Pretraga tekstova
Kriza u mljekarstvu ponovno je bila na dnevnom redu sjednice Europskog parlamenta, na kojoj se, između ostaloga, moglo čuti da hrvatski mljekari rade u okolnostima koje su među najtežima u EU.
Europski je parlament na svojoj plenarnoj sjednici u Bruxellesu raspravljao o aktualnoj krizi u poljoprivrednom sektoru, zbog koje su 7. rujna na prosvjed u taj grad, došle tisuće nezadovoljnih poljoprivrednika iz nekoliko zemalja članica Europske unije.
U svom govoru u plenarnoj raspravi, europarlamentarci su pohvalili brzu reakciju Europske komisije i povjerenika za poljoprivredu i ruralni razvoj Phila Hogana, što su odobrili 500 milijuna eura za krizne intervencije u mljekarskom sektoru, koji je posebno pogođen ovom krizom. Međutim, sa žaljenjem je konstatirano i kako predviđene mjere neće biti dostatne za krpanje svih rupa koje su posljedica političkih odluka, a na čije donošenje poljoprivrednici nisu mogli utjecati.
Naime, cijene mlijeka već neko vrijeme drastično padaju, troškovi proizvodnje su daleko veći od prihoda, ukidanje kvota dovelo je do viška mlijeka, što je posebno naštetilo malim proizvođačima, a ruski embargo je prepolovio izvoz. Stoga europarlamentarci smatraju da treba snažnije poduprijeti mjere koje će biti učinkovitije od postojećih, kako bi se u mljekarskom sektoru spasilo što se spasiti da, jer privatno skladištenje mlijeka nije dalo rezultate.
Svim poljoprivrednicima je teško, no ipak, ova se kriza daleko jače osjeti u novim državama članicama, u kojima seljak treba dati tri litre mlijeka za litru vode. Potvrđuje to i nedavna izjava na twitteru povjerenika za poljoprivredu EU, Phila Hogana, koja kaže "nešto nije u redu sa tržištem kada je litra mlijeka jeftinija od litre vode!".
"U Hrvatskoj 75% novca namijenjenih za potpore u poljoprivredi ne završava u rukama malih obiteljskih gospodarstava kojima je namijenjen, već u velikim tvrtkama. Uz to, hrvatski poljoprivrednici plaćaju i do pet puta veće kamate na kredite od svojih zapadnoeuropskih kolega i u stanju su dužničkog ropstva", upozorila je zastupnica Petir te zaključila kako se hrvatski seljaci, suočeni s nelojalnom konkurencijom i Vladom koja ne mari za njih, s pravom pitaju kako će preživjeti te očekuju pomoć i povjerenika Hogana i Europske komisije.
Tagovi
Europski parlament Bruxelles Poljoprivredni sektor Kriza Prosvjed Marijana Petir Phil Hogan Mljekarski sektor Cijene mlijeka Troškovi proizvodnje Ukidanje kvota Ruski embargo Velike tvrtke Mala gospodarstva Kamate Dužničko ropstvo Nelojaln
Autorica
Više [+]
Autorica i upravna pravnica Sandra Špoljar dolazi iz Koprivnice, gdje je na razne načine, tradicijom i obiteljski, vezana uz poljoprivredu. Godinama je radila kao novinarka u informativnom programu HTV-a te za Plodove zemlje i Agroglas.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Što jest, jest.
Karolina Rastija
prije 5 dana
Mene boli od sekiracije, od rakije nije nikad 😄 Mene boli od sekiracije, od rakije nije nikad 😄
Damir Senjan
prije 5 dana
Karolina Rastija Ajme majko mila koja rakija, pij vodu od rakije boli glava, za ostale nus pojave neznam kakve su od rakije 🤔 Karolina Rastija Ajme majko mila koja rakija, pij vodu od rakije boli glava, za ostale nus pojave neznam kakve su od rakije 🤔