Pretraga tekstova
NOVI IZRAČUN CIJENA MLIJEKA DOVEO I STOČARE POŽEŠKOG KRAJA PRED KOLAPS
Višemjesečni pregovori s mljekarskom industrijom i Ministarstvom poljoprivrede oko otkupne cijene mlijeka domaće su proizvođače doveli pred novo iskušenje. Nova cijena, koja se obračunava prema tromjesečnom prosjeku cijene mlijeka u zemljama Europske unije, mnoge je domaće stočare dovela pred zid, jer ih je velik broj ušao u pozamašne kredite kako bi osuvremenio farme, podigao nove te povećao broj muznih krava. Na to ih je poticala i država, kako bi im osigurala konkurentnost na tržištu, no novim je izračunom cijena znatno pala, a na isplatnim listama za mlijeko već prošloga mjeseca bilo je za trećinu manje novca.
- Donose se mjere kao da smo već u Europskoj uniji, a ne vodi se računa o tome da smo kreditno zaduženi, uz uvjete proizvodnje mnogo teže od onih za europske proizvođače mlijeka. Prošlog sam mjeseca dobio čak 9.000 kuna manje za predano mlijeko, a u kreditu sam do grla i rate sada preskačem jer ih nemam od čega platiti. Digao sam novu farmu, povećao stado na 50 muznih grla i trenutačno ne vidim izlaz - kaže Igor Kelčec, mladi proizvođač mlijeka iz Ferovca, čija obitelj živi isključivo od te proizvodnje. Ogorčeni su na mljekarsku industriju, koja je cijelu situaciju iskoristila da prepolovi tvorničke premije te tako zada težak udarac domaćim proizvođačima na selu. Po litri predanog mlijeka sada dobivaju i do 50 lipa manje, a uza sve to država nije podmirila poticaje za mlijeko, biljnu proizvodnju i muzne krave.
- Za poticaje mi država duguje točno 160 tisuća kuna! Dogovoreno je da se sva dugovanja za premije izmire do sredine travnja, no i to je prekasno s obzirom na proljetnu sjetvu, za koju nam je trebao novac. Teško je organizirati proizvodnju kada ne znate možete li s tim novcem računati ili ne, a iznosi nisu maleni - kaže Tomislav Majetić, predsjednik Udruge uzgajivača simentalskog goveda, koji je također podigao novu farmu s gotovo stotinjak muznih krava i junica. Repromaterijal i energenti u nas su skupi pa i to otežava ionako nezavidnu situaciju. Seljaci i dalje muku muče sa zemljom, do koje teško dolaze, iako od države obećanja nije manjkalo.
Ipak, novi izračun cijene mlijeka, prema europskom prosjeku, seljacima jamči stabilnu cijenu vezanu uz tečaj eura, što je dobra strana cijele priče. Od države očekuju da mljekarsku industriju “disciplinira” jer domaći proizvođači mlijeka, koji su ionako u dovoljno teškom položaju, ne mogu izdržati “ucjene” otkupljivača.
Autor: Julijana JANKOVIĆ
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Suncokret je krajem tjedna posijan, krećemo na kukuruz!
Damir Senjan
prije 2 tjedna
Ispravak krivoga navoda. Zbog i dalje nastavka obilnih kiša, moj suncokret i kuruza će istrunuti ne na polju nego u zapakiranim vrečama. Nema kraja Više [+] kiši niti poslije Uskrsa do daljnjega ili do iduče godine. A potrošena hrpetna ovih euriča koje po nikavim cijenama teško i prikupiti. Koliko gledao satelitske snimke jedino za optimalnu sadnju šanse ima Slavonija, ostatak Hrvatske ko u Veneciji i dalje u čamce.
Damir Senjan
prije 2 tjedna
Moj je suncokret još u vrečama zapakiran. Kod mene u Bilogorskome kraju optimalni dio za sadnju je od 20.4 kada smo več sigorni 90% da neče po novom Više [+] pasti i snijeg. Ako udari koja kišurina tada sjeme sakupljamo po kanalima.
Vedran Stapić
prije 2 tjedna
Dobro će bu doći ova kiša, nek je sa srećom Dobro će bu doći ova kiša, nek je sa srećom