Pretraga tekstova
Koronakriza utjecala je i na proizvođače vune u Walesu. Oni sada traže da njena uporaba bude prioritet u javnim zgradama i dio sheme izolacije koje podržava vlada.
Globalna pandemija koronavirusa pridonijela je I katastrofalnom padu potražnje za vunom planinskih ovaca, kao što su one iz Walesa - grubljeg runa koje se obično koristi pri izradi tepiha visoke kvalitete.
"Zatvaranje velikih hotela i brodova za krstarenje koji konstantno kupuju nove tepihe, pogodilo je proizvođače", kazao je za BBC, član uprave British Woola, John Davies, .
Napomenuo je i kako se prodaja zaustavila još u početku pandemije, točnije u veljači te da se taj sektor suočava s ozbiljnim problemima zbog manjka potražnje.
Iz poljoprivrednog sindikata NFU Cymru upozoravaju da je cijena vune pala te dodaju da bi njena uporaba trebala imati prioritet u javnim zgradama i biti dio shema izolacije koje podržava ondašnja vlada.
Vuna nije otpad - dokazuju to loptice Jasminke Gršković za perilicu rublja
Sindikat je od države zatražio potporu te traže upotrebu proizvoda od domaće sirovine u javnim projektima. "Oko 25% onoga što proizvedemo prodajemo Kini, a to je tržište bilo zatvoreno. Bolja situacija nije ni na našem području", napomenuo je Davies.
Proizvođači ističu kako izolacija ovim materijalom smanjuje potrošnju energije i emisiju stakleničkih plinova. Nigel Gervis, direktor tvrtke Ty-Mawr Lime, stručnjak je za izolaciju i napominje da moderne alternative ne odražavaju stvarnu cijenu okoliša, a vuna bi u tome mogla imati veliku ulogu.
"Nastavljamo surađivati s poljoprivrednom industrijom i dionicima kako bismo pomogli ublažiti utjecaje Covid-19 i podržali njihovu dugoročnu profitabilnost i otpornost", poručili su iz Vlade. Također, kažu da će raditi na tome da vuna dobije značaj u građevinskom sektoru.
Podsjećamo, Britanci su nedavno pokrenuli i kampanju “Save British Farming” kako bi onemogućili uvoz hrane s američkog tržišta koja je proizvedena po nižim standardima.
Pokrenuli akciju protiv uvoza hrane - vješaju transparente po kućama, farmama i strojevima
Plakate s natpisima postavljali su na farme, kuće, vrtove i strojeve s ciljem da se takva hrana makne s polica njihovih supermarketa.
Tagovi
Vuna Wales Britanska vuna Ovce Ujedinjeno Kraljevstvo
Autorica
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
OPG Petrović već deset godina uspješno uzgaja šparoge u Šaptinovcima pored Našica. Njihove proizvode možete kušati u brojnim restoranima i kupiti u trgovačkim centrima. U prosjeku, godišnje uberu oko 2 tone po hektaru, ovisno o vremenskim u... Više [+]
OPG Petrović već deset godina uspješno uzgaja šparoge u Šaptinovcima pored Našica. Njihove proizvode možete kušati u brojnim restoranima i kupiti u trgovačkim centrima. U prosjeku, godišnje uberu oko 2 tone po hektaru, ovisno o vremenskim uvjetima.
Uskoro više!