Pretraga tekstova
Nezadovoljan stanjem u stočarstvu, Vjenceslav Hruška iz Bjeliševca prije 20 godina svoju priliku vidio je u suhomesnatim delicijama.
Vrijeme je tradicionalnih slavonskih svinjokolja koje su nekad smatrane velikim društvenim događajem. Domaća prerada mesa i danas je uobičajena za većinu obiteljskih gospodarstava. No, tek se rijetki odluče registrirati proizvodnju kako bi čvarke, slaninu, kobasice i kulenove mogli legalno plasirati na tržište. Nezadovoljan stanjem u stočarstvu, Vjenceslav Hruška iz Bjeliševca prije 20 godina svoju priliku vidio je upravo u suhomesnatim delicijama.
"Možemo reći da u našoj Slavoniji izumire svinjokolja. Ja sam proizvođač koji radi za druge. Ako netko poželi kupiti slaninu i malo kobasica, neće više organizirati kolinje nego će doći kod mene ili drugih vlasnika OPG-a kupiti zdrave i domaće proizvode", kaže Hruška.
Naš sugovornik ističe kako od 120 tovljenih svinja godišnje napravi dvije tone suhog kulena. Uz Hrušku, na području Požeško-slavonske županije nalazi se još samo jedan registrirani proizvođač.
"Bilo bi dobro da nas ima još desetero. Problem nam stvaraju proizvođači koji prodaju na crno, pa smo mi koji plaćamo državi poreze u hendikepu. Moramo zadovoljiti sve zdravstveno-sanitarne uvjete, a proizvode slati na testiranje. Ove godine smo nekoliko puta u slanini provjeravali toksine nastale dimljenjem. Sve je bilo u redu, stoga je zadovoljstvo dalje raditi", naglašava vlasnik OPG-a.
Prema riječima ovog proizvođača, najtraženiji je kulen od svinja koje su svoj vijek provele na otvorenom prostoru uz domaću hranu. A osim kvalitetnog mesa, ništa manje nije bitan ni dobar recept.
"Bitan je omjer soli i paprike. Već 15 godina kupujem papriku u Donjem Miholjcu i znam točne omjere. Ne mogu se prevariti".
Tagovi
Vjenceslav Hruška Bjeliševac Požeško-slavonska županija Proizvodnja kulena Suhomesnati proizvodi
Autorica
Više [+]
Novinarstvom se bavi već nekoliko godina, a specijalizacija su joj poljoprivredne teme. Suradnica je mnogih medija vezanih za agrar.
Partner
Požega,
Hrvatska
tel: 034 202-192,
e-mail: info@poljoprivredna.tv
web: http://www.poljoprivredna.tv
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Proljetni vašar u Karancu, Baranja
Fotografije poslao Krešimir Pribisalić