Pretraga tekstova
Tko je prvi na listi proizvođača, a tko je zabilježio najveći rast od 2015? Kako stoji Hrvatska?
Otkako su kvote za mlijeko ukinute u Europskoj uniji 2015. godine i liberaliziralo se tržište, u pojedinim zemljama je značajno povećana ova proizvodnja, pokazuju podaci Eurostata, statističkog ureda EU.
Kada sagledamo ukupnu proizvodnju od 2015. primijetiti ćemo porast u količini. Za 27 država članica u 2020. isporuka kravljeg mlijeka je oko 144,6 milijuna tona što je za 5,8 posto više od 2015. godine. Prosječna stopa rasta je nešto više od 1 posto godišnje.
I dalje su najveći proizvođači Njemačka, Francuska, Nizozemska i Italija.
No, pregledom statističkih podataka, možemo vidjeti koje zemlje su napredovale i povećale količine, a kod kojih je ona smanjena. Treba napomenuti da podaci obuhvaćaju mlijeko prikupljeno s farmi od strane ovlaštenih mljekara.
Tako je Italija ostvarila značajno povećanje, iznad prosjeka EU od 11,8 posto na 11,89 milijuna tona godišnjih isporuka.
Zanimljivo je za istaknuti da je ova proizvodnja u Poljskoj rasla brže nego u EU i to tri puta brže od prosjeka. Ondje je isporučeno skoro 12,5 milijuna tona kravljeg mlijeka 2020. godine što je za 14,6 posto više nego 2015.
Porast su ostvarili i irski stočari s oko 6,5 milijuna tona u 2015. na preko 8,5 milijuna, dakle gotovo za trećinu. U apsolutnom iznosu, to znači i najveći porast od 1,95 milijuna tona.
Mađarska i Austrija su za svaku promatranu godinu imale skoro istu količinu proizvedenog.
Proizvodnja u Hrvatskoj pokazuje pad. U 2015. je zabilježeno 513,41 tisuća tona, a 2020. 434,22 tisuća tona mlijeka. U Sloveniji je količina skoro nepromijenjena.
Podaci za Srbiju pokazuju rast. Od 861,81 tisuća tona u 2015. proizvodnja je dostigla 907,66 tisuća tona u 2020. godini.
Količina koja je zabilježena u Makedoniji je u slabijem padu. Crna Gora nije dostavila podatke za 2020. godinu, a oni za Bosnu i Hercegovinu nisu dostavljeni u navedenom periodu.
Tagovi
Eurostat Mlijeko Proizvodnja mlijeka Najveći proizvođači Mljekarstvo Njemačka Francuska Irska
Autorica
Više [+]
Diplomirana inženjerka poljoprivrede s dugogodišnjim iskustvom u povrćarstvu, zaljubljenica u ekološku poljoprivredu i druge oblike alternativne poljoprivrede poput biodinamike i permakulture.
Pajdakuša 11.04.2025. Priprema za sadnju krumpira.
Stjepan Žunac
prije 3 godine
Sasa Franic uvozi se 60% mlijeka, i to dobar postotak u prahu. Nedaleko od mene imam mljekara koja radi za vindiju, Spar,itd itd i pakuje se sve isto mlijeko,jogurti itd ... samo ambalaža druga, to znam jer poznam dosta radnika koji rade tamo ... Dali dalje treba komentirati?
Đuro Japaric
prije 3 godine
Radi se o tom da su Slavonija , Baranja i ostatak Hrvatske upropašteni agrarnom reformom Carske Austrije - model velposjednika sa zemljom i šumama , model kmetstva , protjerivanje polastanovništva islamske vjere , kolonizacija sa Hrvatima i Srbima iz Bosne sa krčćanima iz inozemstva ponajviše Nijemcima , naredba Carice Terezije iz 1756 od koje su izgrađena UŠORENA sela u kojim se agrarnom reformom Srba i Hrvata , razvijaju imanja sa jednom do 5 krava , 1945 seljaci su za Broza klasni neprijatelji pa ide na zemljišni maksimum do 10 ha i omogućava da se i ta površina može pdijeliti , pa ako je otac imao 2 sina dijele 10 ha i prave imanje od 2 X 5 ha ! I ONDA od 1945 u SLAVONIJI POČINJE IZUMIRANJE takvih malih imanja , slično je i u ostalim dijelovima Hrvatke pa 2021smo imali 117 IZUMRLIH sela , 71 saJEDNIM stanovnikom , BEZ DJECE naznam ! I onda SMRADOVI 89 mijenjaju knjižice SKH u HDZ i SDP i zs 31 godinu njihova KVAZI dražvica NEMA STRATEGIJU RAZVOJA POLJOPRIVREDE , jer me NISU slušali 95 , a ne slušaju ni 2022 pa će Hrvatska za 10 godina imati 500 TISUĆA MANJE LJUDI , posebno na seoskom prostoru !
SASA FRANIC
prije 3 godine
Djuro jasno je da si ti to sve vidio. ali krava u HR daje skoro isto mljeka kao i ta njemacka krava. znaci nista kod nas nije losije proizvodnja. krava je niziznska zivotinja ali kako je Slavonija puno bolje iskoristiva za ratarstvo nego bi dala kao pasnjak kod nas se goveda mogu drzati na brdskim terenima gdje ratarstvo ne daje tolike prinose. a to sto oni imaju po njemackoj pasnjake i bolju travu ne znaci nista, jer im ratarstvo vjerovatno ne urodi kao u Slavoniji. a ti racunaj ako u Slavoniji na jedan hektar dobijes 10 tona kukuruza ili 8 tona zitarica, pa to ti daje hranu za krave kao 10 hektara njemackog pasnjaka. zato u slavoniji krava stoji u stali a zemlja nije pasnjak nego zitarice. jer je bolja iskoristivost. a da ne govorimo da je materijal i radna snaga jeftinija kod nas nego u svom ovim prikazanim zemljama. kako onda oni mogu proizvoditi a kod nas se ne moze? znaci oni dobiju puno vece poticaje. a kod nas se nase zitarice njima izvoze i hrane njihove krave a onda mi uvozimo njivovo mljeko. bas dobra politika. 50% je mljeka uvoz, a sireva i vise
Đuro Japaric
prije 3 godine
Ja sam puno mogao vidjeti jer smo vozilima i pješice smjeli ići preko polja kroz šume , ulaziti i vojna postrojenja NATO , Vlade Libije od Tunisa do Egipta ! Moji su u brdskoj Slavoniji kao i sva kuće imali krave jednu do 5 jer je krva bila hraniteljica putem mlika , sira , kajmaka , a za tele dobivao se veći novac ! 2022 u tom dijelu Slavonije imamo IZUMLO selo , sela bez djece , sela bez JEDNE krave ! 1995 TUĐMANU sam napisao da se ide na PRODAJU državne zemlje OPG i napravi REZ sa raspolaganjem sa PRIVATNOM zemljom i ide na uspostavu KOMERCIJALNIH OPG koji bi se prodavali ili nasljeđivali kao tehnološke i dohodovne cjeline ! U ovoj bezvrijednoj državici nije se išlo u SMJERU kojeg sam PREDLOŽIO pa imamo uglavnom IZGUBLJENIH 25 godina i pravljenje CIRKUSA sa raspolaganjem sa državnom i privatnom zemljom ! Sada DILETNSKA Vlada PREDLAŽE ZAKUP NA 25 GODINA ZA TRAJNE NASADE , NA 15 ZA ostalo to znači i stočarstvo ! Pa nemože se tako razviti stočarstvo !
Stjepan Žunac
prije 3 godine
Đuro vi ste vidjeli što ste htjeli vidjeti. Imamo mi potencijala, ALI se treba stati iza proizvođača a ne raznoraznih trgovačkih lobija.
Đuro Japaric
prije 3 godine
Nema Hrvatska neke bitne površine za uzgoj goveda ,a pogotovo je problem usitnjenost parcela ! Otoci i kopnenni dio Dalmacije to je većinom za ovce i koze , prešao sam veliki dio Hrvatske pkešice gradeći i održavajući dalekovode , kao i više zapadnoeuropskih država . Imaju vlažniju klimu a to znači i više trave za pašnjački uzgoj , u Njemačkoj sam vidio puno pašnjaka na tresetu , ŠIŠAJU vrhove šećerne repe i od toga prave silažu , mužnju sam vidio da rade na njivama ! Pa onda mogu reći da smo mi većinom za ETNOMUZEJ Marije Terezije sa štalicom i kravicom uspostavljenim od Radića i Srba 1918 ! A , 31 godinu RH uglavnom je IZGUBLJENO vrijeme bez bitnih pomaka za OPG !
Stjepan Žunac
prije 3 godine
Pad proizvodnje će biti još i veći, je dok Država i ministarstvo ne stanu uz male i srednje proizvođače oni će gasiti proizvodnju i stavljati ključ u bravu zbog ucjenjivanja i lihvarenja od strane mljekarskih kuća. Nedavno sam o tome pričao u reportaži u emisiji Plodovi zemlje na HRT-u!
Marta Radić
prije 3 godine
Treba vidjeti koje cijene mlijeka su u Irskoj , ako su približno iste za iste parametre , tada treba razmotriti državne potpore , ako su približno iste , onda je jasno da kod nas seljaci ili manje proizvode po kravi ili misle da vrijede više. Ako su cijene više , tada je problem mljekarska industrija , otkupljivači u RH. Ako su državne potpore veće , tada treba se obrušiti na državu. Matematika je jasna. Kada se utvrdi gdje šteka pronaći krivca , te tada tražiti riješenja kod njkega . Ovako preljevamo iz šupljeg u prazno. .
SASA FRANIC
prije 3 godine
dobra politika u HR. izgleda da je HR najgora od svih razmatranih na ovoj karti. pola mljeka uvozi. a proizvodnja jos i pada. profulana politika i idioti koji s njom upravljaju. ako ikada nekom besposlicaru padne na pamet promjeniti ovu situaciju, neka samo ode i prepise sta rade u Irskoj ili Poljskoj. i neka nista ne misle svojom supljom glavom. nesto mora biti, jer karave svuda daju jednako mljeka u 10%. znaci mora biti nesto drugo