Pretraga tekstova
U javnom savjetovanju su izmjene Pravilnika o provedbi Programa potpore gospodarstvima zbog narušenog proizvodnog potencijala uslijed provedbe naređenih mjera suzbijanja afričke svinjske kuge te o provedbi Programa potpore za izostanak prihoda od svinjogojske proizvodnje.
Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i ribarstva pokrenulo je izmjene Pravilnika o provedbi Programa potpore gospodarstvima zbog narušenog proizvodnog potencijala uslijed provedbe naređenih mjera suzbijanja afričke svinjske kuge te o provedbi Programa potpore za izostanak prihoda od svinjogojske proizvodnje.
Kako pojašnjavaju, Pravilnikom koji se odnosi na izostanak prihoda, propisano je da broj dana nemogućnosti držanja svinja prihvatljiv za potporu završava datumom izdavanja rješenja Državnog inspektorata o dozvoljenoj repopulaciji objekta i ne može biti veći od 365 dana.
Međutim, zbog ponovnog izbijanja afričke svinjske kuge u uzgoju domaćih svinja, za objekt koji se nalazi u zoni zaštite ili zoni ograničenja prihvatljiv broj dana nemogućnosti držanja ovih životinja može se produžiti duže od 365 dana, a najduže do ukidanja zone zaštite i zone nadziranja.
Jednako postupanje uvodi se i kod ostvarivanja potpora zbog narušenog proizvodnog potencijala.
Odnosno, članak 7. stavak 4. mijenja se i glasi:
"Broj dana nemogućnosti držanja svinja započinje danom provedbe naređenih mjera usmrćivanja i/ili uklanjanja svinja te završava datumom izdavanja rješenja Državnog inspektorata o dozvoljenoj repopulaciji objekta i ne može biti veći od 365 dana.“.
Iza stavka 4. dodaje se novi stavak 5. koji glasi:
"Iznimno od odredbe stavka 4. ovoga članka, u slučajevima izbijanja afričke svinjske kuge zbog čega je rješenjem Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva uspostavljena zona zaštite ili zona nadziranja čime je obuhvaćen i predmetni objekt, broj dana nemogućnosti držanja svinja može se produžiti duže od 365 dana, a najduže do ukidanja zone zaštite i zone nadziranja.“
Savjetovanja su otvorena do 25. srpnja i možete ih pronaći ovdje i ovdje.
Tagovi
Javno savjetovanje Afrička svinjska kuga Pravilnik Potpora
Autor
Više [+]
Novinar i urednik s više od dvadeset godina iskustva u tiskanim i digitalnim medijima, na radiju i televiziji.
#RuralFoto #Životinje
Šišanje ovaca za nas dok smo bili djeca izgledalo je bolno ,dok nismo shvatili da je to potreba i da treba da im nije prevruće ispod tog runa preko ljeta.
Damir Senjan
prije 1 tjedan
Đuro Japaric Nemoj ti meni ošišani 😂😂😂😂😂😂 ja upravo čekam flizerku da skine smene ovu kosetinu. Nemoj da se predomislim oko šišanja 🤔😂. Nisam se Više [+] štrigao od 2016 god kad sam morao u Krapinske toplice na rehabilitaciju.
Đuro Japaric
prije 2 tjedna
To su ošišani hrvatski seljaci , zadovoljni pa se ne bune , osim nekih ratara ! To su ošišani hrvatski seljaci , zadovoljni pa se ne bune , osim nekih ratara !
Antonio Bujan
prije 11 mjeseci
nema problema sj****e sve letimično čitam članke ima nedugo sj****i onog kokošara dotepal se stranac, vidim na redu su svinje, kaj će biti za godinu dvije kad stranac nakoti svinje, hoće li se vlada okomiti na sistem krava tele ili neku drugu granu poljoprivrede da pojedinci omaste brk stranjskim kapitalom?
mali poljoprivrednik
prije 11 mjeseci
Ukoliko donesu famozni zakon o ograničenom broju svinja zaklanih za vlastite potrebe neće im trebati niti jedan drugi zakon.Znamo da u Slavoniji nema klaonica koje obavljaju uslužno klanje,tako da će taj zakon značiti kraj svinjogojstva.Tako će uspješno riješiti svinjsku kugu,jer svinja neće niti biti na seoskim domaćinstvima.Što bi se reklo; operacija uspjela,pacijent umro.