Broj proizvođača mlijeka je pao ispod 3.000, a nažalost ta će brojka još više padati, upozorio je predsjednik Odbora za mljekarstvo Hrvatske poljoprivredne komore, Igor Rešetar.
"Trend proizvodnje mlijeka i dalje je negativan i svake godine sve više pada. Prihodi na farmama su jako mali, a proizvođači su zbog neisplativosti prešli u druge proizvodnje", čulo se na nedavno održanom sastanku Odbora za mljekarstvo Hrvatske poljoprivredne komore.
Kako je izjavio predsjednik tog odbora, Igor Rešetar, broj proizvođača mlijeka je pao ispod 3.000 što je zabrinjavajuće, a nažalost ta će brojka još više padati. "Cijena mlijeka u zadnja tri mjeseca je u porastu i Odbor se nada kako će se taj trend nastaviti. Kada je riječ o ulaznim troškovima za proizvodnju, nažalost oni i dalje rastu i izuzetno su veliki, dok se cijene žitarica i dalje ne smanjuju", naglasio je.
Na sastanku su bili prisutni i predstavnici Ministarstva poljoprivrede, a Odbor je predložio da se pristupi izradi kalkulacije koštanja litre mlijeka i da se konstantno vrši praćenje istih.
Članovi odbora složili su se kako su dosadašnje mjere za mljekarstvo bile dobre, jer se moglo prijaviti na dosta mjera. Za Mjeru 22. će ići dva natječaja u kojima nema značajnih promjena osim datuma i načina provjere, a Europska komisija je tražila da se ubrza dodjela i plaćanje do 15.10.
Najavljeno je i kako će biti prihvatljivi korisnici poljoprivredna gospodarstva ekonomske veličine poljoprivrednog gospodarstva više od 3.000 EUR SO, koja sudjeluju u mjeri 10 i/ili 11 Programa u 2022. godini.
Resorno ministarstvo je obećalo da će pokušati smanjiti administraciju poljoprivrednicima. Primjerice, podatke o financijskim obvezama prema državnom proračunu, Agencija za plaćanja će utvrditi razmjenom podataka s Poreznom upravom, a korisnik mora imati podmirene, odnosno uređene financijske obveze prema državnom proračunu na dan 10. veljače 2023. godine kako bi bio prihvatljivi korisnik mjere 22, ističu iz HPK.
U mjeri Dobrobit životinja prihvaćena je nova kategorija za financiranje – rasplodne junice, gdje su junice definirane kao najmanje 6 mjeseci starosti pa do teljenja ili do najviše 32 mjeseca starosti.
"Za njih će se kao i za mliječne krave moći koristiti određena područja dobrobiti, kao što su: poboljšana hranidba i uvjeti smještaja, pristup na otvoreno, uvedena je potpora za prvotelke u PVP-u" ,ističe Rešetar.
Branko Kolak: Zašto dozvoljavamo trgovcima da se ponašaju kao kauboji?
Kako su priopćili iz HPK nakon sastanka, eko sheme više nema kod zelenih plaćanja te će se izravno dobiti 70 posto od osnovnih plaćanja, a morat će se izabrati određena eko shema koja će se provoditi.
"Zanimljivo za Odbor je i to što će bivša operacija 10.1.17. - Poticanje uporabe stajskog gnoja na oraničnim površinama, koja je imala petogodišnju obvezu, sada ući u eko shemu i imat će jednogodišnju obvezu", zaključuju iz Komore poručivši da se uspjelo povećati potpore za obogaćivanje ležišta mliječnih krava na 128,37 eura po uvjetnom grlu, dok je za junad to 150,61 eura.
Tagovi
Autorica
KOŠTICA
prije 2 godine
A kakve mjere i koje kakve gluposti. Uvjet je da koristiš mjeru ovakvu i onakvu. Ja ne koristim niti jednu mjeru i nisam prihvatljiv za taj natječaj. Dajte ljudima podjelite ti poljoprivrednicima i nemojte pogodovat opet velikima.
Đuro Japaric
prije 2 godine
Marta u pravu si , ali ja prvenstveno vidim problem u našim klimatskim uvjetima i skupoj STAJSKOJ proizvodnji ! Zašto ovčari sa Paga ne kukaju ? Pa već sam napisao da je veliki dio hrvatske zemlje za ovce i koze i da se ide u tom smjeru sa OKRUPNJAVANJEM većih površina i onda kombinirano pašnjačko - stajska tehnologija !
Marta Radić
prije 2 godine
Ako je HR proizvodnja mlijeka 0,17% europske proizvodnje...molim vas pa tko bih imao interes ulagati u tu istu...pa hrvatska proizvodnja je beznačajna ze EU , pa tako i za prerađivače , koji sirovinu nabavljaju drugdje pp cijeloj EU. Tako da osipanje ove proozvodnje nije nikakvo čudo....trend će se nastaviti i dalje... Jer trgovci ne pitaju čije je mlijeko već gdje će više zaraditi.
Velimir Komericki
prije 2 godine
Ðuro,kažete da mogu i na mjesecu,a u Hrvatskoj nepovoljna klima. Slažem se da je klima nepovoljna,ali politička ponajviše. Jedino u Hrvatskoj proizvođač nije onaj koji "bere" vrhnje. Svi ostali dobro žive. Kak Saša kaže,vani sa 30 krava dobro žive i 30ha zemlje,kod nas 200ha i 300 krava utapaš se u dreku,dugovima i sretan si jer preživljavaš. Proizvodnja hrane kod nas još uvijek nije strateška grana gospodarstva,iako se samo spominje da je,ali nije. Neznam zašto se mlijeko,kao i med ne uvede u škole i vrtiće,za prehranu djece,jer sa ovim uvoznim industrijskim otpadom kojim se hranimo ne vodi nikud. Djeca neznaju što je to domaće mlijeko,domaći sir. Imuniteta nemaju,ili je jako slab. Samo mi nemamo viziju kako sačuvati bogatstvo domaće proizvedene hrane..
Đuro Japaric
prije 2 godine
Zašto su vlasnici krava vječita tema ? Pa mogu krave uzgajati i na MJESECU ; ODVEZI VODU I HRANU , KISIK I VRATI MLIJEKO ! Troškovi CJELOGODIŠNJEG uzgoja u staji su VELIKI i to je ROBIJA , svaka čast tko to hoće raditi ! NE mogu od malih nogu jesti mlijeko , jogurte , sireve ,a ČUVAO sam krave roditelja !
SASA FRANIC
prije 2 godine
ako je uvoz veci nego proizvodnja onda drzava tu ima gibitak. a ima sve za proizvodnju mljeka. ako otkupna cjena ne moze biti veca onda treba davati vece poticaje da se proizvodnja isplati. bili su clanci kako u Austriji vlasnik ima 30 muznih krava i od toga navodni cjela obitelj zivi. a kod nas s 35 krava kazu da je to toliko malo da ne moze niti opstati. nesto tu ne stima. i nikakve razne mjere. jednostavno poticaj za sve jednak i dovoljan.
Đuro Japaric
prije 2 godine
Nije Hrvatska klimatski povoljna za uzgoj krava , osim manjeg dijela ! Većina je zemlje za ovce i koze koje mogu veći dio godine biti vani na pašnjačkom uzgoju , samo za ovo trebaju veće parcele , a u Hrvatskoj ne idemo u tom smjeru ! Iznio sam nekadašnji uzgoj u brdskoj Slavoniji !
Velimir Komericki
prije 2 godine
Oni tim mjerama produljuju agoniju onih koji od toga žive. Kakve mjere 22,kakvih obogaćivanje ležišta 127e..pa to ko da debili izmišljaju mjere.. Kravi treba 365 dana u godini rob koji će biti u dreku i gledat joj u guzicu. Uz to mora biti i ratar,i mehaničar,i knjigovođa i menađer i veterinar,za donedavno manje od 3kn po litri. Dajte ljudima platite mlijeko pošteno,raspišite natječaje za zemlju,požurite sa obradom ruralnog razvoja,stimulirajte nabavku junica...ostavljanje rasplodnog podmladka..i to su mjere ako hoćete stočaratvo...sve ostalo je bacanje pijeska u oči.
Đuro Japaric
prije 2 godine
Ne razumijem naslov ? Roditelji su mi imali 3 krave u brdskoj Slavoniji koje smo čuvali po cijeli dan od proljeća do jeseni , 2 čuvara 30 krava po kravi jedan dan čuvanja ili za 2 krave 4 dana u mjesecu , zimi prehrana ! HOTELSKA proizvodnja sa smještajem u staji cijelu godinu , proizvodnja hrane , dovoz , odvoz gnojnice ili stajnjaka ! KOMBINIRANA proizvodnja , pašnjačko stajska , onda je jasno da prizvođači HOTELSKOG tipa imaju drugačije troškove i cijenu koju im nitko neće plaćati jer zemlje Europe počevši od Slovenije imaju puno prizvođača PAŠNJAČO - STAJSKOG tipa !
Marta Radić
prije 2 godine
Nije bitno koliki je trošak , već koja je cijena mlijeka na tržištu EU....ako mljekari imaju prosječnu cijenu po litri mlijeka na prosjeku EU , tada je cijena realna....a onda neka vide da li im se isplati proizvoditi....neka oni sami izračunaju trošak...pa procijene da li je isplativo ili nije