Pretraga tekstova
Tijekom proljeća i ljeta muhe i drugi insekti redovni su stanovnici objekata za držanje stoke. Oni mogu biti izuzetno štetni, pa ih je zato potrebno redovno suzbijati, uz obaveznu asistenciju stručnjaka.
Kukci su, tijekom proljetnih i ljetnih meseci, redovni stanovnici stočarskih objekata jer im uvjeti u takvom okruženju izuzetno pogoduju. Stajnjak, ostaci hrane, vlaga i toplina su odlični uvjeti za razvoj insekata, a prije svih muha. Međutim, kako objašnjava diplomirani inženjer poljoprivrede Dragan Gunjak, bez obzira na to o kakvoj vrsti insekata je riječ, njihovo prisustvo u štalama je veoma štetno.
Zato je prema Gunjakovim riječima, neophodno pristupiti potpunom uništavaju ili smanjenju broja insekata na prihvatljivu razinu. On dodaje da, također, treba poduzeti sve potrebne mjere, da bi se spriječio njihov ulazak u objekte i onemogućiti razmnožavanje u okolini i u objektu, podizanjem razine higijene mjesta koja su pogodna za njihov razvoj, prije svega uklanjanjem ostataka hrane.
Kako tvrdi Gunjak, najbolji način uništavanja insekata je kemijskim tretmanom, ali pri tome treba voditi računa o upotrebi insekticida koji su otrovni za ljude i životinje. Njihovo korištenje mora biti pod nadzorom i uputstvom stručnjaka za dezinsekciju. Sredstva trebaju imati dozvolu za upotrebu u stočarstvu.
Nepravilna upotreba kemijskih sredstava za uništavanje insekata može dovesti do pojave štetnih ostataka u mesu i mlijeku. Gunjak naglašava da prije početka tretmana kukaca na sve otvore na stočarskim objektima i prostorijama za mlijeko treba postaviti zaštitne mreže da bi se spriječio ulazak insekata u te objekte.
Tagovi
Stočarstvo Farma Insekti Zaštita Higijena
Autor
Više [+]
Marinko je profesor književnosti s višegodišnjim novinarskim iskustvom u elektronskim medijima. Osobito je zainteresiran za teme i zbivanja u agraru, a zamjenik je urednika na Agroklubu.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Međunarodna konferencija: “Sigurnost hrane, znanost u akciji” održava se danas i sutra u mostarskom hotelu Buna povodom obilježavanja Svjetskog dana sigurnosti hrane. Ista je okupila brojne predstavnike stručne i znanstvene zajednice BiH i... Više [+]
Međunarodna konferencija: “Sigurnost hrane, znanost u akciji” održava se danas i sutra u mostarskom hotelu Buna povodom obilježavanja Svjetskog dana sigurnosti hrane.
Ista je okupila brojne predstavnike stručne i znanstvene zajednice BiH i regije na aktualne teme, a uz podršku Svjetske zdravstvene organizacije, Europske agencije za sigurnost hrane te Organizacije za hranu i poljoprivredu UN-a.
Dr.sc. Sanjin Tanković, ravnatelj Agencije za sigurnost hrane Bosne i Hercegovine ispred organizatora skupa naglasio je kako se okupilo više od stotinu uzvanika s posebnim ciljem - osnaživanja znanstvenog pristupa temi sigurnosti hrane.
Erwin Cooreman, predstavnik WHO upozorio je na značaj rada Agencije, ali i na paradokse današnjeg svijeta - bacanje hrane i njenu nedostupnost, prekomjernu konzumaciju te istovremenu neishranjenost milijuna.
“Dobra hrana je kao muzika koju možeš okusiti, boja koju možeš omirisati” poslužio se citatom predstavnik HAZU akademik Željko Cvetnić naglasivši značaj multidisciplinarnog i multisektorskog pristupa.
Đuro Japaric
prije 4 tjedna
Nije to nikakav skup stručne i znanstvene zajednice , kada na njem nema > stručnjakinje > Marijane Petir ! Tko je za Izmenu Pagiranog BEOGRADSKOG Više [+] Zakona o nasljeđivanju ( 2003 ) Marijana Petir ! Tko je za Izmjenu zakona o poljoprivrednom zemljištu , napisanim u Zagrebu 1991 , Marijana Petir , bar 6 puta ! > Znanstvena > tema , ma neće BALKANCI proizvoditi hranu , ako nemaju novčani interes , SIGUNOSNO , sam za se i nešto za susjede !