Pretraga tekstova
Ponuda mlijeka i mliječnih proizvoda nije velika, a svjetska inflacijska kriza slabi kupovnu moć i potražnju. Hoće li to dovesti i do pada cijena?
Skoro da nema dana u kojem nije poskupila neka vrsta hrane. S druge strane, očekivanja analitičara Rabobanke pokazuju da će svjetske cijene mlijeka umjereno pasti u drugoj polovini 2022. godine. U svom najnovijem kvartalnom izvješću navode da su globalne cijene mliječnih proizvoda dostigle vrhunac u prvoj polovici 2022. godine, piše Agrarheute.
Ponuda mlijeka i mliječnih proizvoda nije velika, a svjetska inflacijska kriza slabi kupovnu moć i potražnju. Uz to je Kina ograničila uvoz što je imalo negativan utjecaj na kompletnu trgovinu ovim proizvodima. Onaj dodatni ima i pad produktivnosti u EU, SAD, Novom Zelandu, Australiji, Brazilu, Argentini i Urugvaju.
Očekivanja su da će se produktivnost nakon pada od 1,9 posto u prvom kvartalu 2022., smanjiti i u drugom, za 1,1 posto.
Navode da je ovakva situacija povezana s povećanim troškovima i vremenskim prilikama, a teško je očekivati brz oporavak u ovom sektoru. Najveći otisak su imale visoke cijene soje i kukuruza, kao i vremenski ekstremi u Oceaniji i Južnoj Americi.
Manji je i broj mliječnih goveda, kao i profitabilnost ove grane poljoprivrede. Predviđa se da će u narednom kvartalu rekordno visoki troškovi hrane i vremenski problemi i dalje negativno uticati na zaradu farmera u regijama sedam velikih proizvođača.
I stada na Novom Zelandu i Europi vjerojatno će se nastaviti smanjivati zbog predloženih propisa te ekoloških ograničenja.
Kada je u pitanju mljekarstvo, Australija je vodeća država. Događanja na tom tržištu imaju velike posljedice na svjetske cijene. Nova sezona počinje 1. srpnja, a s njom i, kako kažu, lov na mlijeko. Prerađivači su nudili veće iznose, izvještava Australian Rural and Regional News.
"U travnju 2022. godine, nacionalna proizvodnja mlijeka smanjena je za 3,4 posto na 7,3 milijarde litara. Rabobank očekuje da će se ona vratiti na marginalni rast u 2022/23. godini", rekao je viši analitičar za mljekarstvo Michael Harvey. Istaknuo je da i dalje zaostaju u odnosu na prošlu godinu te da je to karakteristično za sve regije.
Kada je riječ o cijenama na jugu Australije, ona bi u sezoni 2022/23 mogla biti 8,40 AUD/kgMS (5,60 eura za kg suhe krutine mlijeka, op.a.). Službeno objavljene cijene se kreću između 8,25 AUD/kgMS i 8,90 AUD/kgMS. Ovo će sigurno imati pozitivan efekt na stočare koji se suočavaju s visokim troškovima domaće hrane za životinje kao i dodataka za njih.
No, nedostaje im radne snage pa će prihodi ondje biti manji nego što bi se očekivalo.
Harvey je dodao da postoje svijetle točke koje prate ovaj sektor. Sezonski uvjeti su ondje naklonjeni ovoj proizvodnji, rastu pašnjačke površine, a dovoljno je i vode za navodnjavanje. Prihodi od mlijeka su i dalje visoki, podržani stabilnim tržištem govedine.
Tagovi
Mlijeko Proizvodnja mlijeka Cijene mlijeka Ponuda Potražnja Australija Inflacija
Autorica
Više [+]
Diplomirana inženjerka poljoprivrede s dugogodišnjim iskustvom u povrćarstvu, zaljubljenica u ekološku poljoprivredu i druge oblike alternativne poljoprivrede poput biodinamike i permakulture.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”? Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, ko... Više [+]
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”?
Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, koja će se održati u utorak, 29. travnja 2025. u zagrebačkom prostoru WESPA Business&Lounge, stavlja u središte pozornosti ključna pitanja opstanka i razvoja poljoprivrede u suvremenom tržišnom okruženju.
Konferenciju suorganiziraju IPS Konzalting, konzultantska tvrtka specijalizirana za rad s poljoprivrednicima i Mojnovac.hr, poslovni edukacijski portal, uz podršku Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva koje je prepoznalo važnost ove inicijative.
„Poljoprivreda danas ne može opstati bez poduzetničkog pristupa. No, isto tako, poduzetništvo mora naučiti razumjeti dinamiku, sezonalnost i probleme poljoprivrede. Naš je cilj da ova konferencija postane točka spajanja ta dva svijeta,“ izjavila je Ana-Marija Špicnagel, direktorica IPS Konzaltinga i jedna od govornica na događaju.
Od agromenadžera do generacijskih izazova
Ovogodišnji program tematski je usmjeren na izazove i prilike koje donosi tržišno usmjerena poljoprivreda - od digitalizacije i menadžmenta, do međugeneracijske suradnje.
Konferenciju će otvoriti Marijana Petir, saborska zastupnica i predsjednica Odbora za poljoprivredu, koja će dati strateški pregled stanja hrvatske poljoprivrede kroz temu “Poljoprivreda jučer, danas, sutra”. Nakon toga slijedi izlaganje „Agromenadžer, ne (samo) poljoprivrednik“ u kojem će Ana-Marija Špicnagel objasniti što u praksi znači profesionalizacija poljoprivrede, a o digitalnoj transformaciji poljoprivrede govorit će Igor Frljužec iz Digital Agro.
Program uključuje i dva panela. Prvi je s predstavnicima financijskog sektora na temu “Financijski instrumenti za poljoprivrednike” koji donosi konkretne informacije o različitim izvorima financiranja za modernizaciju i rast poljoprivrednih gospodarstava. Jedna od sudionica ovog panela je i Martina Durman iz Raiffeisenbank Hrvatska, koja će predstaviti bankarsku perspektivu kreditiranja u poljoprivredi. Drugi panel okuplja poljoprivrednike koji će iznijeti vlastita iskustva i izazove poslovanja u svakodnevnoj praksi. Sudionici ovog panela dolaze iz različitih regija i sektora - od tradicionalnih OPG-ova do inovativnih brendova.
Konferenciju će zaključiti izlaganje Marije Đeldum iz tvrtke Stogaj na temu “Osiguranje u poljoprivredi - opcija ili nužnost?”, čime se dodatno otvara prostor za promišljanje o otpornosti i dugoročnoj održivosti poslovanja na selu.
Zašto je Biznis je na selu važan?
Kroz protekle dvije konferencije Biznis je na selu pokazao je kako postoji jasna potreba za prostorom u kojem se ne priča samo o poticajima, već o stvarnim izazovima proizvodnje, tržišta, zapošljavanja i inovacija u ruralnim sredinama.
U zemlji gdje je veliki broj OPG-ova još uvijek okrenut samo proizvodnji, ova konferencija šalje jasnu poruku - vrijeme je za sljedeći korak: jačanje tržišne konkurentnosti, brendiranja i strateškog upravljanja poljoprivrednim resursima.
„U razgovorima s našim klijentima sve češće čujemo isto pitanje: Što nakon poticaja?. Upravo zato je fokus konferencije na dugoročnom pristupu - kako napraviti održiv, profitabilan i profesionalan poljoprivredni biznis, bilo da ste mladi OPG, obiteljska farma ili veći proizvođač,“ dodaje Špicnagel.
Prijave su još uvijek otvorene
Sudjelovanje je besplatno, ali zbog ograničenog kapaciteta prostora potrebna je obavezna prijava putem obrasca na stranici.
Zaokret d.o.o.
prije 2 tjedna
Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/ Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/