Odnosi se to na tovne svinje isporučene na klanje iz zone ograničenja III uslijed primjene posebnih mjera za kontrolu afričke svinjske kuge. Ujedno, višak tovljenika, tvrdi ministar, uskoro će biti riješen.
"Vruć kesten" koji ga je zatekao čim je stupio na funkciju ministra, kako je sam opisao David Vlajčić, bit će riješen u sljedećim tjednima.
Riječ je, naime, o problemu viška tovljenika na tržištu na koji su upozorili svinjogojci.
Ministar primio svinjogojce, uskoro rješenje za višak od 15 tisuća svinja na tržištu?
"Došlo se do točnog broja tovljenika, što je dogovoreno da će Hrvatska poljoprivredna komora prikupiti, a klaoničari su dali riječ da će višak otkupiti. Tako da vidim da je tu stvar riješena", poručio je ministar.
Što se tiče afričke svinjske kuge, apelirao je na sve posjednike da se pridržavaju biosigurnosnih mjera. To je, kaže, ono najbitnije jer mjere kojeje struka odredila postoje s razlogom.
"Ne iz nečijeg hira i vrlo je bitno da ih se svi pridržavamo i slušamo upute nadležnih veterinara i veterinarske inspekcije državnog inspektorata. U tom slučaju ćemo bolest imati pod kontrolom", poručio je.
Ujedno, Agencija za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju je danas, 10. ožujka u AGRONET-u omogućila podnošenje zahtjeva za potporu iz Programa državne potpore za kompenzaciju smanjene vrijednosti tovnih svinja isporučenih na klanje iz zone ograničenja III uslijed primjene posebnih mjera za kontrolu ASK za grla isporučena u klaonicu u razdoblju od 1. rujna 2024. do 28. veljače 2025. godine.
Gubitak uslijed smanjene vrijednosti utvrđuje se, pojašnjavaju, na način da se umnožak težine živih svinja isporučenih sa farmi u zoni ograničenja III izravno u klaonicu (evidentiranih u sustavu razvrstavanja i označivanja na liniji klanja kao T1 ili T2) i tržišne cijene u tjednu isporuke na klanje umanji za prihod od prodaje istih i druga plaćanja za iste prihvatljive troškove ukoliko postoje.
U izračunu se masa svinjskih trupova evidentirana na liniji klanja iskazuje kao težina živih svinja koristeći prosječan randman prema podatcima Državnog zavoda za statistiku koji iznosi 78 posto.
Primjenjuje se tržišna cijena objavljena od strane Udruženja proizvođačkih organizacija proizvođača stoke i mesa - VEZG pomnožena s koeficijentom 0,80 u svrhu pretvorbe u cijenu po kilogramu žive vage.
Iznos potpore ne može premašiti 100 posto utvrđenog gubitka i ne može biti veći od umnoška težine živih svinja isporučenih na klanje i 15 posto cijene u tjednu isporuke.
Poručuju da je nakon popunjavanja, ovjeravanja i učitavanja Zahtjeva i Izjave u AGRONET-u, podnositelj dužan dostaviti njihove originale najkasnije do 30. ožujka 2025. godine.
Sve detalje vezane uz uvjete prihvatljivosti, način podnošenja zahtjeva za potporu i potrebne obrasce možete pronaći ovdje.
Tagovi
Autorica