Pretraga tekstova
Još gora situacija je u svinjogojstvu. Svinja za koju je uzgajivač od kupca dobio 107,88 eura prodana je u mesnici za 302,25 eura, izračunao je Sindikat poljoprivrednika Slovenije.
Farmer za bika sa 400 kilograma čistog mesa dobije 1.300 eura, a otkupljivači, klaonice i trgovci ukupno 3.300 eura, rezultat je do kojega je došao Sindikat poljoprivrednika Slovenije.
Za bika iste težine prije 8 godina njegov vlasnik bi dobio 342 eura više ili ukupno 1.557 eura.
Zbog sve manjeg dijela kolača koji ostaje uzgajivačima slovensko stočarstvo je u sve većoj krizi, smatra Sindikat. Sve je manja ponuda goveda, a taj trend će se nastaviti i ubuduće jer uzgajivači drže manje životinja nego što bi ih držali da je bolja otkupna cijena. Najveća je pogreška, smatraju, što nisu dogovorena pravila sudjelovanja dionika u lancu od proizvodnje do prodaje finalnog proizvoda.
Zato klaonice i trgovine kupuju jeftino meso u inozemstvu, a domaći farmeri prodaju živu stoku u Austriju, Italiju i druge zemlje s namjerom da postignu bolju otkupnu cijenu koja im jamči golo preživljavanje.
Slična ili još gora situacija je i u svinjogojstvu, piše slovenski Kmečki glas.
Pri izračunu koliko dionici dobiju od svinje teške 100 kilograma žive vage (57 kg mesa) sindikati su uzeli u obzir cijene mesa u vitrinama, odnosno mesa koje mesar reže kupcima ispred sebe. Prodajne cijene u prodaji u butiku (pakirano, marinirano) još su veće. Jednostavnom računicom došlo se do zaključka da je svinja za koju bi svinjogojac od kupca dobio 107,88 eura odnosno 118,13 eura s porezom, prodana u mesnici za 302,25 eura.
Za svaki dolar potrošen na hranu američki poljoprivrednik dobije tek 7,8 centi
Izračun nije uzeo u obzir vrijednost jestivih iznutrica i posebno slanine koja se dodaje mljevenom mesu te u daljnjoj preradi raznim proizvodima kao što su kobasice, salame i slični proizvodi.
Kao i kod bika nešto je i ovdje, pri podjeli svinja, ozbiljno pogrešno, ističu u slovenskom sindikatu poljoprivrednika. Svinjogojac mora toviti 30 do 35 kg prasadi u vrijednosti oko 65 eura po komadu, osigurati uzgojni prostor, hraniti ih tri i pol mjeseca...
Ne računajući svoj rad na kraju dobiva dva i pol puta manje od ostalih u lancu ili 40 posto od konačne prodajne cijene. Bilo bi zanimljivo kad bi i Sindikat hrvatskih poljoprivrednika ili Hrvatska poljoprivredna komora proveli slično istraživanje.
Kako sada stvari stoje u stočarstvu, posebno u svinjogojstvu, rezultat u dijeljenju kolača od prodane svinje ili bika za hrvatskog seljaka bi bio još nepovoljniji. Ako se ne varamo?!
Tagovi
Bik Farmer Otkupljivači Trgovci Svinje Mesnoprerađivačka industrija
Autor
Više [+]
Dugogodišnji novinar i urednik. Osnivač i prvi glavni urednik tjednika i dnevnika Zadarski list. Moto: "Informativno, poučno i zanimljivo. Piši tako da riječima bude tijesno, a mislima široko."
Krenula je berba kamilice! Svježe fotke dobili smo od Slavena Puzjaka iz Josipova :)
Andrej Žalec
prije 4 godine
U Sloveniji je situacija potpuno identična!!