌼 Još nemamo podatak koliko je površina pod ovom kulturom zasijano jesenas, a 2023. bila je na 3.788 hektara.
Ivanka Renac
prije 5 godina
Đuro, nema smisla vraćati se u prošlo stoljeće. Male farme su danas one koje imaju do 20-tak grla goveda. Među njima su ipak u najtežem položaju proizvođači mlijeka. I baš takvi galopirajuće propadaju jer nemaju sredstva kojima bi financirali modernizaciju i tako si olakšali rad i ostvarili bolje rezultate, te u konačnici ostali u toj proizvodnji. Evo primjera: u mjestu Pitomača je prije pet godina bilo 50-tak isporučitelja mlijeka. Danas još sam, slovom i brojkom, dva - dva posljednja mohikanca. Nije vrag da su svi zaključali štale jer im je bilo dobro. Naprotiv, baš suprotno. Najviše njih je otišlo put Irske, Njemačke...
Đuro Japaric
prije 5 godina
Neznam što Ivanka misli pod male farme ? U Brozovoj Jugoslaviji to su bile obitelji sa jednom do 5 krava ! Krava je bila i hraniteljica obitelji . A onda 1945 u brdskoj Slavoniji počelo je izumiranje takvih malih farmi i tako siromašnih imanja ! Danas , 2019 , u nekim selima NULA krava , ali i NULA ljudi ! > Srećom > stranci rade na strategiji razvoja rvacke poljoprivrede pod vodstvom ministarstva demagogije ( poljoprivrede ) .
Ivanka Renac
prije 5 godina
Stjepane Žunac, lako je biti nezavisan dok su parametri prihoda i rashoda ispravno posloženi i dok rad donosi i određenu zaradu. Da je tako u mliječnom sektoru onda sigurno ne bi takvom brzinom nestajale naše male farme. Uz prosječnu cijenu mlijeka od 2,36 kn po litri + postojeće subvencije računica je ili nula ili minus. Modernizacija malih farmi je nužna a to je moguće uz potpore, državne ili iz EU sredstava. Posao u štali je prljav, smrdljiv, težak, što je uz računicu bez dobitka itekako odbijajući faktor za bavljenje ovim poslom.
Stjepan Žunac
prije 5 godina
Ivana Renac uz sve najveći krivac su krivi sami proizvođači. Jer stalno se očekuje od nekoga da nešto pokloni/subvencionira. Mitko nije više baziran da sam odradi to te da ostane nezavisan. Kada si nezavisan onda ipak si u drugačijem položaju od onih koji su doslovno "zavezani" od raznih subvencija,poklona itd ...
Ivanka Renac
prije 5 godina
I naše male farme brzo i neumoljivo nestaju. U prosjeku dvije dnevno. Ako se trend nastavi za dvije-tri godine ostat će još samo oko tisuću onih velikih. Ali, postoji rješenje za spas malih i srednjih farmi, samo za to baš nema sluha. Na malim i srednjim farmama potrebna je hitna modernizacija uz pomoć bespovratnih sredstava i kroz potpore male vrijednosti. Primjerice, subvencijom za mikrosolare za proizvodnju električne energije za potrebe farme. Izdaci za električnu energiju koju troše laktofrizi, mlinovi, mješalice, grijanje tople vode i ostalu predstavljaju značajan trošak. Trebalo bi subvencionirati i nabavku suvremene opreme za mužnju.