Pretraga tekstova
Dio nominacijskog teksta koji se odnosi na Hrvatsku, u suradnji s Udrugom Hrvatski krški pašnjaci pripremili su etnolozi Lidija Nikočević i Grga Frangeš, a u koordinaciji s Upravom za zaštitu kulturne baštine Ministarstva kulture.
Transhumanca - sezonska seoba stoke sada je pod zaštitom UNESCO-a i u Hrvatskoj.
Odluku o upisu proširene nominacije na Reprezentativni popis nematerijalne kulturne baštine čovječanstva, donio je njihov Međuvladin odbor na zasjedanju u Kasani u Bocvani. Transhumanca je, naime, upisana 2019. na inicijativu Austrije, Grčke i Italije, a poziv za proširenje višenacionalne nominacije uputila je Francuska 2021. kojoj su se pridružile Hrvatska, Albanija, Andora, Luxembourg, Rumunjska i Španjolska.
"Dio nominacijskog teksta koji se odnosi na Hrvatsku, u suradnji s Udrugom Hrvatski krški pašnjaci pripremili su etnolozi Lidija Nikočević i Grga Frangeš, a u koordinaciji s Upravom za zaštitu kulturne baštine Ministarstva kulture", ponosni su iz Udruge.
Kako objašnjavaju, ona se odnosi na sezonsku seobu stoke i pastira na području Dinarskog gorja, a ostatke transhumance fragmentarno se može naći u planinskim područjima Istre, Velebita, Ličke Plješivice i Dinare.
"Očuvanje te vrste stočarstva iznimno je važno za Hrvatsku i s aspekta oživljavanja navedenih područja, prepoznatljivosti identiteta i tradicije, ali i s aspekta bioraznolikosti putem očuvanja planinskih pašnjačkih staništa te gospodarskog iskorištavanja marginalnog planinskog tla", objašnjavaju dalje.
Kažu i da je uz navedenu svjetsku razinu nominacije, “Transhumance trail” na europskoj dobila certifikat na sjednici Upravnog odbora Proširenog parcijalnog sporazuma o kulturnim rutama Vijeća Europe u svibnju 2023. kao jedna od ukupno osam predloženih ruta.
Ruta je pokrenuta u Italiji, a njezine zemlje članice za sada su Albanija, Austrija, Francuska, Grčka, Italija, Portugal, Rumunjska i Švedska, uglavnom države koje sudjeluju i u višenacionalnoj nominaciji.
Međutim, iz Udruge Hrvatski krški pašnjaci napominju i da su tužni jer ih Ministarstvo kulture uopće ne spominje kao inicijatore i glavne sudionike u postupku zaštite transhumantnog stočarstva, premda su navedeni u UNESCO-ovu rješenju kao nositelj nominacije.
"Od Ministarstva kulture, nekulturno!", ističu.
I doista, resorno ministarstvo ne spominje ih u svojoj objavi. Pojašnjavaju da je transhumanca (latinski trans - preko/iza, humus - zemlja/tlo) praksa sezonske seobe stoke i pastira između nižih predjela i gorskih pašnjaka čiji korijeni vjerojatno sežu u paleolitik, a tijekom prvog stoljeća prije Krista rimskom ekspanzijom dolazi do daljnjeg širenja korištenja pašnjačkih prostora.
Navode i da je srednji vijek razdoblje geneze vlaške, morlačke populacije koja je nositelj tradicijskih obrazaca transhumance koji su se u fragmentarnim, izmijenjenim i u nekim razdobljima oslabljenim oblicima očuvali do suvremenosti.
O praksi svjedoči nekoliko epigrafskih spomenika te pisanih dokumenata kao što su "Pisani kamen“ i "Dolabelin natpis“ u Gospićkom ugovoru iz 1887.
Tagovi
Transhumanca Sezonska seoba stoke Nematerijalna kulturna baština UNESCO Hrvatski krški pašnjaci Ministarstvo kulture
Autorica
Više [+]
Diplomirana inženjerka poljoprivrede s dva i pol desetljeća dugim iskustvom u novinarstvu, od lokalnih medija preko Večernjeg lista do uređivanja portala civilnih udruga. Urednica je portala Agroklub, predsjednica ogranka dopisnika HND-a, članica Društva agrarnih novinara Hrvatske (DANH) i Međunarodne udruge agrarnih novinara (IFAJ). Dobitnica je nagrade "Zlatno pero".
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Muž u našem preko 3,5 m visokom kukuruzu kod Drave 🫣🌽🌻 i suncokret je na jednoj njivi jako, jako dobar. Iako nam prijeti nevrijeme danas i suša već uzima svoje, ali nadamo se da će nešto i biti na kraju na vagi
Damir Senjan
prije 6 dana
Karolina Rastija Hahaha ovakav sam ja velik u ovo vrijeme imao prošle godine ali ja sam ti uvjek na OSSK da nepišem koje sorte. Tad sam stajao i Više [+] gledao, pa nisam znao dali sam lud ili slijep. 2 do 3 metra kokuruz po tri klipa, to je bilo da nevjeruješ. Pa sin me pitao a tata koju si to glopus napravio da je koruza tak velika, trebaju ljestve da bi došao do klipa. Ove je godine dobar ali nije toliko visok. To ćemo vidjeti u jesen što nam vrijeme dalo. A suncokret mi povaljan ubi bože, previsok 190 cm i još bi nekuda u zrak, ogromni listovi i ako tek jedna trečina procvjetala a avo što na zemlji pokoj mu dušu oprosti. Ako se pokriju troškovi bit će dobro i ako ubslijedečem valu ne udari tuča. Karolina a ti sa mužem umjestu na more u tu Amazonu malo kao kamperi na odmor, pa uživancija. Možda ima nešto lijepo da se desi, pa da roda za 9 mjeseci nešto novo i da donese 🙊🙊🤫🤫🤫
Karolina Rastija
prije 6 dana
Haha, to je Pioneerov 9975, ali zemlja je kod Drave ova jako dobra Haha, to je Pioneerov 9975, ali zemlja je kod Drave ova jako dobra
Damir Senjan
prije 1 tjedan
Pa gledam slike, ovo je da nevjeruješ. Pa gdje ti muž nabavio sjeme kukuruza, ovo je kao u Amazonskim šumama ili neko Amazonsko sjeme kukuruza. Pa gledam slike, ovo je da nevjeruješ. Pa gdje ti muž nabavio sjeme kukuruza, ovo je kao u Amazonskim šumama ili neko Amazonsko sjeme kukuruza.
Damir Senjan
prije 1 tjedan
Moj si suncokret legao poslije sada ovoga jakoga vjetra, kukuruz izdržao vjetar ali suncokret nije. Moj si suncokret legao poslije sada ovoga jakoga vjetra, kukuruz izdržao vjetar ali suncokret nije.