Pretraga tekstova
UN tvrdi da je samo uzgoj stoke odgovoran za oko 18% stakleničkih plinova koji doprinose globalnom zatopljenju. Gotovo četvrtina toga dolazi od nadutosti goveda.
Krave podriguju i prde više nego što im je potrebno, tvrdi švicarska tvrtka koja je osmislila hranu koja smanjuje emisiju metana u proizvodnji stoke, pomažući tako u borbi protiv globalnog zagrijavanja.
Jedna krava proizvede oko tri tone ugljičnog dioksida godišnje, kažu u kompaniji Agolin, sa sjedištem u Biereu pokraj Lausanne. Suosnivač i direktor te kompanije, Kurt Schaller izjavio je da specijalizirana hrana može smanjiti taj iznos za 10%, piše Euroactiv.com.
"Prodajemo smjesu hrane za oko milijun krava godišnje. U Europskoj uniji postoji 25-28 milijuna krava što čini veliki postotak. Danas to predstavlja smanjenje od 300.000 tona CO2", kaže Schaller.
UN tvrdi da je samo uzgoj stoke odgovoran za oko 18% stakleničkih plinova koji doprinose globalnom zatopljenju. Gotovo četvrtina toga dolazi od nadutosti goveda.
U kompaniji Agolin kažu kako se pokazalo da njihovi proizvodi pomažu povećati proizvodnju mlijeka i učinkovitosti hrane što je benefit kojega farmeri mogu lakše mjeriti i od čega imaju sami koristi.
"Poljoprivrednik ne dobiva ni cent ako smanjuje proizvodnju metana. Ali, i to se počinje mijenjati. Primjerice, u Kaliforniji poljoprivrednici moraju smanjiti proizvodnju metana za 40%", rekla je Beatrice Zweifel, tehnička direktorica kompanije.
Tagovi
Staklenički plinovi Uzgoj stoke Metan Hrana Globalno zagrijavanje
Autorica
Više [+]
Hobi vrtlarica i zaljubljenica u prirodu s iskustvom rada u lokalnim i specijaliziranim medijima. Nekadašnja dugogodišnja urednica Agrokluba, danas u nešto slobodnijem 'freelance' modu publiciranja agrarnih tema.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Kabola na VinoComu Malvazije 2009. i 2007. Unica i Amfora? Žive, živahne i još mlade! Radionica "Kabola: Marino Markežić, pionir dugih maceracija" održana je 28. studenog, prvog dana 17. Međunarodnog festivala vina i kulinarstva VINOcom koj... Više [+]
Kabola na VinoComu
Malvazije 2009. i 2007. Unica i Amfora? Žive, živahne i još mlade!
Radionica "Kabola: Marino Markežić, pionir dugih maceracija" održana je 28. studenog, prvog dana 17. Međunarodnog festivala vina i kulinarstva VINOcom koji je u hotelu Esplanade u Zagrebu i trajem do 1. 12. 2024.
Kabola, nadimak je obitelji tog vinara, koji je na radionicu donio arhivska vina iz 2009. i 2007. godina.
Malvazije Unica i Amfora iz 2009. i 2007. mirišu na med od bagrema i orašaste plodove, tople su i meke i pune slasti. Imaju više od 14 posto alkohola, a još su svježe, mineralne, ukusne, dugog i pamtljivog završetka. Amfora 2009. jantarne je boje i u početku nudi likerski miris koji se ubrzo pretvara u herbalno orašast.
U mirisu još se osjeti masulj, odnosno kožice grožđanih bobica. Vino je i danas svježe i ukusno. Amfora 2007. okus je više voćan, nego vinozan.. Unica malvazije iz obje berbe umjerenijih su mirisa i podatnijih okusa s vrlo malo pokazatelja kako je riječ o vinima u 15. i 17. godini.
Poslije Unica i Amfore stigao je Amfora Teran 2020., izvedba divlje sorte koja je smirena odležavanjem u glinenoj posudi.. Finale je, bio suhi Amfora Muškat momjanski , nježnog sortnog mirisa i mineralnog okusa.
Pripremio: Tomislav Radić
Agroklub® koristi internet kolačiće za pružanje boljeg korisničkog iskustva. Korištenjem stranica prihvaćate pravila privatnosti o kojima možete više saznati ovdje