U silaži je otkrivena relativno visoka koncentracija kanabinoida što je rezultiralo promjenama u ponašanju životinja i negativnom utjecaju na njihovo zdravlje
Proizvodnja industrijske konoplje doživljava pravu renesansu. Ova svestrana biljna kultura može se prerađivati u različite proizvode. Cijenjena je zbog dobivanja vlakana iznimne čvrstoće, ulja i proteina iz sjemenki, ali i drugih proizvoda. Također, biljka se može koristiti i kao silaža u hranidbi mliječnih krava.
U tragovima sadrži psihoaktivnu supstancu THC što u ovom slučaju, čini se, predstavlja problem.
Istraživački tim predvođen njemačkim Saveznim institutom za procjenu rizika BfR ispitao je posljedice hranidbe mliječnih krava silažom od konoplje, piše Agrarheute. U studiji su navedeni podaci koji ukazuju na oprez. Uslijed konzumacije ovakve vrste hrane, krave daju manje mlijeka.
Naime, u njoj je otkrivena relativno visoka koncentracija kanabinoida što je rezultiralo promjenama u ponašanju životinja i negativnom utjecaju na njihovo zdravlje. Kao posljedica pojavilo se usporeno disanje i rad srca. Krave su postale pospane, nestabilne, manje su jele i samim tim manje davale mlijeka.
"Naša studija pokazuje da čak i mali dodatak silaže od konoplje dnevnom obroku za mliječne krave znači da se kanabinoidi mogu otkriti u mlijeku", kaže dr Robert Pieper, stručnjak za hranidbu BfR-a.
Studija je započela još 2016. godine, kada su željeli istražiti tragove za koje su sumnjali da su kanabinoidi sadržani u kravljem mlijeku. Ukazano je i da ljudi koji ga konzumiraju mogu unijeti u svoj organizam doze THC-a veće od maksimalno dozvoljenih. Rad ukazuje da dolazi do prijenosa kanabionida s krava na mlijeko.
Eksperiment je uključivao dvije faze hranjenja, sa zelenom biljkom konoplje, koja ima nizak sadržaj navedenih tvari i silažom. Nisu zabilježeni nikakvi efekti u prvom slučaju, dok je u drugom evidentiran značajan učinak.
Tagovi
Autorica
SASA FRANIC
prije 3 mjeseca
ne znam kome je to uopce palo na pamet da s tim hrani krave. i jos mljecne.