Zadnje aktivnosti

Zadnje aktivnosti korisnika mogu vidjeti samo registrirani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu vidjeti samo registirani korisnici.
Za potpune funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Otkup mlijeka
  • 23.01.2025. 11:30

U Njemačkoj otkupna cijena mlijeka rasla 23 posto, u Irskoj čak 46, a u Hrvatskoj - dva?!

Samo ulaganje u proizvodnju i samodostatna proizvodnja može osigurati stabilnu opskrbu i cijene mlijeka i mliječnih proizvoda u trgovinama, ističe predsjednik Odbora za mljekarstvo HPK, Igor Rešetar

U Njemačkoj otkupna cijena mlijeka rasla 23 posto, u Irskoj čak 46, a u Hrvatskoj - dva?!
Foto: Depositphotos/hin255
  • 1.511
  • 218
  • 0

Hrvatska proizvodnja mlijeka ponovo se nalazi u velikim poteškoćama, upozoravaju iz Hrvatske poljoprivredne komore. 

Domaći proizvođači, kaže predsjednik Odbora za mljekarstvo Igor Rešetar, imaju veliki pritisak na otkupne cijene, u odnosu na sve veći i izraženiji rast troškova proizvodnje.

Naime, u studenom prošle godine, u odnosu na studeni 2023. povećana je tek 2 posto, čime smo na dnu ljestvice u cijeloj EU, zajedno s Portugalom, Finskom i Španjolskom.

Prosječno je otkupna cijena u EU u promatranom razdoblju narasla 17 posto, pri čemu je najveći rast bio u Irskoj čak 46 posto. 

"U promatranom razdoblju, dakle u godinu dana cijena svježeg kravljeg mlijeka znatno se povećala u pojedinim zemljama iz kojih Hrvatska najviše uvozi, primjerice 23 posto u Njemačkoj, 17 u Poljskoj i 12 posto u Mađarskoj", upozorio je na ogromnu razliku. 

Novi pad broja isporučitelja mlijeka 

Tim velikim povećanjem farmeri u drugim EU državama su pokrivali vrlo velika povećanja troškova proizvodnje, a kod nas je ono izostalo i proizvođači mlijeka su sad ponovo u poteškoćama.

"Povećanje je izostalo jer si vlasnici industrije mlijeka i dio menadžera mljekara u Hrvatskoj i dalje isplaćuju velike dobiti, a ne ulaže se u preradu i proizvodnju mlijeka“, naglašava Rešetar. 

Prema službenim podacima u Hrvatskoj se broj isporučitelja u 2024. godini smanjio za 9 posto što je oko 200 isporučitelja kravljeg mlijeka manje. Količina mlijeka isporučena lani je bila 378.677.440 kg i zadržana je na razini isporuke iz 2023 godine, no u odnosu na primjerice 2017. u prošloj smo godini imali 100.000.000 kg manju isporuku. U sektoru ovčjeg i kozjeg mlijeka je i dalje pad na godišnjoj razini od 5 do 7 posto. 

"Važno je i treba to ponavljati da je čak 98 posto kravljeg mlijeka u 2024. najvišeg razreda. Dakle, domaće je mlijeko najkvalitetnije", podcrtava 

Samo samodostatna proizvodnja može osigurati stabilnu opskrbu

Iz HPK navode i da je prema podacima EU Milk Price, prosječna otkupna cijena u EU za 100 kg mlijeka bila 53,2 eura, dok je u Hrvatskoj iznosila 49,6 eura za 100 kilograma. Najviša cijena je na Cipru i iznosi 66 eura, u Irskoj 63,2 eura, a najniža u Portugalu 45,6 eura, Letoniji 45,7 eura i Slovačkoj 45,8 eura.

Hrvatska je, navodi predsjednik Odbora, po cijeni mlijeka opet pala u zadnju trećinu prosjeka, a da bi domaća proizvodnja ostala i preživjela moramo biti u prvoj trećini po cijeni u otkupu kao što smo bili na početku 2024 godine.

"Samo ulaganje u proizvodnju i samodostatna proizvodnja može osigurati stabilnu opskrbu i cijene mlijeka i mliječnih proizvoda u trgovinama", zaključuje Rešetar. 

Jer, podsjeća na pojavu slinavke i šapa u Njemačkoj, ako se zaraza ponovi i obustavi izvoz o kojem smo ovisni u sektoru stočarstva - Hrvatska ostaje bez mlijeka i mesa. 


Tagovi

Otkup mlijeka Odbor za mljekarstvo Sektor u problemu Igor Rešetar Cijena sirovog mlijeka


Autorica

Željka Rački-Kristić

Više [+]

Diplomirana inženjerka poljoprivrede s dva i pol desetljeća dugim iskustvom u novinarstvu, od lokalnih medija preko Večernjeg lista do uređivanja portala civilnih udruga. Urednica je portala Agroklub, predsjednica ogranka dopisnika HND-a, članica Društva agrarnih novinara Hrvatske (DANH) i Međunarodne udruge agrarnih novinara (IFAJ). Dobitnica je nagrade "Zlatno pero".

Izdvojeni tekstovi

Izdvojen oglas

KLUB

Banane nestaju s domaćeg tržišta!