Pretraga tekstova
Nakon zime travi su neophodna hraniva, posebno je izražen nedostatak dušika koji potiče rast nove. Prva prihrana se obavlja kada jorgovan počinje cvjetati
Travnjaci su intenzivni usjevi koji troše hraniva. Trava se kosi nekoliko puta tijekom godine i tako biljke gube nakupljena hraniva koja je potrebno nadoknaditi. Gnojidba je obavezna mjera koju trebamo provoditi u vegetacijskom periodu kako bi travni usjev bio zdrav, dobro pokrivao površinu i imao dobar rast i razvoj. Bez redovne prihrane dušikom, fosforom, kalijem, magnezijem, željezom i drugim mineralima vrlo brzo bi došlo do uvenuća.
Briga o travnjacima je neophodna tijekom cijele godine, a najvažnije je pravovremena primjena hraniva i njihova količina. Kod visoko intenzivnih travnjaka koji se kose više puta potrebno je poslije svake košnje obaviti prihranjivanje.
Prvo prihranjivanje travnjaka se obavlja u rano proljeće kada trava počne rasti. Temperatura zemlje je tada do 12ºC, a jorgovan počinje cvjetati. Nakon zime travi su neophodna hraniva, posebno je izražen nedostatak dušika koji potiče rast nove.
Dodavanje gnojiva je najbolje obaviti poslije kiše, kada se trava osuši od kapi i nema lokvica na parceli. Zemlja će još uvijek biti dovoljno vlažna da upije dodana hraniva. Nikada ne provoditi ovu mjeru dok je trava još uvijek mokra, jer je možemo "spaliti".
Primjenjuju se granulirana ili tekuća gnojiva. Granulirana se lakše nanose i rado ih koriste amateri i vikendaši. Tekuća većinom koriste profesionalci. Njihova prednost je što se odmah upijaju u zemlju.
Radovi na pašnjacima: Što je potrebno obaviti prije proljetne ispaše?
Najbolje je koristiti kombinirana, koja pored dušika sadrže fosfor, kalij i druge makro i mikro elemente. Uloga fosfora je da potakne rast korijena kako bi biljka imala jak sustav koji usvaja vodu i hraniva iz zemljišta. Kalij poboljšava otpornost i rast. Količina koja se dodaje ovisi od vrste gnojiva, stanja u kome se nalazi travnjak, njegove starosti, kvalitete zemljišta, intenziteta košenja.
Prihrana travnjaka tijekom ljeta može se obaviti u nekoliko navrata. Termini i količina gnojiva ovise o stanju na parceli. Ako se već na početku ljeta susrećemo s blijedim biljkama potrebno je obaviti prihranu dušičnim, koja će potaknuti njihov rast i intenzivirati obojenost.
Kada su ljeta kišna potrebno je dodati ona bogata kalijem, jer se ispire.
Jesenska gnojidba će osigurati dobru pripremu trave za zimu. Bit će veći sadržaj suhe tvari, a biljke otpornije na izmrzavanje. Potrebno je smanjiti količinu dušika, a koristiti gnojiva bogatija fosforom i kalijem. Prihranu treba obaviti najkasnije deset dana prije pojave prvog mraza. Prije zime obavlja se i dodavanje stajnjaka u količini do 4kg/m².
Tagovi
Travnjaci Trava Gnojidba travnjaka Travnate površine Prihrana travnjaka Dušik Kako Gnojivo
Autorica
Više [+]
Diplomirana inženjerka poljoprivrede s dugogodišnjim iskustvom u povrćarstvu, zaljubljenica u ekološku poljoprivredu i druge oblike alternativne poljoprivrede poput biodinamike i permakulture.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Ja i moj, najbolji prijatelj Milo 🐾💙
Đuro Japaric
prije 1 tjedan
Fotografija je lijepa i djeluje kao na na drugom planetu , mogao sam napisati HRVAT sa psom na Marsu ! Fotografija je lijepa i djeluje kao na na drugom planetu , mogao sam napisati HRVAT sa psom na Marsu !
Mladen Stojanovic
prije 1 tjedan
Ovo je Marlera u Medulinu, daleko smo od Slavonije, to je nekakva neobična zemlja sa istočne strane Marlere. A sa ove druge gdje sunce zalazi su Više [+] stijene i juzina kad zapuse bolje bjezi 😅😅 ja i moj Milo 🐾💙
Đuro Japaric
prije 1 tjedan
To je Slavonac sa psom na MARSU , još samo fale hrvatski političari da procijene da li je moguća poljoprivredna proizvodnja ? To je Slavonac sa psom na MARSU , još samo fale hrvatski političari da procijene da li je moguća poljoprivredna proizvodnja ?
Vedran Stapić
prije 3 tjedna
Pripremljena je zemlja za nešto novo? Pripremljena je zemlja za nešto novo?